„Már nem vagyok optimista”

A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) volt alelnöke tegnap jelentette be, hogy a HZDS tizenegy képviselője önálló parlamenti frakciót hoz létre. A képviselőcsoport leendő vezetője nem bízik a Vladimír Mečiar vezette néppárt megújulásában. Vojtech Tkáčcsal beszélgettünk.

„Az MKP-val is keresnünk kell a közös értékeket, ám érthetően meg kell fogalmazni azt is, ami elválaszt bennünket.”TASR-felvétel A sajtótájékoztatón többször említette, hogy a HZDS egyetlen ember pártja, hogy egyvalaki irányítja az egész tagságot. Egy óra alatt azonban egyetlenegyszer sem ejtette ki a száján Vladimír Mečiar nevét. Talán fél tőle?

Nem félek. A politikában nem érvényesek olyan pszichológiai kategóriák, mint a félelem, csak az érdekeknek van szerepük.

Ön szerint az „egyszemélyes” HZDS reformjához elég lenne egy új pártelnök, vagy mások is felelősek a néppárt elszigetelődéséért?

Változást kell végrehajtani nemcsak a pártprogramban, hanem a HZDS struktúráiban, a politizálás stílusában is.

Konkrétan?

A párt politikája konfrontációs volt, a HZDS összeférhetetlen politikai szubjektumként viselkedett. Mindezekre rá kell mutatni, le kell vonni a következtetéseket, meg kell nevezni a felelősöket. Nemcsak Szlovákia, hanem Európa fejlődésén is kell munkálkodnunk. A HZDS-en belül pedig európai színvonalú politizálásra van szükség.

Mindez jól hangzik, ahhoz azonban, hogy ilyen sarkalatos változásokban higgyen, nagyon optimistának kell lennie.

A HZDS-szel kapcsolatban már nem vagyok optimista, azonban úgy érzem, a reménynek valamilyen kis szikrája még mindig pislákol. De nem tagadom, hogy már szélsőséges megoldásokat is fontolgatunk.

Ilyen szélsőséges megoldás lehet egy önálló politikai párt létrehozása?

Ma már ennek lehetőségét valóban nem zárom ki.

Mikor jöhet létre az új párt?

Nézze, a HZDS széteső félben van. Szétesik a vezetőség, a pártstruktúra; sorra mondanak le a vezető politikusok. Ezért aztán úgy gondolom, mindez néhány nap, talán néhány hét kérdése.

Az önök frakciója tárgyalni akar a Magyar Koalíció Pártjával is. Milyen lehetőséget lát az együttműködésre az MKP-val?

Nagyon sok barátom van az MKP politikusai között. A párt részt vesz az európai politikában, tagja az Európai Néppártnak és az Európai Demokratikus Uniónak. Ha a HZDS is be kíván lépni ezekbe az európai struktúrákba, figyelembe kell vennünk, hogy a Kereszténydemokrata Mozgalomnak és az MKP-nak a tagságunkról határozó döntésnél vétójoga lesz. Az MKP-val is keresnünk kell a közös értékeket, ám érthetően meg kell fogalmazni azt is, ami elválaszt bennünket. Ez természetes. Nagyra értékelem együttműködésünket az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének magyar képviselőivel. Jó barátommal, Tabajdi Csaba képviselő úrral közösen terjesztettük elő a romakérdés megoldásának tervezetét. Ma eltér a véleményünk a státustörvényről, de ez nem oszthat meg bennünket.

Ha már itt tartunk, ön koordinálja az Európai Parlament romákkal kapcsolatos politikáját. Ebbe a kérdésbe sok mindenkinek beletört már a bicskája. Önnek milyen elképzelései vannak a romakérdés megoldásáról?

Becslések szerint Európában 15 millió roma él, ők alkotják tehát a legnagyobb számú európai kisebbséget. Már vannak elképzelések a romakérdés megoldására, egy sor intézmény foglalkozik ezzel. Ezenkívül készül a romák jogainak európai chartája és a romák európai konzultációs parlamentje, ahol a romák közvetlenül megválaszthatnák európai képviselőiket. Ez többek között a mi munkánk eredménye.

Milyen együttműködés képzelhető el az önök leendő pártja és az Ivan Gašparovič vezette HZD között?

Én az egyemberes pártot bírálom, a konfrontációs politizálást és a kommunikáció hiányát. Ennek folyományaként mi mindenkivel hajlandók vagyunk tárgyalni. A HZD prioritásaink közé tartozik, hiszen ezzel a társasággal sok évig húztuk együtt az igát, jóban-rosszban együtt voltunk, sok barátunk van a mozgalom soraiban.

Csütörtökön a parlamentben önök is jóváhagyták a szlovák katonai egység kiküldését Kuvaitba, együtt szavaztak a kormánypártokkal. Közeledik talán ideológiájuk a koalíciós pártokéhoz?

Nem. Én – egyházi kifejezést használva – az ökumenikus politizálás híve vagyok. Ez azt jelenti, hogy beszélnünk kell arról, ami összeköt és elválaszt bennünket. Ha a kormánykoalíció a gazdaságban vagy a szociális szférában komoly reformokat hajt végre, miért ne működnénk együtt vele? De nem fogjuk támogatni a megszorító intézkedéseket és a konfrontációs politizálást.

Tudom, hogy nem foglalkozik jóslással, de hogy látja a HZDS jövőjét?

Ezzel a vezetéssel nagyon sötéten.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?