Andrej Kiska tegnap sem fogadta el Miroslav Lajčák külügyminiszter lemondását, aki valószínűleg még hetekig a minisztérium élén marad. Az ellenzék szerint az időhúzás példátlan és méltatlan.
Andrej Kiska tegnap sem fogadta el Miroslav Lajčák külügyminiszter lemondását, aki valószínűleg még hetekig a minisztérium élén marad. Az ellenzék szerint az időhúzás példátlan és méltatlan.
Miroslav Lajčák (Smer) egy hete jelentette be lemondását, de Peter Pellegrini kormányfő és Andrej Kiska államfő is marasztalja. Ez úgy tűnik, sikerült, hiszen a tegnapi hármas egyeztetés után Lajčák továbbra is miniszter. Mi több, Pellegrini azt is bejelentette, hogy Lajčák rövidesen Olaszországba utazik, és átveszi a soros EBESZ-elnökséget.
„Időt akarok adni a kormányfőnek, hogy tovább egyeztessen a miniszterrel” – közölte Kiska, és ismét hangsúlyozta, szeretné, ha a külügy élén egy tapasztalt, elismert diplomata állna. Emlékeztetett arra is, hogy az ENSZ migrációs paktumával kapcsolatban azonos az álláspontja Lajčákéval, és csalódott amiatt, hogy Szlovákia nem vesz részt a marrákesi konferencián.
Miroslav Lajčák azért nyújtotta be lemondását, mert a parlament határozatban utasította el az ENSZ migrációs paktumát, melynek kidolgozásában ő is részt vett. A tegnapi Kiska–Pellegrini–Lajčák találkozóról a külügyminiszter szótlanul távozott, nem nyilatkozott.
Pellegrini szerint a kormány nem ért egyet az ENSZ migrációs csomagjával, de ez nem jelenti azt, hogy Lajčák nem élvezné a bizalmát. „Ismét arra kértem az államfőt, ne fogadja el a lemondását” – közölte a kormányfő. Szerinte csak néhány nap vagy néhány hét múlva születik végleges döntés Lajčák sorsáról.
A jogászok abban egyetértenek, hogy Lajčák már nem vonhatja vissza az írásban benyújtott lemondását.
Volt már hasonló helyzet, Ivan Gašparovič volt államfő heteken át nem döntött a volt kulturális miniszter, Rudolf Chmel lemondásával kapcsolatban.
Az ellenzéki SaS szerint példátlan, ami tegnap az elnöki palotában történt. „A lakosság joggal kérdezheti, hogy ki kit zsarol ebben a helyzetben” – mondta Richard Sulík. Az SaS elnöke szerint a szokásjog alapján az államfőnek el kellett volna fogadni a miniszter lemondását, és új tárcavezetőt kellene keresni.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.