Megmentett uniós támogatások

Heteken belül hozzáférhetővé válnak az EU strukturális alapjai, miközben egy ideig még az előcsatlakozási alapokból is lehet meríteni. Erről a helyzetről Slovák Gyulával, az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium régiófejlesztési ügynökségének vezérigazgatójával beszélgettünk.

„Minden eddiginél nagyobb keret, több mint 6 millió euró jut beruházási projektumok előkészítésére.”A szerző felvételeAnnak idején jól látszódott, hogy a Phare 2001-es nagy régiófejlesztési pályázatainak elbírálása enyhén szólva furcsán történt. Az akkori döntések végrehajtását viszont önök kapták feladatul. Mire gondolt, amikor látta, hogy mi szakadt a nyakába?

Ezeket a projektumokat a kormányhivataltól örököltük, és bizony megrettentünk tőlük. Normális viszonyok közt a jóváhagyott pályázatok építkezési engedéllyel, dokumentációval és társfinanszírozással rendelkeznek, az implementációs ügynökségnek pedig az a feladata, hogy ezek alapján kiírja a kivitelezői pályázatot. Nekünk viszont a rendelkezésre álló rövid idő alatt különféle hiányosságokat is pótolnunk kellett. A legrosszabb helyzet a Pelsőc–Pelsőcardó úttal kapcsolatban volt, ahol nekem kellett elmagyarázni a pelsőci polgármesternek, hogy az út nyomvonalán házakat kell lebontani, és neki kell lakást biztosítania az ott lakóknak. Igaz, az utolsó pillanatban, de sikerült mindent teljesíteni. Ám másutt is gond volt, és bizony az első építkezési engedélyek csak 2003 elején érkeztek meg hozzánk. Mi valójában fél év alatt végeztük el saját munkánkat, amelyre másfél esztendő kellett volna. Ha viszont kifutunk az időből, elveszik az uniós támogatás. Munkatársaim sokat dolgoztak, hogy teljesítsük a határidőt. De még így is voltak olyan jóváhagyott projektumok, amelyeknél nem tudtunk segíteni, például a rozsnyói ipari park esetében a rendezetlen tulajdonviszonyok okoztak gondot.

Itt valaki korábban nagyon roszszul végezte a dolgát. Lehetséges, hogy ezt megússza felelősségre vonás nélkül?

Azok közül, akik ezt a helyzetet előidézték, ma már senki sem dolgozik az államigazgatásban. Az viszont biztos, hogy nálunk egyetlen olyan pályázat sem lesz jóváhagyva, amelynél hiányoznak az alapvető feltételek.

Rozsnyó esetében elképzelhető, hogy egyszer mégis kap támogatást az ipari parkra?

Minisztériumunknál már nem lesz erre lehetőség, de a strukturális alapok esetében a gazdasági minisztériumhoz tartozó program keretében igen. Egyébként a rozsnyói dokumentáció már készen áll, ezt is uniós támogatásból készítették el. Tény viszont, hogy a kérdéses telkek a mai napig nincsenek köztulajdonban.

Jövőre érdekes helyzet áll elő, hiszen egymás mellett létezik majd az utolsó évébe lépő Phare, illetve az induló Alap Infrastruktúra Operatív Program. Az érintettek tehát egy sokkal bővebb pályázási lehetőségre készülhetnek?

Az előbbivel kapcsolatban azt szeretném kiemelni, hogy minden eddiginél nagyobb támogatási keret, több mint 6 millió euró jut majd beruházási projektumok előkészítésére. Az önkormányzatok ezt felhasználhatják a strukturális alapok merítésére tervezett pályázataik előkészítéséhez.

Sok helyen már nagyon várják a határ menti együttműködési program úgynevezett environ-mentális beruházási pályázati lehetőségének meghirdetését. Ez mikor várható?

Ezt egyszerre kell meghirdetnünk a magyar féllel. A napokban tárgyalunk és pontosítjuk a megpályázható összegek nagyságát. Ismert tény, hogy a magyar határon erre a célra 1,8 millió euró áll a rendelkezésünkre, ebből több kisebb projektumot fogunk támogatni. A pályázati lehetőséget januárban szeretnénk meghirdetni.

Ezenkívül a Phare keretében egy sor, az idén már megismert pályázati program kiírása is várható.

Az Európai Unió delegációjának álláspontja szerint ezeket május előtt nem hirdetjük meg. Közel egyéves előkészület után ugyanis most folyik az ügynökségünk brüsszeli akkreditációja. Ez összetett folyamat, de ha megszerezzük a minősítést, akkor a döntéseket már nem kell jóváhagyatni a delegációval is. Ez pedig meggyorsítja a pályázatok kiértékelését.

A Phare idei régiófejlesztési pályázati programjában eredetileg szerepelt a kis helyi infrastrukturális támogatás is. Ezt végül pénzhiányra hivatkozva kihagyták, de arról volt szó, hogy jövőre lehet majd erre is pályázni. Számíthatnak erre az önkormányzatok?

Nem, a Phare jövőre a már említett projektum-előkészítésre összpontosít. A delegáció álláspontja szerint ugyanis a helyi infrastrukturális támogatást már az Alap Infrastruktúra Operatív Programból is igénybe lehet venni. Brüsszel ugyanis attól tartott, hogy nem leszünk képesek kimeríteni a strukturális alapok keretét, ezért inkább a projektumok előkészítésére igyekeztek pénzt biztosítani.

A jövő év nagy változását mindenképpen a strukturális alapok jelentik. A régiófejlesztési minisztérium már hónapok óta gyűjti az ilyen témájú pályázati adatlapokat. Sokan attól tartanak, hogy aki ezt nem adta le, az nem pályázhat majd támogatásra.

Terjed ilyen álhír. Az említett adatlapokat azért kellett gyűjtenünk, mert az Európai Bizottság annak idején nem hitte el, hogy Szlovákiában lesz igény a kialkudott támogatás felhasználására. Ezek sokat nyomtak a latban, s végül jóváhagyták javaslatunkat. Pályázni majd akkor lehet, ha megjelenik az erről szóló kiírás. Anyagát a napokban tárgyaljuk. Miután minden formalitás teljesül, a jövő év elején meghirdetjük a pályázatokat. Jó lenne azonnal nagy pályázatokkal kezdeni, mert ennek Brüsszelben is meglenne a hatása.

Mit tekint nagy pályázatnak?

Mondjuk, egy járási kórházét, amelyet 50-100 millió koronából a tetőtől a pincéig fel lehet újítani. Ezeket ugyanis átadták a megyei önkormányzatoknak, de pénzt nem biztosítottak a tatarozáshoz.

Nyilván sok önkormányzat készül ennél kisebb akciókkal. Azért ők is pályázhatnak?

Természetesen ezek is kapnak támogatást. A helyi önkormányzatok szintén hasonló helyzetbe kerültek a különféle középületek átvételével.

Az ötszázalékos önrész sok önkormányzat számára kézzelfogható közelségbe hozta a pályázást. Viszont nem kell attól tartaniuk, hogy esetleg hónapokig várnak majd a befektetett pénzük visszautalására?

A brüsszeli pénz júliusra várható, de az állami költségvetés tartalmaz egy olyan tartalékalapot, amelyből ez az időszak áthidalható. Egyébként pedig szinte minden bankkal tárgyalunk az önkormányzatok igényeire szabott hitelkonstrukciókról. A pénzintézeteket az érdekli, milyen garanciákat szerezhetnek ezekre az akciókra. Egy megnyert uniós pályázat persze komoly előrelépés ilyen szempontból, most pontosítjuk azt a modellt, amely mindkét fél számára előnyös. Persze az önkormányzatok már most is tárgyalhatnak a bankokkal uniós pályázataik meghitelezéséről. Ez a helyzet a pénzintézeteknek is új, de igyekeznek bedolgozni ezt jövő évi stratégiájukba.

Korábban sok szó esett arról, hogy milyen nehezen alakult ki szakembergárda. Túl vannak már ezen?

Annak idején a hatáskört ugyan megkaptuk a kormányhivataltól, de egyetlen szakember sem érkezett. Mindent újra ki kellett építenünk és ezért most az előcsatlakozási alapokból a strukturális alapokba való átmenet során igyekszünk elkerülni az ilyen buktatókat. Egy ideig még nehéz lesz, hiszen párhuzamosan kell foglalkozni a kétféle alapokkal. De végül a strukturális alapok felhasználását azok a szakemberek menedzselik majd, akik az előcsatlakozási alapok esetében sok mindent elsajátítottak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?