Lassan változik a társadalom hozzáállása a fedél nélkül élőkhöz

Pozsony |

<p>A karácsonykor mindenki hazatér &ndash; na de mi van azokkal, akiknek nincs hova hazatérniük? Az év végi ünnepek időszaka különösen nehéz a fedél nélkül élőknek. Hogyan segíthetünk, és hogyan próbálnak segíteni mások?&nbsp;</p>

Bár a társadalom még mindig nagyrészt elutasító a hajlék nélküli emberekkel szemben, egyre több olyan szervezet van, amely a megsegítésükön dolgozik. Az egyik ilyen a pozsonyi Vagus Polgári Társulás is, amely az utóbbi években olyan projektekkel hívta fel magára a figyelmet, amelyekben újszerű módon próbálták megismertetni az emberekkel a hajléktalanok problémáit. A Vagus egyik projektje például a Tölts egy éjszakát fedél nélkül elnevezésű rendezvény, amelynek keretén belül a pozsonyi Régi Vásárcsarnok előtt „táborozva” bárki kipróbálhatja, milyen is egy utcán töltött novemberi éjszaka. Idén már második alkalommal került sor a projektre, amelybe rendszeresen több tucatnyian kapcsolódnak be, annak dacára, hogy a társadalmi aktivizmusnak ez egy nem túl komfortos formája. A rendezvény célja, hogy rámutasson, milyen elhanyagolt ennek a kérdésnek a társadalmi kezelése. 
Több módon segíthetünk 

Peter Adam, a Vagus ügyvezetője szerint számos módja van a segítségnek, akár már azzal is sokat tehetünk, ha emberi módon bánunk az utcán élőkkel. „Az emberek közvetlenül is segíthetik a hajléktalanokat, ruházat vagy étel adományozásával, de már azzal is, ha szóba elegyednek velük. Másrészt olyan nonprofit szervezetekhez fordulhatnak, amelyek ezt a segítséget célba juttatják. Olyan szervezeteket is támogathatnak, amelyek a hajléktalanokkal dolgoznak, ezek aztán maguk biztosítják be a segítséget” – mondta lapunknak Peter Adam. 

A Vagus tapasztalatai is azt jelzik, a hajlék nélkül élők ebben az időszakban különösen rászorulnak a segítségre. „A hajléktalanok számára ez az ünnepi időszak különösen nehéz, hiszen ilyenkor tudatosítják, mennyire hiányzik nekik a családjuk, és hogy ki vannak zárva azokból a kapcsolatokból, amelyek az emberek életét általában meghatározzák. Nem szűkíthető azonban ez a probléma erre az időszakra, hiszen a hajléktalanok egész évben küzdenek vele, csak ilyenkor jobban tudatosul bennük, hogy ez a hiány fennáll” – véli Peter Adam, a Vagus vezetője. 

A fővárosban számos hajléktalanszálló áll az ünnepek alatt is az utcán élők rendelkezésére. Az egyik legnagyobb éjszakai szálló, az Ivánkai úton lévő De Paul karácsonykor a megszokottól eltérően napközben is nyitva tart. „24-étől 26-ig egész nap, a többi napon este héttől reggel hétig tartunk nyitva” – mondta lapunknak Jakub Bartoš, a De Paul önkénteseinek koordinátora. „Napközben nem számítunk sok emberre, ügyfeleink közül is sokan elutaznak ilyenkor a családjukhoz” – közölte Bartoš. 

Elutasítók vagyunk 

Bár segítség akad, a társadalom továbbra is elutasító a hajléktalanokkal szemben, véli a Vagus vezetője. „Úgy vélem, változóban van, ahogy a társadalom erre a kérdésre és magukra a hajléktalan emberekre tekint, de ebben az országban még mindig a hajléktalanokkal szembeni előítéletek vannak túlsúlyban. Mi is gyakran szembesülünk azzal, hogy a hajléktalanokat a társadalom peremére szorítják, akadályoztatva vannak például a hivatali ügyintézéskor vagy álláskeresésnél. Azon dolgozunk, hogy ez megváltozzon” – mondta lapunknak Peter Adam. 

Hajléktalan pincérek 

A Vagus egyik hosszú távú projektje a Dobre&Dobré nevű kávézó, amely a pozsonyi Régi Vásárcsarnok épületében üzemel, ahol hajléktalanokat alkalmaznak pincérekként. Ezzel is az előítéletek felszámolására törekszenek. 

„Az emberek itt úgy kerülnek kapcsolatba a hajléktalanokkal, hogy azok nem kint vannak az utcán, hanem egy normális munkahelyen. Akik betérnek hozzánk, gyakran nem is tudják, hogy aki kiszolgálja őket, az egy szociális kirekesztettségben élő ember, így amikor szembesülnek a valós helyzettel, a pozitív élmény gyakran segít benne, hogy a véleményük megváltozzon a hajléktalanokkal kapcsolatban.” A kávézó alkalmazottait a Vagus nappali központján keresztül válogatják. „A jelöltek klasszikus állásinterjún esnek át” – mondta Peter Adam. – Ezután három hónapos integráló képzés következik, ahol szakértők dolgoznak velük a kommunikációs és szociális képességeik fejlesztésén. A három hónapos felkészítés után már egyenesen a kávézóba kerülnek mint pincérek.” 

A Vagus ruházat osztásával is foglalkozik, minden hónap első és utolsó keddjén a Récsei vámnál lévő parkban a Kresťania v meste nevű szervezettel együtt ingyenes ruhakiosztásra kerül sor, ahol még az alkoholos befolyásoltság alatt lévőket is kiszolgálják. A főváros legtöbb hajléktalanszállóján és -ellátóján a befogadás feltételéül szabják az alkoholos befolyásoltság hiányát. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?