<p>Lassan kiszorítják a hazai élelmiszereket a szlovákiai üzletek pultjairól a külföldiek – derül ki a GfK ügynök-ség legfrissebb felméréséből. A Szlovák Élelmiszeripari Kamara (PKS) megrendelésére készült felmérés szerint – melynek sorén a GfK 360 üzletben vizsgálta meg a hazai élelmiszerek arányát – a helyzet egyre rosszabb.</p>
Kiszorul a hazai élelmiszer
„Az elmúlt évhez képest idén további két százalékponttal, 46-ról 44 százalékra csökkent a szlovákiai élelmiszerek aránya a hazai üzletekben” – tájékoztatott Daniel Poturnay, a PKS elnöke. Ez az egyik legrosszabb eredmény az egész Európai Unióban, hiszen csak három államban nagyobb a külföldi élelmiszerek aránya az üzletekben, mint Szlovákiában. „Minden lehetőségünk megvan arra, hogy itthon állítsuk elő a minőségi élelmiszereket, ennek ellenére a külföldi termékek aránya nagyobb, mint Máltán, amely vízhiányban szenvedő sziklás szigetország” – nyilatkozta Poturnay, hozzátéve, hogy Szlovákiához képest az összes környező országban jobban megbecsülik a hazai élelmiszereket.
Poturnay szerint a szlovákiai élelmiszerek kiszorítása az üzletekből a foglalkoztatottságra is katasztrofális hatással volt. Az 1999 és 2011 között eltelt időszakban 369-ről 218-ra csökkent a szlovákiai élelmiszeripari cégek száma, a termelő kapacitásokat pedig csak 50 százalékban használják ki, ami miatt nagyjából 18 ezer ember vesztette el a munkáját.
A PKS a mostani felmérésre hivatkozva arra kéri a kereskedőket, legalább 60 százalékra növeljék a szlovák termékek arányát. Már most is vannak azonban olyan üzletek, amelyek elérik. A GfK szerint például a Coop Jednota üzleteiben kínált élelmiszerek 64 százaléka hazai, de 57 százalékon mozog a CBA is. Ezzel szemben a Lidl pultjain alig 18 százaléknyi hazai élelmiszer található.
Jelentős különbségek vannak az egyes üzletfajták között is. A legtöbb hazai élelmiszert a kisebb üzletekben találhatjuk, ahol ezek aránya eléri a 61 százalékot, igaz, tavaly még 67 százalék volt. A szupermarketekben 51, a hipermarketekben 45, a diszkontáruházakban pedig 30 százaléknyi a hazai élelmiszerek aránya.
Ľubomír Jahnátek nem osztja az élelmiszer-ipari cégek aggodalmát. „Nekem személyesen egészen más érzésem van. A szlovákiai élelmiszerek aránya az elmúlt időszakban nőtt” – állítja a földművelésügyi miniszter. A GfK felmérésének hitelességét az üzletláncok is megkérdőjelezik. Szakmai érdekvédelmi szervezetük, a Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szövetség (ZOCR) szerint a piackutató számításai elhibázottak, mivel nem a vásárlók által ténylegesen megvett, hanem a pultokon elhelyezett élelmiszerek arányát vizsgálja. „Az általunk vizsgált üzletekben eladott élelmiszerek 54–72 százaléka szlovák eredetű” – áll a ZOCR közleményében. Martin Mravec, a GfK vezérigazgatója is elismeri, hogy az eladott élelmiszerek esetében a hazai termékek aránya nagyjából 60 százalék körül mozog. Poturnay szerint azonban épp arra szerettek volna rámutatni, hogy az üzletek mennyire nem veszik figyelembe a vásárlók igényeit, ha mégis a külföldi élelmiszereket próbálják meg rájuk erőszakolni. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.