<p>Úgy tűnik, nincs azonos állásponton a kisebbségi kormánybizottság új statútumának kérdésében a külügyi tárca és a kormányhivatal. </p>
Lajčák behívatta a kisebbségi küldötteket
Pozsony |
A kisebbségi bizottság idei első ülését Mária Jedličková megbízott kormánybiztos múlt csütörtökre hívta össze, Miroslav Lajčák külügyminiszter viszont az utolsó pillanatban lefújta az ülést, a tagokat pedig mára magához hívatta. A téma vélhetően a bizottság ősszel módosított statútuma lesz, mely az egy kisebbség – egy szavazat elv bevezetésével lehetővé tette, hogy a kis létszámú hazai kisebbségek leszavazzák a népesebb nemzetiségeket (magyarokat és ruszinokat), és olyan döntéseket hozzanak, amelyek utóbbiakat hátrányosan érintik. Értesüléseinket Orosz Örs, a bizottság egyik magyar küldötte is megerősítette. „Előző este értesítettek, hogy nem lesz ülés, viszont a külügyminiszter szeretne velünk találkozni a statútum miatt” – mondta Orosz. Hozzátette, az öt magyar bizottsági tagból egyébként is csak egy ment volna a csütörtöki ülésre. „Így akartunk tiltakozni amiatt, hogy öten már csak egy szavazattal bírunk” – jegyezte meg. A legújabb információk szerint az új statútum egyébként még érvénybe sem lépett, ahhoz ugyanis Lajčák aláírása is kellene. Ő áll ugyanis a kabinet emberi jogi, kisebbségi és nemi egyenlőségi tanácsának az élén, amelyik a kisebbségi bizottság felettes szerve. Lajčák figyelemmel követi azokat a tiltakozásokat, amelyek a statútum módosítását kísérték, fejtette ki lapunk kérdésére Boris Gandel, a miniszter szóvivője. „Ezért szeretne találkozni a bizottság tagjaival, hogy megbeszéljék a statútum módosításával kialakult helyzetet” – jegyezte meg. A bizottság szavazatait ősszel a néhány ezres szerb kisebbség küldötte, Stane Ribić javaslatára osztották újra a bizottságban, egy hirtelen beterjesztett javaslattal. Ribić akkor lapunknak úgy nyilatkozott, szerinte minden kisebbség egyforma súllyal kell, hogy bírjon a bizottságban, tekintet nélkül arra, mekkora a lakossági számarányuk. Lajčák kezdeményezése elsőre nagyon pozitívnak tűnik, véli Petőcz Kálmán. „Kértük a minisztert, hogy folytasson további tárgyalásokat az ügyről, mert elfogadhatatlan, hogy egy ilyen témában úgy döntenek, hogy a kisebbségek leszavazzák egymást” – nyilatkozta a Szlovákiai Helsinki Bizottság elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.