<p>A népszavazásra beérkezett összes levélszavazat összeszámlálásával csütörtökön késő este végeztek a Nemzeti Választási Iroda munkatársai. A <a href="http://ujszo.com/online/kozelet/2016/10/04/nem-segitettek-a-hataron-tul…; target="_blank">keddi cikkünkben</a> közölt adatokhoz képest a számok már mást mutatnak – akkor ugyanis még nem voltak köztük például a csíkszeredai konzulátuson leadott szavazatok.</p>
Mégis aktívabbak voltak a határon túliak a magyarországi szavazóknál
Pállfy Ilona, az NVI elnöke szerint a 274 627 választási névjegyzékben regisztrált, határon túl élő, állandó magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgártól 154 ezer levélszavazat érkezett – ez nem sokkal marad el a 2014-es adatoktól, akkor 158 ezren voksoltak. Akkor azonban még kevesebb, 194 ezer regisztrált határon túli szavazó volt.
A 154 ezer levélszavazatból 130 ezer érvényes – bár még így is kiugró, 15,4 százaléknyi az érvénytelen szavazatok aránya, ez az arány is jobb, mint a 2014-es országgyűlési választásokon, amikor 158 ezerből 128 ezer volt érvényes. Mint azt korábban írtuk, ez elsősorban azért fordulhatott elő, mert a levélszavazatokban nagyon könnyű formai hibát véteni.
Ha minden szavazat érvényes lett volna, a levélszavazók körében több mint 50 százalékos lett volna a részvételi arány, így azonban nem sokkal ugyan, de a határon túliak körében sem lett érvényes a népszavazás. A 47,6 százalék azonban magasabb, mint a népszavazás 41,31 százalékos aránya.
A határon túliak körében elsöprő többséggel nyertek a nemek: az NVI honlapja szerint kevesebb, mint 1000 igen és 129 ezer nem érkezett, 99,2 százalék utasította el a kvótákat.
A legtöbb szavazat Romániából érkezett, 139 ezer regisztrált szavazóból csaknem 60 ezer, Szerbiából 18 ezren voksoltak. A kettős állampolgárságot tiltó országokból 1169 levélszavazat jött – ebbe a kategóriába tartozik Szlovákia és Ukrajna is. A felvidéki és kárpátaljai szavazók egy részét takarhatja még a csaknem 44 ezer olyan voks is, mely e-mailes értesítési címet ad meg – azt azonban nem lehet tudni, milyen arányban oszlanak meg a szavazatok a két ország szavazói között.
Az NVI-ben kézzel is megszámolják a levélszavazatokat, ezután tudják a végleges adatokat - tervei szerint kedden - benyújtani a Nemzeti Választási Bizottságnak, amely kiállítja az eredményről a jegyzőkönyvet, a jogorvoslati határidők lejárta után pedig megállapítja az országos népszavazás végeredményét – mondta Pállfy Ilona az MTI-nek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.