Marad az okmánykiadás a rendőrségen

Pozsony. Januártól mégsem változik a személyi okmányok kibocsátásának módja és helye: ez a hatáskör egyelőre marad a rendőrségnél, és a belügyminisztérium szerint leghamarabb csak 2006-tól kerülhet a körzeti hivatalokhoz. 2004.

Pozsony. Januártól mégsem változik a személyi okmányok kibocsátásának módja és helye: ez a hatáskör egyelőre marad a rendőrségnél, és a belügyminisztérium szerint leghamarabb csak 2006-tól kerülhet a körzeti hivatalokhoz. 2004. január 1-jével a járási hivatalok megszűnnek, a belügyi hatáskörök a létrejövő kerületi és körzeti hivatalokhoz kerülnek, ám a polgárok szempontjából talán legfontosabb ügyvitel, az okmányok kibocsátása egyelőre marad a régiben. Főleg azért, mert a jövő évi költségvetés nem számol e hatáskör-átruházással összefüggő kiadásokkal. „Egy, a 2004-es büdzséhez kötődő kormányrendelet kötelezte a belügyminisztert olyan törvénymódosítás kidolgozására, miszerint az okmánykibocsátási jogkör átadása később történik” – magyarázta lapunknak Boris Ažaltovič belügyi szóvivő. A tárca készül az EU-s szabványoknak megfelelő okmányok kiadására, új adatbázison dolgoznak, és csak azután akarják az egész rendszert átutalni a körzeti hivataloknak, miután elkészült, mert akkor gördülékenyebb lesz az átruházás. „De a legfontosabb ok a pénzhiány. Az új rendszer modern, drága berendezéseket igényel. Az Unióban egyelőre vita folyik arról, milyen különleges védjegyekkel lássák el az útleveleket. Felmerült, hogy hat ujjlenyomat és digitális arckép lenne rajtuk. Amíg erről hatályos döntés nem születik, nehéz akármilyen rendszert kialakítani” – tette hozzá a szóvivő. Farkas Ivánt, a parlament közigazgatási tanácsának tagját meglepte a kétéves halasztás. Értesült bizonyos műszaki gondokról, például a speciális azonosító jegyek – az ujj- és szemlenyomat, a lézeres technikával készítendő arckép – bevezetésével kapcsolatban, de eredetileg hat hónapos eltolásban egyeztek meg. „Túl sokáig nem halogathatják a hatáskör átruházását, mert uniós követelmény, hogy a hatalmi szférából ez a civil szférába kerüljön” – szögezte le lapunknak Farkas.

Bár az okmánykibocsátás egyelőre a rendőrségnél marad, az újonnan létrejövő hivataloknak lesz mit csinálniuk, hiszen további, csaknem tucatnyi jogkört kell felvállalniuk. Ide kerül minden, amit idáig a járási hivatalok jogi, illetve belső közigazgatási osztálya végzett: a mentőszolgálat, a teljes hatósági eljárás, a kihágások rendezése. A körzeti hivatal fogja vezetni a lakásszövetkezetek és lakástulajdonosok jegyzékét, valamint a teljes vállalkozói nyilvántartást. Ezenkívül bizonyos állami vagyont fognak kezelni, az állagát megőrizni a körzet területén, bérbeadhatják az épületeket, intézik a lakásépítések finanszírozásával összefüggő dolgokat. Ehhez járulnak még a civilvédelmi és állami védelmi hatáskörök is. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?