Megéri felkeresni a biztosítót

Pozsony. A nyári hónapokban lakások és családi házak ezrei maradnak felügyelet nélkül. Míg tulajdonosaik valamelyik szlovákiai vagy külföldi turistaparadicsomban nyaralnak, otthonuk a tolvajok paradicsomává válhat. Mit tegyünk, hogy ne kelljen a szabadságunk alatt is az értékeinkért aggódni?

Szlovákiában rendkívül alacsonyak a bérek, egy panellakás vagy egy családi ház berendezése ezért a többségünknek egy életre szóló befektetésnek számít. Akiknek nincs elég pénzük a megvételre, azok akár 20 évig is nyöghetik a hiteltérítést. Nem csoda, ha többségünk aggódva hagyja felügyelet nélkül az értékeit, és utazik el pár napra vagy hétre a megérdemelt nyári szabadságra.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy míg a betörők a hétvégi házakat elsősorban tavasszal keresik fel (vagyis amikor a legnagyobb valószínűséggel üresek), a nyaralási szezon a lakások biztonságát teszteli. Persze betörhetnek akkor is, ha otthon vagyunk – gyakori ugyanis a „bemászásos betörés”. A háztulajdonosok a nagy kánikulában nyitva hagyják az ablakot, a betörő pedig bemászik, és elviszi, amit tud. Azok a garázsok, melyekből átjárás van a lakásba ugyancsak nagy veszélyforrást jelentenek.

Lakásunk megvédésére több intézkedést is hozhatunk, a legfontosabb azonban a biztosítás. Ez természetesen nem védi meg a lakásunkat a tolvajoktól, ám enyhítheti a kárt. Ugyanúgy azonban, ahogy a tolvajok ellen megtesszük a biztonsági intézkedéseket, nem árt felfegyverkeznünk a kárt enyhítő biztosítók ellen is. Gyakori esetnek számít ugyanis a túlbiztosítás, amikor a kelleténél többet fizetünk a biztosítónak, vagyis lényegében ráfizetünk a biztosításra.

Hogy milyen összegre biztosítjuk be a lakásunkat, az csak tőlünk függ, hiszen mi tudjuk, hogy pontosan mennyit is ér a lakásunk berendezése. A legfontosabb, hogy felmérjük, pontosan mennyibe is kerülne a lakás berendezése, ha a tolvajok a teljes lakást kipakolnák. Mindenképp megéri a lehető legreálisabb összeget megadni a biztosítónak. Ha kisebb összeget adunk meg a biztosítónak, akkor ne csodálkozzunk, ha lopás esetén kisebb összeghez jutunk, még akkor is, ha nem mindenünket vittek el. Példaként egy 800 ezer korona értékű lakást vehetünk. Ha ezt csak 400 ezer koronára biztosítottuk, és például 100 ezer korona értékű vagyont vittek el a tolvajok, akkor a biztosító csak 50 ezer koronányi összeget fizet. A biztosítás megkötése esetén ezért megéri enyhén akár túlbecsülni is a tulajdonunkat, hogy az esetleges kár esetén ne járjunk pórul.

Mindebben azonban segíthetnek a biztosítási tanácsadók is, akik pontosan fel tudják mérni, mire is lesz szükségünk. Néhány biztosító azonban megszabja azt is, hogy egy-egy lakás esetében milyen az a legalacsonyabb összeg, amire bebiztosíthatjuk magunkat. A Kooperativa Biztosítónál például az alacsonyabb kategóriájú lakások esetében ez négyzetméterenként 4 ezer korona, az átlagos lakások esetében 6 ezer, a luxuslakások esetében pedig 8 ezer korona négyzetméterenként.

Még mielőtt megkötnénk a szerződést, érdemes odafigyelni arra is, hogy az illető társaságnál mely károkra nem vonatkozik a biztosítás. A biztosítók többsége nem fizet akkor, ha szándékosan okoztuk a kárt, vagy a káresetre háborús cselekmény, esetleg terrorista támadás miatt került sor. A Cseh Biztosító nem fizet az elhagyott épületeken keletkezett károkért, az egyszerű házbiztosításuk azonban nem tartalmazza a járdákon, a kerti medencéken keletkezett károkat sem. Az Uniqánál külön biztosítást kell kötnünk a telkünkön álló, 35 négyzetméternél nagyobb melléképületekre. Az OTP Garancia Biztosító és az Union biztosítása nem vonatkozik az üvegházakra és fóliasátrakra, és más egyéb, az udvaron található építményre. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?