Marian Kotleba, az ĽSNS elnöke, aki az 1488 eurós csekkek ügyében eddig több tárgyalási napot is „ellógott” a Specializált Büntetőbíróságon, tegnap megjelent Ružena Sabová bírónő előtt, ám mindent megtett, hogy megnehezítse az igazságszolgáltatás dolgát.
Kotleba is vallott az 1488-as perben
Bazin. Kotleba még megyefőnökként osztogatott 1488 eurós csekkeket rászoruló családoknak három évvel ezelőtt, március 14-én, a fasiszta szlovák bábállam létrejöttének évfordulóján – ezeknek neonáci szimbolikáján keresztül próbálja az ügyészség minél szélesebb kontextusban bebizonyítani, hogy a szélsőjobboldali politikus a neonácizmust propagálja, és egyáltalán nem véletlenül használja ezeket a szimbólumokat, pontosan tisztában van a jelentésükkel. Az ügynek így különösen nagy súlya van az ĽSNS és Kotleba politikusi tevékenységének, és a pártelnök politikai karrierjének szempontjából is. Ha a bíróság elítéli, akár börtönbüntetést is kiszabhat rá, ráadásul az ítélet hatással lehet a párttal kapcsolatos más ügyekre is.
Kotlebára várva
A per már három hónapja állt, ugyanis Kotleba korábban nem jelent meg a bíróságon – előbb parlamenti elfoglaltságaira, majd a kötelező karanténra hivatkozva, szeptember elején ugyanis vörös jelzésű országban járt. Most megjelent a bíróság előtt, ám rögtön a tárgyalási nap elején elfogultság miatt panasszal élt Ružena Sabová bírónő ellen, akit szerinte befolyásol a sajtó.
Kotleba jogászcsapata hasonló módon vonta kétségbe a vád által felsorakoztatott bizonyítékokat is – egyebek mellett például Ján Benčík blogbejegyzését, melyben a politikus-aktivista felhívta a figyelmet az adományok, és Kotleba pártja külső jegyeinek, tevékenységének szimbolikájára. A védelem azzal érvel, hogy minden, a vád által felhozott bizonyíték csak találgatás és spekuláció, és az 1488-as összeg is csupán a véletlen műve. Kotlebáék az egész tárgyalási napon arra panaszkodtak, hogy a bíróság és a vád eljárási hibákat vét, ami által sérülnek a pártelnök igazságos tárgyaláshoz való jogai.
A vád ezen a tárgyalási napon az ĽSNS és annak tagjai tevékenységét, valamint magát Kotlebát vette górcső alá. A bíróság foglalkozott például Kotleba párttársa, Milan Mazurek ügyével is, aki romaellenes uszítás miatt jogerős büntetést kapott, de bizonyítékként előkerült egy másik ĽSNS-képviselő, Ondrej Ďurica ügye is. Róla egy 2018-as döntés mondja ki, hogy az újságírók joggal nevezhetik neonácinak. A tárgyaláson felolvasták az ĽSNS alapszabályát és 2016-os választási listáját is, melyen több ismert neonáci szerepelt. Kotlebáék ezeket a bizonyítékokat azzal igyekeztek kétségbe vonni, hogy azok nem függenek össze az üggyel.
Számmisztika
A tárgyalási napon magát Kotlebát is meghallgatta a bíróság a bizonyítási eljárás lezárultával – ezt korábban a politikus elutasította. Vallomása azonban inkább záróbeszédként hatott, mint valódi tanúvallomásként – a vád nem tett fel neki kérdéseket, a védelem pedig nem szakította félbe. A politikus kétségbe vonta az ügyben tanúskodó szakértők integritását, majd kijelentette, az 1488-as összeg véletlen volt, és ha a bíróság helyt ad a vád állításának, miszerint a 14-es és a 88-as szám szimbólum, akkor 0-tól 1488-ig 146 olyan összeg lenne lehetséges, aminek ajándékozása büntetendő lenne. Ezeket a számokat el is kezdte felolvasni – Ružena Sabová ekkor szakította meg a vallomástételt mondván, Kotleba húzza az időt.
A záróbeszédben a vád képviselője, Tomáš Honz kijelentette: Kotleba a számok szimbolikáját használta fel egy karitatív eseményen, hogy még itt se hagyjon kétséget híveiben azzal kapcsolatban, hogy hűséges-e még eredeti ideológiájához. Honz szerint mindezt rejtve, de a radikális neonáci szcéna számára egyértelműen tette – az ügyészség ezért 4-8 éves börtönbüntetést kért a politikusnak. A védelem képviselői, Tomáš Rosina és Ondrej Mularčík záróbeszédükben a bíróságot bírálták, mondván, Marian Kotleba azt sem tudta igazán, mi ellen kell védekeznie, hiszen Ružena Sabová a tárgyalás elején kijelentette, előfordulhat, hogy szigorúbb paragrafus szerint fogja megítélni az ügyet – ezzel a védelem szerint sérültek Kotleba jogai. Az érvelésük az általuk vélt eljárási hibák mellett azon alapult, hogy a 1488-as szám szerintük teljesen véletlenszerű, szinte senki sincs tisztában az esetleges szimbolikájával – így Kotleba nem is követhetett el ezzel bűncselekményt, sem olyan célt, amivel bármilyen előnyt szerezhetett volna. Ezért ügyfelük felmentését kérték.
Ružena Sabová végül a védelem kérésére félbeszakította a tárgyalást, Kotleba jogi csapatának harmadik tagja, Peter Kupka ugyanis kijelentette, az ő záróbeszéde további két órát tart majd, Kotleba pedig 3 és fél órát szándékozik beszélni. A tárgyalás október 12-én folytatódik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.