Mennyibe kerül májustól a roaming?

Egy hónap múlva ismét olcsóbb lesz a külföldi mobilhasználat az Európai Unió tagországain belül, de ezúttal a korábban alkalmazott, fix hatósági tarifák helyett felárat kell majd fizetniük az előfizetőknek a hanghívásért, SMS-ért és adatszolgálta-tásért külföldön.

Egy hónap múlva ismét olcsóbb lesz a külföldi mobilhasználat az Európai Unió tagországain belül, de ezúttal a korábban alkalmazott, fix hatósági tarifák helyett felárat kell majd fizetniük az előfizetőknek a hanghívásért, SMS-ért és adatszolgálta-tásért külföldön. Most már az is tudható, mennyit.

Április 30-tól újabb, fontos változások lépnek életbe az Európai Unió tagállamaiban, illetve néhány, a szabályozáshoz önként csatlakozott államban a külföldi mobilhasználatra vonatkozóan. Ettől az időponttól kezdve mindenki kevesebbet fizet a telefonálásért, SMS-küldésért és az adatforgalomért, ám a költségszámítás a korábbiakkal ellentétben már nem fix hatósági tarifákkal kalkulál, hanem roamingfelárral, azaz például a roamingpercdíj az előfizető belföldi percdíjától függően alakul.

A felárakat a tavaly elfogadott, Európai Parlament és Tanács rendelete határozta meg. Ez euróban (pontosabban eurócentben) állapította meg azt a maximális díjat, melyet a belföldi használati díjakon felül a szolgáltatók kiszámlázhatnak roaming környezetben az ügyfeleknek.

Ennek megfelelően a felszámítható többletdíjak felső határát az alábbiak szerint fogják meghatározni: hívások percenként 5 eurócent, SMS-enként 2 eurócent, az adatforgalomban pedig megabájtonként 5 eurócent. Ezek az összegek a nagykereskedelmi árak jelenlegi felső határának felelnek meg.

Megszűnő roaming, de…

Bár 2017 júniusától az EU-s roamingdíjak megszűnnek, a jogalkotók az eleinte meglehetősen populista megközelítést elvetve olyan korlátokat építettek a rendeletbe, mely továbbra is jelentős bevételt hozhat a szolgáltatóknak. Így 2017. június 15-től bár valóban belföldi tarifával lehet majd az EU-ban mobilozni, de csak egy bizonyos kereten belül („fair use”). Hogy ezt a felső határt hol húzzák meg, egyelőre még nem világos.

Noha a roamingdíjak teljes eltörlése az egységes digitális piac egyik fontos célkitűzése volt korábban, a szakpolitika – részben a szolgáltatók rendkívül erős lobbierejének hatására – belátta, hogy a díjakat csak fokozatosan lehet felszámolni, az időközben gyűjtött tapasztalatokat értékelve (így például a tavalyi rendeletnek is volt már egy felülvizsgálati szakasza, melynek eredményeit a nyáron ismerteti a bizottság). Az uniós mobilpiac egységesítése (márpedig a roamingdíjak teljes eltörlése ide vezethet) ugyanakkor jóval bonyolultabb feladatnak bizonyulhat, hiszen számos megkerülhetetlen makrogazdasági tényezővel számolni kell a 28 tagállam több száz piaci szereplőjével tarkított mezőnyében.

Indokolhatatlan költségek

Szakértők szerint a mobiltelefonos barangolás költsége ma nemcsak az Európai Unióban, hanem a nemzetközösség határain túl is az egyik leglátványosabb mesterségesen fenntartott költsége a nemzetközi telekommunikációnak. Bár a hálózatok összekapcsolása és a forgalom elvezetése járhat extra anyagi teherrel egy operátor számára, a jelenleg érvényes díjtételek – különösen a szabadáras piacon – messze nem állnak összhangban ezekkel a kiadásokkal.

Noha a szolgáltatók a roamingdíjak fokozatos csökkentése kapcsán többször is hangsúlyozták, hogy a piac önszabályozó módon is képes kezelni ezt a kérdést, az árak drasztikus letöréséhez mégis hatósági kényszer kellett. A helyzetről legalábbis meglehetősen lesújtó képet fest, hogy az előző évtizedben a szabályozatlan piacon egy roaming percért a mobilcégek nem ritkán 2-5 eurót is számláztak, 1 megabájtnyi adatforgalomért pedig még pár évvel ezelőtt is előfordult, hogy akár 10 eurót kellett fizetniük az ügyfeleknek. Sőt, a most nyilvánosságra hozott újabb csomagokban is szerepelnek brutális árak, hiszen a csaknem négyeurós percdíj, vagy a 10 eurós megabájtonkénti díj mindennek nevezhető, csak ügyfélbarát és indokolt árnak nem. (hwsw, szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?