Márciusig újra kell kérvényezni

Bizakodhatnak az anyagilag hátrányos helyzetű egyetemisták, március elsejétől kétszeresére emelkedik a szociális ösztöndíj összege, és bővül a jogosultak köre is.

Azok a már jelenleg is ösztöndíjas hallgatók, akik márciusig nem kérvényezik újonnan a támogatást, 2006 júniusáig nem kaphatnak megemelt összegű ösztöndíjat.

Az elnyerhető szociális ösztöndíj összegének felső határa a jelenlegi kétezerről márciustól négyezer koronára emelkedik.

Módosul a jogosultsági határ is, vagyis az eddiginél több hallgató részesülhet szociális alapú támogatásban. Martin Fronc oktatási tárcavezető szerint a változtatás legfőbb célja, hogy a kevésbé jó anyagi helyzetben levő fiatalok is tovább tanulhassanak.

A még érvényes, ösztöndíjakról szóló minisztériumi rendelet értelmében csak abban az esetben kaphat támogatást a hallgató, ha családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 3700 koronát.

A március elsejétől hatályos módosításnak köszönhetően azok az egyetemisták is jogosulttá válnak az ösztöndíjra, akik családjában az egy főre lebontott havi bevétel alacsonyabb a létminimum összegénél.

Támogatásban kizárólag nappali tagozatos hallgatók részesülhetnek.

További feltétel, hogy a kérelmet benyújtó egyetemista nem ismételhet évet, vagyis az előre megszabott időben végzi a tanulmányait.

A vonatkozó rendelet módosításakor gondoltak a munkavállaló hallgatókra is, akik tanulmányaik mellett kenyérkeresettel is foglalkoznak. Ha a diák havi bevétele nem haladja meg az 5676 koronát, vagyis a létminimum 1,2-szeresét, jövedelmét nem adják hozzá a család keresményéhez, amiből végül kiszámítják az ösztöndíj összegét. Ha az egyetemista fizetése ennél magasabb, csak a különbséget számolják fel.

Márciustól 20%-kal magasabb lesz azon hallgatóknak az ösztöndíja, akik lakhelyük 30 km-es körzetén kívül folytatják tanulmányaikat.

Az oktatási minisztérium csak azoknak a már jelenleg is ösztöndíjasoknak folyósítja a megemelt támogatást, akik márciusig újra kérvényezik a juttatást. Ellenkező esetben csupán a korábban megállapított összegekre lesznek jogosultak, és legfeljebb 2006 júniusáig. Az elképzelések szerint az éves ösztöndíjkeret a jelenlegi 200-ról 340 millió koronára bővül.

A hallgatók havi megélhetési költségei attól függően, lakhelyükön vagy más településen található felsőoktatási intézményt látogatnak, egyes becslések szerint elérik átlagosan a 3200, illetve az 5600 koronát.

KI LESZ JOGOSULT?

Csakis a nappali tagozatos hallgatók.

Aki nem lépi túl tanulmányainak előre megszabott időkeretét, vagyis nem ismétel évet.

Az a hallgató, akinek a családja havonta egy főre lebontva a létminimumnál kisebb jövedelemre tesz szert.

A településén található egyetemet látogató hallgató esetében az ösztöndíj havi összegének felső határa 3300 korona.

Ha az egyetemista lakhelyén kívüli felsőoktatási intézményben folytatja tanulmányait, legfeljebb havi 4 ezer korona szociális ösztöndíjban részesülhet. (-cz-e)

Háztartásokra vonatkozó létminimumok

Egyedülálló felnőtt 4730

Közös háztartásban élő további személy 3 300

Gyermek 2 150

(Az adatok koronában)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?