Kik a szcientológusok és miért veszélyesek?

ÖSSZEFOGLALÓEgyház, biznisz vagy ideológia? Mi a szcientológia egyház és miért vált a kampány részévé?A szcientológia egyház – helytelenül képzővel ellátva szcientológiainak írják – egy 20. századi amerikai vallás, melyet L. Ron Hubbard sci-fi író alapított.

ÖSSZEFOGLALÓ

Egyház, biznisz vagy ideológia? Mi a szcientológia egyház és miért vált a kampány részévé?

A szcientológia egyház – helytelenül képzővel ellátva szcientológiainak írják – egy 20. századi amerikai vallás, melyet L. Ron Hubbard sci-fi író alapított. A múlt század 50-es éveiben életmódjavító filozófiaként indult, fokozatosan vallássá alakult. Hívei szerint a szcientológia tudományos módszerek alkalmazása szellemi kérdésekre.

A vallás főként az USA-ban rendelkezik jelentős táborral, számos ismert színész – pl. Tom Cruise vagy John Travolta – szcientológus. A szekta főként a felsőbb középosztály, a művészek és a menedzserek körében népszerű. Több európai országban az utóbbi években állami szintű fellépések történtek vele szemben. Németországban felmerült, Hubbard követői több esetben alkotmányellenes módszereket is bevetettek hitük terjesztésére és nézeteik közzétételére. Az egyház volt tagjainak beszámolói szerint a szekta vezetői a hívek magánéletébe is rendkívüli módon beleszólnak, diktatórikus módon viselkednek, a közösségből nagyon nehéz kilépni.

Nálunk is aktívak

Magyarországon 2012-ig egyház volt, az új egyházi törvény elfogadása óta vallási közösség, Szlovákiában nem egyházként, hanem polgári társulásként működik – ún. dianetikai központokat működtetnek. A legaktívabb központok Pozsonyban, Léván, Eperjesen és Kassán találhatók, de Nyitrán és Párkányban is van dianetikai centrum. Ezekben a szcientológiával kapcsolatos könyveket, CD-ket árusítják, valamint az egyházi tanítással összefüggő előadásokat tartanak.

Religionisták szerint nehéz meghatározni, a szcientológia mennyire számít vallásnak s mennyire üzleti modellnek. A mozgalomnak vannak tipikusan vallási elemei – pl. a földönkívüliek létezésében hisznek –, ám a szervezet felépítése és működése egy vállalkozásra hasonlít.

Elriasztaná

a választókat

Robert Fico nem véletlenül jött elő a témával. Egyrészt Andrej Kiska múltjával kapcsolatban két ügy forog a közbeszédben: az egyik meggazdagodásának módja, cégeinek állítólag magas kamatai, valamint állítólagos kötődése a szcientológusokhoz.

Másrészt, s ez a fontosabb, Kiskának a következő másfél hétben a sikertelen jobboldali jelöltek szavazóit kell megszólítania. A harmadik helyezett Radoslav Procházka főként a vallásosabb régiókban szerepelt jól, sikeresen szólítva meg a KDH választóit is. Ők nem szívesen szavaznának egy szektatagra.

Ugyanez érvényes Milan Kňažko támogatóira is – a független jelölt főként a városi értelmiséget tudta nagyobb arányban megszólítani. Fico célja a támadással az lehet, hogy távol tartsa ellenfele potenciális választóit az urnáktól, miközben ő saját táborát mozgósítani igyekszik a második forduló előtt. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?