<div>Két pozíciót javított tavalyhoz képest Szlovákia a Riporterek Határok Nélkül sajtószabadságról szóló éves jelentésében, és a 180-as listán a 12. helyen végzett, megelőzve például Kanadát vagy Németországot. Magyarországot Mongólia és Szenegál is megelőzi.</div><div> </div>
Meglepetés: jól áll nálunk a sajtószabadság
Pozsony |
Már öt éve Finnország vezeti a Riporterek Határok Nélkülnek a sajtószabadság szintjét felmérő listáját, az első tíz országból hét európai, közülük is négy észak-európai. Az első tízbe bekerült még Új-Zéland, Costa Rica és Jamaica is. Szlovákiát megelőzi még Ausztria, így is azonban az uniós országok jobban teljesítő felébe tartozunk. A párizsi székhelyű szervezet 2002 óta minden évben megvizsgálja a világ országaiban a sajtószabadság szintjét, hét mutatót alapul véve: pluralizmus, a média függetlensége, mediális környezet és öncenzúra, jogi környezet, átláthatóság, infrastruktúra, sajtó elleni támadások. A szlovák sajtószabadság értékelésénél a jelentés megemlíti, hogy számos esetben indítottak eljárást a sajtó ellen üzletemberek, bírósági tisztviselők, politikusok, köztük maga Robert Fico miniszterelnök is. Említést tesz még a jelentés Pavol Paška korábbi smeres házelnök 2014-es intézkedéséről, amely korlátozta az újságírók mozgását a parlamentben. A tavalyi listához képest két helyet rontott Magyarország, így a 67. helyen végzett, Malawi után. Orbán Viktor mediális politikáját élesen bírálja a jelentés, kiemelve, 2010 óta nem csökkentette hatalmi ellenőrzését a média felett. Zuhant Csehország értékelése is: nyolc hellyel kerültek lejjebb a csehek, így a huszonegyedikek. Ennél is többet rontott azonban Lengyelország, ahol tavaly a konzervatív Jog és Igazságosság került hatalomra: 29 hellyel lejjebb csúszva negyvenhetedikként végeztek. Magyarország a sereghajtók között az unióban Csak három uniós országban rosszabb a sajtószabadság helyzete a magyarországinál a Riporterek Határok Nélkül szerint: Olaszországban, Görögországban és Bulgáriában. Az uniós tagállamok közül az utolsó helyen álló Bulgária a listán a 113., tavalyhoz képest hét helyet csúszott vissza, így még a háború sújtotta Ukrajnánál is rosszabbul teljesít sajtószabadság terén. Ukrajnában egyébként javult a helyzet, köszönhetően a fegyveres konfliktusok csitulásának. Az európai országok közül egyébként Azerbajdzsánban a legfenyegetettebb az újságírók helyzete: ez az ország a 163. a listán – még Irak is megelőzi. Az azeri elnök 2014 óta háborúban áll az ellenzéki sajtóval, mutat rá a jelentés. Nem sokkal jobb a helyzet Törökországban sem (151.): Recep Tayyip Erdogan török elnök szintén komoly sajtóellenes támadásokat hajtott végre az elmúlt időszakban. A lista utolsó öt helyén tavalyhoz képest nincs változás: Kína, Szíria, Türkmenisztán, Észak-Korea és Eritrea szilárdan tartja pozícióját. Világszerte jellemző, hogy a politikai vezetők a média visszaszorítására törekednek, derül ki a jelentésből. „Sajnos világos, hogy a világ vezetőiben a paranoia egy formája alakult ki a jogszerű újságírással szemben” – fogalmazott Christophe Deloire, a Riporterek Határok Nélkül főtitkára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.