Milan Krajniak ügyvezető munkaügyi miniszter szerint a módosítások célja a második pillérben takarékoskodók időskori anyagi biztonságának a növelése.
Látványos változások várnak a második nyugdíjpillérben takarékoskodókra
A második nyugdíjpillér – közel két évtized után – idén újabb jelentős reformon megy keresztül. Az alapértelmezett befektetési stratégiával összhangban az év második felétől 3,7 milliárd eurónyi megtakarítást csoportosítanak át. A változás a magánnyugdíjpénztárak több mint 718 ezer ügyfelét érinti.
„A tavaly elfogadott módosításoknak köszönhetően idén jelentős fazonigazítás vár a második nyugdíjpillérre, aminek a fő célja a második pillérben takarékoskodók időskori anyagi biztonságának a növelése” – mondta el Milan Krajniak ügyvezető munkaügyi miniszter a Magánnyugdíjpénztárak Szövetsége (ADSS) által rendezett csütörtöki sajtótájékoztatón.
Indexkövető alap
A második nyugdíjpillérrel kapcsolatos változások fokozatosan lépnek életbe. Február végéig a magánnyugdíjpénztárak minden egyes ügyfele a személyes nyugdíjszámla-kivonattal együtt tájékoztatást kap arról, hogy az alapértelmezett befektetési stratégia hogyan befolyásolja a nyugdíjcélú megtakarításait. A második pillérben a megtakarítók ebben a folyamatban aktívakra és passzívakra oszlanak. A passzív megtakarítók azok, akik 2013-ban kerültek át a garantált alapba, és máig nem változtattak a megtakarításaikon vagy a járulékelosztásukon. A fiatalabb passzív megtakarítók, azaz az 1969-től kezdődően születettek esetében mind a már megspórolt vagyon, mind a további befizetések az indexkövető alapokba kerülnek át. Az idősebb, 1968 előtt született passzív megtakarítóknak csak az új befizetéseik kerülnek az indexkövető alapokba. A váltás azonban nem kötelező. Ha a passzív megtakarítók május végéig „nem tesznek semmit”, megkezdődik az automatikus átutalás. Május végéig azonban letilthatják a pénzek átutalását, ez esetben az eddigi megtakarítások a garantált alapban maradnak, és a további hozzájárulások is ide irányulnak majd.
Az aktív megtakarítók azok, akiknek a jelenlegi eszközallokációja a saját döntésük eredménye, függetlenül attól, hogy 2013 után váltottak-e alapot, magánnyugdíjpénztárat vagy csatlakoztak a második pillérhez. Az aktív megtakarítók nem vesznek részt az automatikus átállásban, de számukra is lehetővé teszik egy alapértelmezett befektetési stratégia megadását. A passzív megtakarítók az alapértelmezett befektetési stratégiából való kilépésről szóló döntést közlik a nyugdíjkezelővel. Hasonlóképpen, az aktív megtakarítóknak is be kell jelenteniük az alapértelmezett befektetési stratégiába való belépésükkel kapcsolatos döntésüket.
Passzív ügyfelek
„Több mint 562 ezer fiatalabb és 156 ezer idősebb passzív megtakarítónk van a második pillérben” – mondta el Miroslav Kotov, a Magánnyugdíjpénztárak Szövetségének az elnöke. Szerinte a megtakarítások átutalásának a teljes folyamata gondos előkészítést igényel, ugyanakkor fontos számukra, hogy minden változást érthető módon kommunikáljanak. A megtakarítások átutalása idén júliusban kezdődik és 2025 végéig tart. Minden nyugdíjkezelő társaság közzéteszi honlapján a megtakarítások átcsoportosításának az ütemtervét. A magánnyugdíjpénztárakban az átutalások száma vagy összege eltérő lehet. Az idei év elejétől nyugdíjba vonuló megtakarítók számára a kötvényalapokban egyéni garanciák lépnek életbe. Mind a számlavezetési, mind a teljesítménydíjat eltörölték valamennyi alapnál, a kezelési díj évi 0,45 százalék, és a következő években tovább csökken.
Kötelező belépés
Ha egy 40 évesnél fiatalabb munkába áll, a májustól érvényes szabályok szerint automatikusan bekerül a második pillérbe. Az automatikus beléptetés azonban nem jelenti azt, hogy kötelező lesz a második pillérben spórolni. A megtakarítónak lehetősége lesz arra, hogy a csatlakozástól számított két éven belül kilépjen a rendszerből. Tavaly több mint 61 ezer munkavállaló lépett be a második pillérbe, az év végére a számuk így 1,761 millió körül mozgott. A megtakarítások összege február elejére elérte a 12,222 milliárd eurót. A második nyugdíjpillérrel kapcsolatos változások ütemtervét csütörtökön a munkaügyi tárca honlapján is közzétették.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.