<p>Csak mi tudjuk megvédeni az országot, nem holmi félőrültek, szélsőségesek és politikai kalandorok – ilyen, és ehhez hasonló tézisekkel készül a Smer a párt programkonferenciájára. Az ideológiai iránytű szerint az ellenzéki, nem standard pártok és a jobboldali sajtó gyűlöletet kelt.</p>
Megmentőnek tekinti magát a Smer
A programtéziseket tartalmazó dokumentum a hétvégén szivárgott ki a sajtóba, a SITA hírügynökség és a Denník N is közölt belőle részleteket. A téziseket a párt tagjai hétfőig véleményezhették. A munkaanyagot Pavol Paška, a Smer alelnöke dolgozta ki, aki Ľuboš Blahát, a párt parlamenti képviselőjét hívta segítségül.
Ľuboš Blaha nyíltan marxista filozófus és politológus, nem a párt tagja. Paška a Smer kassai erős embere volt, ám a CT-botrány után, melybe belekeveredett, a háttérbe szorították. A sajtó és az elemzők jó ideje úgy vélik, posztja a Smer elnökségében már csak formális, és a decemberi tisztújító közgyűlésen megválnak tőle – így némiképp meglepő, hogy őt bízták meg a párt ideológiai iránytűjének kidolgozásával.
A gonosz kalandorok
A munkaanyag bevezetése szerint a közéletben jelenleg a szélsőséges és fanatikus konzervatív nacionalizmus és az ugyanilyen minőségű kozmopolita liberalizmus harcol egymással, ám egyik sem jelent alternatívát. Paška és Blaha szerint a szociális demokrácia mindig a szélsőségek ellen harcolt, és a Smer jelenleg az egyetlen szélsőségek nélküli lehetőség. Szembeállítva a Smert korábbi jobboldali kormányokkal, azt állítják, hogy a párt pótolhatatlan politikai erőt jelent, és céljuk, hogy a leggyengébbekért harcoljanak. Példaképként két politikust említ a dokumentum: Emanuel Lehockýt, a múlt század elejének legjelentősebb szociáldemokrata politikusát, illetve Alexander Dubčeket, az „emberarcú szocializmus” megteremtőjét. A párt fő ideológiai üzenete ennek nyomán az „emberarcú szociáldemokrácia” lesz, mivel az „emberi arc valahogy eltűnőben van a brüsszeli kávéházakban, és absztrakt elvekkel, valamint az egyszerű emberek megvetésével váltják fel”.
A készítők komplex „ellenségképet” is alkottak: A Smer ellenfeleinek a politikai kalandorokat, félőrülteket, utcai demagógokat és populistákat tekintik, akik „a politikusok lakhelye elé uszítják szimpatizánsaikat”. Kiemelt figyelmet fordítanak a jobboldali sajtónak is, mely szerintük felfújja a botrányokat, mert az a feladata, hogy gyengítse az államot, hogy az aztán ne tudjon segíteni a gyengéken, és ne tudja féken tartani a pénzügyi csoportokat.
A szlovákok az elsők
Irányultsága miatt a pártot saját EP-képviselője, Boris Zala is támadja, mondván, a Smer nemzeti konzervatív irányba indult el, és nem a liberálisok, balliberálisok és valódi szociáldemokraták felé. A munkaanyagban azonban a készítők leszögezik, a párt képes egyszerre szociáldemokrata és nemzeti is lenni, nem éreznek összeférhetetlenséget a baloldal és a nemzet között. Azt állítják, Szlovákia törékeny, ezért meg kell védeniük. Ezzel példálóznak a menekültkérdés témakörét tárgyalva is. „Előbb Szlovákia, és csak aztán a menekültek” – írja Paška és Blaha hozzátéve, szolidaritást éreznek a menekültekkel, ám nem lehetnek gyengék a menekültválság idején, és nem engedhetik meg senkinek, hogy megkérdőjelezze a szlovák államiság alapjait. „Értékeink védelme fontosabb, mint a multikulturalizmus” – teszik hozzá.
KONKURENCIÁT KAPHAT A SMER: BALOLDALI PÁRT A LÁTHATÁRON
Szociáldemokrácia?
Ján Baránek politikai elemző lapunknak azt mondta, ilyen ideológiai iránytűre nincs minden pártnak szüksége, nem jelentenek semmi kötelezőt, néhány gondolat azonban felbukkanhat a párt programjában. A Smer ugyan hangsúlyozza szociáldemokrata mivoltát, ám tetteiben inkább konzervatív, semmi köze a valódi szociáldemokráciához – mondta a szakértő, aki szerint ezek a tézisek a párttól tapasztaltakhoz képest tulajdonképpen nem tartalmaznak semmi újat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.