A jövő évi termés megalapozásához elengedhetetlen a műtrágya.
Lázadnak a gazdák a szédítő árvágta miatt
Fellázadtak a gazdák a műtrágyagyártók ellen, szerintük ez utóbbiak visszaélnek a piaci helyzetükkel, és indokolatlanul magas árat kérnek a termékeikért. A Szlovákiai Agrárkamara bojkottra buzdít a műtrágyagyártók ellen. A drágulást az üzletekben is megérezzük.
A gáz világpiaci árának a növekedése miatt a műtrágyagyártók költségei is alaposan megugrottak. A piacvezető szlovákiai műtrágyagyártó vállalat, a vágsellyei Duslo szerint a gáz megawattóránkénti ára csak szeptemberben 40 euróval nőtt, elérve a 90–100 eurót. Az energiaárak drasztikus növekedése miatt a Duslo is kénytelen volt visszafogni a gyártását, és hasonló cipőben jár a többi hasonló cég is. Így csak idő kérdése volt, hogy mindez a műtrágya árára is rányomja a bélyegét.
Pánikvásárlás
A cégleállások miatt a gazdák attól tartanak, hogy nem lesz elegendő műtrágya a piacon, így ezt tömegesen kezdték el felvásárolni. A kereskedők szerint a kereslet duplája a tavalyinak, ami szintén hozzájárult a dráguláshoz.
„A jövő évi termés megalapozásához elengedhetetlen a műtrágya, ennek hiányában ugyanis látványosan csökken a termények hektárhozama. A gazdák költségei a növekvő árak miatt ugyanakkor 30–50 százalékkal ugrottak meg az egy évvel korábbiakhoz képest”
– mondta el Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője, aki szerint az árak az elkövetkező időszakban tovább nőhetnek.
Bojkottra buzdítanak
A Szlovákiai Agrárkamara (AKS) arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes gyártók visszaélnek a helyzettel, és nem egyszer akár 100 százalékkal is magasabb áron kínálják a műtrágyát a tavaszi hónapokhoz vagy az egy évvel korábbihoz képest. „A gyártók visszaélnek a jelenlegi helyzettel” – állítja Patasi Ilona, az AKS elnöke, aki indokolatlannak tartja az árak rég nem látott megugrását.
„A raktáron levő műtrágya nagy részét még akkor gyártották, amikor az energiaárak ugyanolyan szinten voltak, mint egy évvel ezelőtt. Tény és való, hogy a koronavírus-járvány gondot okoz a gyártóknak, de hasonló problémákkal küszködnek a mezőgazdasági termelők is”
– tette hozzá Patasi. A Szlovákiai Agrárkamara ezért arra szólította fel a mezőgazdasági termelőket, hogy amíg ilyen magas áron kínálják számukra a műtrágyát, ne vásároljanak belőle.
Dágul az élelmiszer
A gazdák költségeinek a megugrását hamarosan az üzletekben is megérezhetjük, amire az SPPK már a múlt héten felhívta a figyelmet. „A szlovákiai agrárvállalkozások nem szeretnének csődbe menni, és nem szeretnék elbocsátani az alkalmazottaikat sem. Hogy ezt elkerüljék, ahhoz azonban kénytelenek lesznek növelni az áraikat” – figyelmeztet Emil Macho, az SPPK elnöke. Marián Šolty, az SPPK alelnöke szerint nagyjából 10–20 százalékos áremelést terveznek, az egyes élelmiszerek között azonban jelentős különbségek lehetnek. A malmok 25–30 százalékkal növelnék a liszt árát, ami miatt drágább lesz a kenyér is. Drágulást jeleznek a tejfeldolgozók, a cukor-, az étolaj- és a konzervgyártók, de 5–15 százalékos áremelést terveznek a bortermelők is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.