Lengvarský távozott, de végül még odaszúrt Matovičnak

Zuzana Čaputová csütörtökön véget vetett Lengvarský miniszteri megbízatásának (TASR-felvétel)
Pozsony |

Zuzana Čaputová köztársasági elnök csütörtökön elfogadta Vladimír Lengvarský (OĽaNO-jelölt) egészségügyi miniszter lemondási kérelmét. A távozó tárcavezető a lemondását követően meglepően élesen fogalmazott, bírálta Igor Matovič (OĽaNO) korábbi pénzügyminisztert és a kormányt is.

Eduard Heger (OĽaNO) ügyvezető kormányfő a csütörtöki sajtótájékoztatóján megköszönte a távozó tárcavezetőnek a közös munkát. Kiemelte, Lengvarský egy rendkívül nehéz időszakban, a koronavírus-járvány kellős közepén vette át a tárca vezetését, és meg is tudott birkózni a feladattal. Hangsúlyozta, Lengvarský minisztersége alatt olyan fontos törvényeket sikerült elfogadtatni a parlamentben, mint például az évek óta húzódó kórházreform.

Heger

Ugyanakkor megjegyezte, a miniszter az utóbbi időben rosszul kommunikált az említett reformról, valamint a Szlovák Orvosszakszervezettel és a rendelők képviselőivel sem volt ideális a párbeszéd. Az utolsó cseppet a pohárban az Európai Uniós helyreállítási alapjával kapcsolatos késések, konkrétan a rázsochyi kórház felépítésének esetleges csúszása jelentette. Az ügyvezető miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, nem szabad bedőlni az ellenzék azzal kapcsolatos riogatásának, hogy az említett kórház nem épül fel, és Szlovákia elesik az uniós forrásoktól. A helyzet megoldása érdekében az egészségügyi tárca irányítását egy válságcsoport veszi át, melynek élén egyelőre Michal Palkovič lesz államtitkárként, aki eddig az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) munkatársaként tevékenykedett.

Zuzana Čaputová szintén megköszönte Lengvarský munkáját, de ő is emlékeztetett a helyreállítási alappal kapcsolatos késésekre. Továbbá elmondta, az egészségügyi tárca irányításával Hegert bízza meg. A kormányfő így a pénzügyi tárca mellett már az egészségügyi tárcáért is felelni fog.

Lengvarský nem finomkodott

Mivel tavaly decemberben a parlament megvonta a bizalmat a kormánytól, és Hegernek ügyvezető miniszterelnökként már nincs meg a jogköre arra, hogy minisztereket váltson le, ezért Lengvarskýnak egyenesen a köztársasági elnöknél kellett jeleznie a távozási kérelmét.

Capu

A leköszönő miniszter az államfővel való találkozás után tőle szokatlan módon, éles hangnemben bírálta a kormányt, valamint Igor Matovič (OĽaNO) egykori kormányfőt és pénzügyminisztert.

Nem fogok tovább nyomás alatt dolgozni egy olyan környezetben, amely jelenleg káros, és tele van politikai korrupcióval, valamint politikai tapasztalatlansággal

fogalmazott a miniszter.

A politikai korrupció alatt azt értette, hogy olyan személyeket próbálnak beültetni a fontos pozíciókba, akiknek nincs meg a megfelelő szakmai képesítése. Hogy pontosan kikre gondolt, nem árulta el. Továbbá azt mondta, nem tartja magát olyan embernek, aki megriad a harctól, de a minisztérium élén szerzett tapasztalatai alapján már biztos abban, hogy nem szeretne a politikában tevékenykedni. Végül pedig odaszúrt Matovičnak is.

„Megbirkóztunk az orvosok teljesen felesleges sztrájkjával is, amit a pénzügyminiszter okozott a politikájával”

– zárta a leköszönő miniszter.

Állandó nyomás alatt

Lengvarský 2021 tavaszán került az egészségügyi minisztérium élére, azt követően, hogy Marek Krajčí (OĽaNO) korábbi tárcavezető megbukott a Szputnyik V orosz vakcina megvásárlása miatt.

Kapcsolódó cikkünk

A miniszter hivatali ideje korántsem volt mentes a bírálatoktól, és sok esetben a kritika éppen a koalícióból, vagy akár az őt jelölő pártból érkezett. A bírálok között volt például Matovič, akinek már kezdettől fogva feszült volt a viszonya az egészségügyi tárca vezetőjével, hiszen ő maga a végsőkig támogatta párttársa, Krajčí miniszterségét. Emlékezetes volt például az a konfliktus, amikor hetekig nem tudtam megállapodni arról, milyen kórházak kapjanak támogatást az Európai Unió helyreállítási alapjából. Ezt a próbát Lengvarský kiállta, végül az ő akarata érvényesült, és annak ellenére is maradt a pozíciójában, hogy az OĽaNO elnöke többször is célozgatott a lemondására.

Végül a kettejük közti konfliktus elcsendesült, viszont a miniszternek újabb kihívásokkal kellett szembenéznie. Tavaly ősszel például a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) tömeges felmondási akciójával kellett foglalkoznia. A helyzet ugyan megoldódott, de csak azt követően, hogy a tárgyalási folyamatokba Eduard Heger (OĽaNO) ügyvezető miniszterelnök is bekapcsolódott. Lengvarskýt akkor azért kritizálták, mert legalább három hónapja lett volna megegyeznie az orvosszakszervezettel, de az egyezségre szinte csak az utolsó pillanatban került sor.

Az utolsó csepp

Az utolsó cseppet a pohárban az új egyetemi kórházzal kapcsolatos késlekedések jelentették, amelyet Pozsony Rázsochy városrészében terveznek felépíteni. A intézmény felhúzását szintén az EU helyreállítási alapjából finanszíroznák, de ahhoz, hogy ezeket a forrásokat le lehessen hívni, be kell tartani az előre meghatározott határidőket. A minisztériumban egyelőre az építkezési projektek kiértékelése zajlik, de a kórháznak 2026 második negyedévére már szerkezetkész állapotban kellene lennie.

Azt, hogy az egyes minisztériumoknak mennyire sikerül betartania a helyreállítási alapban található határidőket, a kormányhivatalhoz tartozó Nemzeti Implementációs és Koordinációs Hatóság (NIKA) ellenőrzi. A NIKA pár héttel ezelőtt kiadott egy jelentést, amelyben jelezte, hogy a rázsochyi kórház felépítésével kapcsolatban már most is számos késlekedés van. A helyreállítási alap honlapján közzétettek egy „jelzőlámpát”, amelyből kitűnik, hogy a dokumentációs folyamat több akadályba ütközött. A NIKA szerint a projekt zökkenőmentes lebonyolításához már készen kellene lennie az olyan hivatalos dokumentumoknak, mint a megvalósíthatósági tanulmány, az építkezés környezetre gyakorolt hatásának tanulmánya, de az építési engedélynek is érvényesnek kellene lennie.

A NIKA jelentéséből kitűnik, hogy a rázsochyi kórház felépítéséért felelős csapat létszáma nem elég nagy, sőt, olyan személyek is feltűnnek a projekt körül, akik „zavaró hatással” lehetnek a folyamat befejezésére. Hogy pontosan milyen személyekről van szó, nem pontosították.

Heger figyelmeztetett

Január végén Heger is figyelmeztetett, hogy a helyreállítási tervbe foglalt részhatáridőket mindenképpen be kell tartani.

„Ez kétszeresen igaz az olyan nagy beruházási projektekre, mint az új kórházak és a közlekedési projektek. Sajnos ma azt láthatjuk, hogy a kulcsfontosságú beruházások veszélybe kerülhetnek, ha nem változtatunk a menedzselésük módján. Főként a rázsochyi kórház és a mentőszolgáltatók esetében kell rákapcsolni

üzente a kormányfő, hozzátéve, hogy intenzíven kommunikál Lengvarskýval a projektek lebonyolításáról. Ekkor még a sajtónak azt nyilatkozta, hogy az egészségügyi miniszter leváltása nincs napirenden.

Egy hónappal később, a szerdai kormányülés után azonban maga Lengvarský jelentette be, hogy távozna a pozíciójából.

A politikai reakciók

Janka Bittó Cigániková (SaS), a parlament egészségügyi bizottságának korábbi elnöke a miniszter lemondásával kapcsolatban hasonló állításokat fogalmazott meg, mint maga Lengvarský. Azt mondta, nem lepte meg a tárcavezető döntése, hiszen a kinevezése óta folyamatosan akadályozták a munkáját azok az emberek, akik jelölték őt a pozícióba. Konkrétan Matovičra és Krajčíra célzott, szerinte ők, valamint az OĽaNO listáján szereplő Keresztény Unió (Kresťanská únia) tagjai aktívan azon dolgoztak, hogy rehabilitálják a korábban megbukott Krajčít.

Információim szerint a kormány és a minisztérium jelenleg úgy működik, hogy az emberek, akiket az OĽaNO beültetett a székeikbe, szabotálták a helyreállítási tervet, fékezték a folyamatokat, hogy aztán a miniszterre mutogathassanak, hogy alkalmatlan

üzente lapunknak a képviselőnő. Hozzátette, ez is azt mutatja, hogy Heger még mindig nem volt képes megszabadulni Matovič erős befolyásától.

Matovič a Facebook-oldalán azt írta, Lengvarský azért is távozik, mert kinyitotta a minisztérium ajtaját Cigániková előtt, akit a korábbi pénzügyminiszter a Penta befektetési csoport lobbistájának tart. Cigániková korábban többször is elutasította ezt az állítást. Matovič továbbá úgy fogalmazott, a miniszter további hibáiról, mint például a koronavírus miatti nagy arányú elhalálozás vagy a rázsochyi kórház felépítése, már nem is érdemes beszélni.

Boris Kollár, a parlament elnöke úgy reagált, sajnálja a miniszter döntését, hiszen az általa vezetett Sme rodina teljes mértékben támogatta őt. Megjegyezte, szakmai berkekben is elégedettek voltak a tárcavezető munkájával, így arra következtet, hogy a miniszter valamiféle külső körülmények vagy befolyás hatására döntött így.

Peter Pellegrini, a Hlas elnöke szerint Lengvarský logikus döntést hozott, hiszen úgy nem lehet irányítani egy tárcát, hogy mindeközben nem élvezi az őt jelölő párt és a miniszterelnök bizalmát. Hozzátette, a miniszternek már sokkal korábban le kellett volna mondania. Emellett megjegyezte, ez is arra utal, hogy az egészségügy sosem tartozott Heger és Matovič prioritásai közé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?