Kisgazdapárt csak egy van

A Márai Sándor Alapítvány programja keretében holnap a Torgyán József vezette Független Kisgazda, Földműves és Polgári Párt (FKgP) országos főtitkára, Gyimóthy Géza érkezik Dunaszerdahelyre, hogy a választások előtt bemutassa pártját.

Gyimóthy Géza: „Kisgazdaérdekeket áldoztunk fel a nemzet érdeke miatt azért, hogy ne a szocialisták nyerjenek.” Somogyi Tibor felvételeAz elmúlt három év az FKgP életében minden, csak nem sikertörténet...

Ha a pillanatnyi sikereket tekintjük, talán jogos lenne ez a megjegyzés, de mindenképpen siker az, hogy a történelmi pártok közül egyáltalán él, és az Országgyűlésben egyedüliként a történelmi pártok közül dolgozik a Kisgazdapárt. A közös kormányzatnak vannak eredményei, de vannak már olyan vadhajtásai is, amelyek enyhe diktatórikus törekvéseknek minősülnek. Ehhez már nem tudjuk a nevünket adni.

Sokan azt mondták a válasz-

tások idején, hogy az FKgP nem volt felkészülve a kormányzásra, mert egy tipikusan ellen-

zéki párt, és nem volt felkészülve a Fidesz offenzív politizálására.

1998-ban a Kisgazdapárt csak 13 százalékkal került a parlamentbe. Nyolcvanketten visszaléptünk a második fordulóban a Fidesz – Magyar Polgári Párt, illetve a Magyar Demokrata Fórum javára. Kisgazdaérdekeket áldoztunk fel a nemzet érdeke miatt, azért, hogy ne a szocialisták nyerjenek. De nem kaptuk meg azokat a minisztériumokat, amelyek segítségével jobban beleszólhattunk volna az ország kormányzásába. Pozitív eredménynek tartom a vidékfejlesztés meghonosítását, amelyet az FKgP és elnöke, Torgyán József valósított meg. Nyilván hibákat is elkövettünk, de a legnagyobb tragédiánk az volt, hogy csak egyötödrészben vállaltunk kormányzati szerepet, de a kormányzati felelősségen egyformán osztoztunk, és a Fidesz, sajnos, sok esetben pártunkra hárította a felelősséget.

De hát egyetlen párt sem forgácsolódott úgy szét, mint az önöké. Szinte osztódással szaporodnak.

Független Kisgazdapárt csak egy van, és ez a Torgyán József vezette párt. A bíróság is így döntött, a parlament vezetése és a kormányfő is Torgyán Józsefet hívja az Országgyűlésbe bejutott hat párt elnökének egyeztetésére. Pártunk tagsága megmaradt, de bizonyos vezetők, akik a mi hátunkon másztak különböző tisztségekbe, elpártoltak. Például 49 képviselőnkből körülbelül 25 főt megvettek, megzsaroltak. Rossz a magyar párttörvény, amely alapján tíz karrierista összeáll, és alakít egy pártot. Mi ezt meg akarjuk változtatni.

Azt mondja, megvették, megzsarolták képviselőiket. A Fidesz tette ezt?

A legnagyobb kormánypártnak van erre lehetősége. Aki nem járult hozzá, hogy az FKgP elveszítse önállóságát, retorzióknak van kitéve. Engem például puccsal távolítottak el a parlamenti alelnöki székből. Egy háromgyerekes családapának nyilván nehéz megélni, amikor a harmadára csökken a fizetése, még egy bizottsági tagságot sem adnak, pedig az alkotmány alapján jogom lenne rá, de nem tudnak megtörni ilyen kicsinyes bosszúkkal sem. A Fidesz azt akarja velünk csinálni, amit a Kereszténydemokrata Néppárttal, amelynek képviselői ma már a Fidesz frakciójában ülnek, a Fidesz listáján indulnak. A Ház elnöke segítségével kettéosztották képviselőcsoportunkat, az alapító tagokat, az elnök urat és engem kizártak a frakcióból, a függetlenek között ülünk. De majd meglátják: ezek az áruló, megélhetési politikusok újonnan alakított tízfős kisgazda pártocskáikkal el fognak tűnni a süllyesztőben.

Tipikus magyarországi szindróma: a kisebbik párt mindig elolvad a nagy párt mellett, így jártak a szabad demokraták a szocialistákkal, csak ők nem szakadtak részekre.

ĺgy igaz, a nagyobbik koalíciós pártból hiányzik az empátia. Esetünkben a hála, bár ez nem politikai kategória. A koalíciós szerződést gyakorlatilag nem tartotta be a Fidesz. A jelenlegi, úgynevezett kisgazda miniszterek és államtitkárok az FKgP jóvoltából jutottak pozícióba, de gyakorlatilag meg is szakították a kapcsolatot a párttal. Mi mindezek ellenére megszavazzuk a kormány javaslatait, és továbbra is a kormánykoalíció részének tekintjük magunkat, még ha a házelnök hathatós közreműködésével a független képviselők közé ültettek is bennünket. Ami nem jelenti azt, hogy ha valamit rossznak tartunk, ne hangoztassuk ellenvetéseinket.

Ezek után felmerül a kérdés, kivel hajlandók a választások után együttműködni, ha egyáltalán bekerülnek a parlamentbe, mert a közvélemény-kutatások 1-2 százalék körüli eredményt jósolnak.

A Kisgazdapárt tíz százalék fölötti eredményt fog elérni, ezzel az Országgyűlés harmadik legerősebb pártja lesz. Országos nagyválasztmányi döntésünk van arról, hogy az MSZP-vel és az SZDSZ-szel semmilyen politikai kapcsolatot nem tartunk, hiszen baloldaliakkal koalícióra nem lépünk. Bár a nemzet ügyét tartjuk elsősorban szem előtt, de a Fidesznek csak arra voltunk jók, hogy a hatalomba segítsük őket, felrúgták a megállapodásunkat, ezért újabb kamikazeakcióba nem fogunk, vagyis minden ellenszolgáltatás nélkül nem hozunk áldozatokat. Megvárjuk az első forduló eredményeit, amely valószínűleg április hetedikén lesz, s majd utána döntünk. Az első forduló előtt senkivel nem kötünk együttműködési szerződést, mind a 176 választókerületben jelöltet indítunk.

Nem szigetelődik el így a Kisgazdapárt?

Nem. Az FKgP harmadik erő lesz az Országgyűlésben, számítani kell ránk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?