Megalázóan alacsony támogatást kapnak a szlovákiai gazdák

Bíres
Pozsony |

Az Európai Bizottság elhibázott döntése miatt Ukrajna kétes minőségű gabonával árasztotta el régiónk országait, súlyos károkat okozva az itteni termelőknek. Hogy megnyugtassa a kedélyeket, Brüsszel támogatást ígért az érintett keleti tagországoknak, az erre elkülönített összeg azonban megalázóan alacsony.

Az Európai Bizottság eredetileg a háború által sújtott Ukrajnán valamint az élelmiszerimportra rászoruló afrikai és közel-keleti országokon próbált meg segíteni azzal, hogy feloldotta az Ukrajnából származó árukra kivetett vámokat. A szlovákiai gazdák szakmai szervezete azonban már az év elején figyelmeztetett arra, hogy a döntés súlyos károkat okoz az itteni termelőknek.

„Az eredeti elképzelések szerint az ukrán gabona – a tengeri szállítások akadozása miatt – a mi területünkön keresztül áramlott volna tovább a súlyos élelmiszerhiánnyal küzdő országokba. Nagy mennyiségű, gyakran kétes minőségű ukrán gabona került azonban a mi piacunkra is, ami az árak zuhanásához vezetett”

– mondta el lapunknak már korábban Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője.

Brüsszel meghátrált

A hatalmas felháborodást követően az Európai Bizottságnak is engednie kellett, április végén az érintett tagállamokkal megállapodást kötött, amely lehetővé tette számukra, hogy május 2-ától június 5-éig blokkolják az ukrán gabonafélék forgalmazását országuk területén, amit később szeptember 15-éig meghosszabbítottak. Ezzel párhuzamosan egy pénzügyi támogatást is belengetett, amellyel régiónk gazdáin szeretett volna segíteni. Ez utóbbiról azonban csak e héten született döntés, ami ráadásul azonnal kiverte a biztosítékot a gazdák körében.

Az uniós tagállamok mezőgazdasági tanácsának hét eleji luxembourgi ülésén a bolgár, magyar, lengyel, román és szlovákiai mezőgazdasági termelőknek együttesen 100 millió eurós támogatási csomagot hagytak jóvá az ukrán behozatal okozta károk enyhítésére. A 100 millió eurós csomagból 9,77 millió eurót Bulgária, 15,93 millió eurót Magyarország, 39,33 millió eurót Lengyelország, 29,73 millió eurót Románia kap, míg Szlovákia csupán 5,24 millió euróra számíthat.

Hogy a többi tagállam se tiltakozzon, az Európai Bizottság további 330 millió eurós finanszírozás mozgósítását javasolta. Ezt 22 tagállam kedvezőtlen éghajlati jelenségek, magas inputköltségek és különböző piaci és kereskedelmi problémák által sújtott termelőinek szánják. A Bizottság pontosította, hogy Ausztria, Belgium, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia mezőgazdasági termelői részesülnek a 330 millió eurós rendkívüli támogatásból. Egyébként mindkét támogatási csomag kifizetéseit 2023. december 31-ig kell teljesíteni, a tagállamoknak pedig tájékoztatniuk kell az Európai Bizottságot az intézkedések végrehajtásának részleteiről, „különösen a támogatás kiszámításához használt kritériumokról, az intézkedés tervezett hatásáról, annak értékeléséről és a versenytorzulás elkerülése érdekében hozott intézkedésekről”.

Szlovák elégedetlenség

„Szlovákia esetében nevetségesen alacsony összegről van szó”

– kommentálta az uniós döntést Jozef Bíreš ügyvivő földművelésügyi miniszter, aki szerint az alig valamivel több mint 5 millió euró Szlovákia számára nem lesz elegendő a kompenzációra. Hogy mekkora összegről van szó, azt jól jelzi, hogy a kormány által az ukrajnai menekültek megsegítése érdekében szerdán hozott „pótlólagos intézkedések” csaknem 32 millió euróba kerülhetnek. „A nemzeti forrásokból még mindig van egy csomag, de gondot fog okozni, hogy ezt úgy osszák szét, hogy az objektivitás biztosított legyen, és hogy ezek a kompenzációk legalább valamilyen módon segítsék a gazdákat” – figyelmeztet Bíreš, hozzátéve, hogy az agrárminisztérium tárgyalni fog a szakmai szervezetekkel az összeg elosztásáról, hogy a forrásokat célzottan használják fel.

Fenntartanák a korlátozást

Szlovákia azonban nincs megelégedve azzal sem, hogy a május 2-án életbe lépett behozatali stop csak szeptember 15-éig lesz érvényben. „Ez a határidő nem felel meg Szlovákiának, ezért erről már az érintett országok minisztereivel is beszéltem. Mi a hosszabbítás mellett kardoskodunk. Főként azért, mert hamarosan kezdődik az aratás, és ha elveszítenénk az irányítást a behozatal felett, az újabb károkat okozna a termelőknek” – tette hozzá Bíreš.

Leverték az árakat

A kétes minőségű olcsó ukrán gabona korábbi ellenőrizetlen behozatala az árakat is alaposan leverte, amit a Statisztikai Hivatal legfrissebb, szerdán közzétett felmérése is alátámaszt.

„A felvásárlási árak a mezőgazdaságban az elmúlt egy évben csaknem 4 százalékkal nőttek. Az állattenyésztésben több mint 21 százalékos drágulást mértünk, a tyúktojás ára például 57 százalékkal nőtt. A gabona ára ezzel szemben egy év alatt 25 százalékkal esett vissza”

– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. „Ha az árak a jelenlegi szinten maradnak, nagyon sok gazda meggondolja majd, hogy érdemes-e egyáltalán folytatnia a gabonatermesztést. Épp ezért minden lehetőséget meg kell ragadnunk arra, hogy az ukrán behozatallal kapcsolatos korlátozást meghosszabbítsuk. Nyitottak vagyunk arra, hogy segítsünk Ukrajnának, de ez nem torzíthatja a piacunkat” – hangsúlyozta Bíreš. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?