<p>Győrkös Istvánt, a bőnyi rendőrgyilkost visszafogott emberként ismerik a Győr melleti kis faluban. A Magyar Nemzeti Arcvonal vezetője évek óta ott él, több kiképzőtábort is szervezett követőinek a falu melletti magántelken.</p>
Magyar arcvonal, szlovák szállal
A rendszerváltás után alapított Magyar Nemzeti Arcvonalat megviselték az elmúlt évtizedek, több szakadáson is túl van, de továbbra is a legszervezettebb gyűlöletcsoportok egyike Magyarországon. A félkatonai mozgalom a határokon túli szélsőséges szervezetekkel is jó viszonyt ápol, a mintájára létrejött szlovák Vzdor Kysuce Akciócsoporttal is, mellyel közös „túrázásokat” is tartott.
Győri gondnokból lett a rendszerváltás után beinduló magyarországi szélsőséges mozgalmak egyik vezéralakja a 76 éves Győrkös István, aki szerdán, a Győr melletti Bőnyben megölt egy rendőrnyomozót. A Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) félkatonai csoport doyenje a Teréz körúti robbantás miatt került ismét a hatóságok látóterébe.
Győrkös az elsők között volt, aki tevékenységével kivívta a rendszerváltás utáni magyar sajtó és a hatóságok figyelmét. Saját bevallása szerint Szálasi Ferenc követőitől kapott felkérést a hungarizmus magyarországi képviseletére. 1991-ben horogkeresztes röpcédulákat terjesztett több városban is, és több, nyíltan antiszemita és rasszista cikkel is jelentkezett az általa alapított Új Rend című lapban.
Egy év börtön
Az általa vezetett szervezetet 1989-ben alapították Magyar Nemzetiszocialista Akciócsoport néven – 1992-ben átnevezték Magyar Nemzeti Arcvonalra. Győrkös politikai ambíciókat is dédelgetett, később párttá szerette volna alakítani a mozgalmat. 1994-ben megalapította a Magyar Hungarista Mozgalom pártot, ám az öt hónap után feloszlott, így kudarcba fulladt a vállalkozás.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"252669","attributes":{"alt":"","author":"MTI-felvétel","class":"media-image","height":"324","title":"A bőnyi rendőrgyilkosság gyanúsítottját szállítják el a győri kórházból mentők és a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai ","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Az Arcvonal megalapításával párhuzamosan Győrkös Vándorsólyom néven természetjáró egyesületet alapított. Az ártalmatlan túrázásokból fokozatosan harcászati kiképzés kerekedett, az egyesület pedig tulajdonképpen mozgalma ifjúsági csoportja volt. Mindez a hatóságok figyelmét is magára vonta: Győrkös házában 1992-ben egy csomó éles fegyvert és katonai felszerelést találtak a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai. A férfit ezután közösség elleni izgatás és lőfegyverrel való visszaélés miatt egyéves börtönbüntetésre ítélték három évre felfüggesztve. Győrkös Istvánt azonban nem rázta meg különösebben a büntetés, folytatta a tevékenységét. Az 1990-es évek végére nemzetközi szintű megmozdulásra fejlesztette a Becsület Napja megemlékezést.
A szlovák szál
A szervezet ugyanakkor nem volt mentes a belső problémáktól, és többször is szakadt – belőle vált ki 2001-ben a Vér és Becsület elnevezésű, 2005-ben feloszlatott hungarista csoport. A legutóbbi szakadás 2012-re datálódik, valószínűsíthető oka pedig kifejezetten érdekes. Győrkösék ugyanis közeledni kezdtek a Munkáspárthoz és Thürmer Gyulához. Az Átlátszó szerint ugyanis az MNA elismeri a pártot a „magyarság valódi érdekeinek igaz képviselőjeként”.
Győrkös a „brandet” MNA 1989 néven vitte tovább fiaival és szimpatizánsaival, Bőnyben pedig (ahová 2006-ban költözött) továbbra is szervezett kiképzőtábort a falu melletti magánterületen, a „Sas-hegyen”. Az ország más pontjain is szerveztek táborokat és túrákat, például Mátraházán. Ezen 2012-ben a Vzdor Kysuce elnevezésű szlovák paramilitáris szervezet, valamint a Szlovák Testvériség (Slovenská Pospolitosť) is részt vett. A két csoport közül a Vzdor kapcsolatai erősebbek az MNA-val, olyannyira, hogy a csoport tulajdonképpen az Arcvonal mintájára jött létre.
Migránsok ellen készült
„Nem mondom, hogy nem vagyunk mi antiszemiták. Nem szeretjük a zsidókat. Ez tény, ők se szeretnek minket. Miért szeressük őket, és ők miért szeressenek minket?” – mondta Győrkös ritka nyilatkozatai egyikében, még 2012-ben a szélsőségekkel foglalkozó Athena Intézetnek. A szervezet kommunikációját azonban átalakította az elmúlt időben. Állítólag meg akart szabadulni a náci és nyilas besorolástól, a szervezet pedig – mint több más szélsőséges szervezet Közép-Európában – nyíltan oroszpártivá vált, és terjeszteni kezdte az orosz propagandát. Az MNA az Index szerint legutóbb a „migráns csürhe” elől akarta megvédeni az országot.
A „körúti” kapcsolat
Győrkös bőnyi házához azonban nem ezért, hanem állítólag a Teréz körúti robbantás miatt mentek ki a Nemzeti Nyomozóiroda munkatársai. A nyomozás annak ellenére sem ért véget, hogy egy gyanúsítottat már elfogtak: a rendőrség honlapján egy héttel P. László kézre kerítése után is olvasható volt a körözés, és a tízmillió forintos nyomravezetői díjról szóló felhívás. A bombatámadás után ugyanis a 444.hu szerint a rendőrség egyik elmélete az volt, hogy szélsőjobb félkatonai szervezet követte el a robbantást, így nekiálltak az olyan félkatonai csoportok ellenőrzésének, melyeknek lehetett illegális fegyvere.
Győrkös házában pedig volt ilyen fegyver. A 76 éves szélsőséges azonnal tüzet nyitott a nyomozókra, és fejbe lőtte a 46 éves Pálvölgyi Péter őrnagyot. (Index, HVG, fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.