A várakozásoknak megfelelően, maratoni hosszúságú szavazást és vitát követően a parlament harmadik olvasatban elfogadta a büntető törvénykönyv módosítását.
Megszavazta a parlament a büntető törvénykönyv módosítását
A parlament jóváhagyta a büntető törvénykönyv módosítását. A törvényjavaslatot a kormánykoalíció 78 képviselője támogatta.
Peter Pellegrini (Hlas) házelnök idejekorán lezárta a vitát harmadik olvasatban, még mielőtt a felszólalásra jelentkező képviselőknek lehetőségük nyílt volna elmondani a beszédeiket.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök korábban jelezte, várhatóan megvétózza az elfogadott törvénymódosítást. Amennyiben ez megtörténik, a parlamentnek még felül kell bírálnia az államfő döntését.
- Március 20-i hatállyal megszűnik a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP), az ügyészeket Maroš Žilinka legfőbb ügyész alá fogják áthelyezni;
- március 15-től kezdődően csökkennek a korrupcióért, csalásért és lopásért kiszabható büntetési tételek;
- jelentősen lerövidül az elévülési időt, ami azt jelenti, hogy több korrupciós ügy is feledésbe veszhet;
- a gazdasági bűncselekményekért kiszabható büntetések olyannyira enyhülnek majd, hogy a Robert Ficóhoz (Smer) és társaihoz közel álló vádlottak – amennyiben beigazolódik a bűnösségük – felfüggesztett börtönbüntetéssel megúszhatják;
- szigorodik a marihuána-fogyasztásért és a THC-tartalmú készítmények előállításáért kiszabható büntetések mértéke, így egyes esetekben akár 25 év börtönt is kaphatnak azok, akikről bebizonyosodik, hogy törvényt sértettek;
- módosulnak az egymással együttműködő gyanúsítottakra vonatkozó feltételek, ami az ellenzék szerint egyenes út afelé, hogy a korrupciós ügyek lekerüljenek a bíróságok asztaláról.
Reakciójában az államfő elmondta, megpróbálja elérni, hogy a büntető törvénykönyv módosítása egyáltalán ne léphessen hatályba. Čaputová elfogadhatatlannak tartja a rövidített eljárásban lefolytatott vitát és szavazást, valamint azt, hogy a törvényjavaslat előkészítésében meggyanúsított politikusok is részt vettek.
Az ellenzéki Progresszív Szlovákia bejelentette, az elkövetkező napokban és hetekben folytatódnak a kormány politikájával szembeni tiltakozások. A PS elnöke, Michal Šimečka szerint a módosítással a bűnözőknek és az erőszaktevőknek kedveztek. Elképzelhető, hogy a párt az ügy kapcsán indítványt fog benyújtani az Alkotmánybírósághoz.
A KDH képviselői szerint a Btk. módosításának jóváhagyásával mélypontra került az ország igazságszolgáltatása. „Ilyen szégyenérzetet még sosem tapasztaltunk” – utalt František Majerský (KDH) az elévülési idő lerövidülésére, amely nemi erőszakkal kapcsolatos bűncselekmények esetében is érvényes lesz.
A korábbi igazságügyi miniszter, Mária Kolíková (SaS) arról beszélt, a jóváhagyott törvényjavaslat egész Szlovákiában éreztetni fogja a hatását, legyen szó bármilyen jellegű bűntettről vagy jogsértésről.
A Szlovákia mozgalom elnöke, Igor Matovič úgy fogalmazott, „az emberek végre láthatják, Peter Pellegrini nem tagadta meg a maffiához fűződő DNS-ét”. Az egykori kormányfő és pénzügyminiszter úgy gondolja, a Hlas és Pellegrini hibája, hogy a „maffia győzedelmeskedett”.
A Hlas üdvözölte a döntést: a második legerősebb kormánypárt szerint a módosításnak köszönhetően „a szlovákiai büntetőjog közelebb kerülhet a fejlett európai országokéhoz, (...) és teret adhat a független bíróságoknak bizonyos esetek objektív értékelésére.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.