Júliusban várhatóan kiírják a nemzetközi pályázatot a pozsonyi, a kassai és a budapesti repterek privatizációjára. Az előzetes hírek szerint szinte tolonganak az érdeklődők. De ki és miért vásárol repülőteret?
Kifizetődő repülőteret vásárolni
A repterek mostanában már arra panaszkodnak, hogy a régi épületek nem bírják az óriási növekedést, mindenképpen fejlesztésre van szükség. Budapesten már egy C terminál megvalósítási tervén dolgoznak, de Pozsonyban is egy nagyobb, modernebb reptérre van szükség. E folyamatot gyorsíthatja meg a privatizáció, hiszen a fejlesztések minden esetben már az új, többségi tulajdonos irányítása alatt történnének.
A pozsonyi reptér akár aranytojást tojó tyúknak is nevezhető, hiszen a 2002-ig alig használt betonról mind több gép emelkedik a magasba (2005. májusában 2580 fel- és leszállás történt). A reptéren megforduló utasok száma is egyre több, idén valószínűleg először szárnyalja túl az egymilliós lélektani határt. Persze ez a bécsi reptér adataihoz képest – az első negyedévben 3,11 millió utast szolgált ki a schwechati terminál – nem sok. Ugyanakkor olyan pletykák is terjednek, hogy a Lufthansa (mely a napokban növelte a Pozsony– München menetrend szerinti járatainak napi számát) – és várhatóan több légitársaság is – idővel Pozsonyba irányítja a bécsi járatainak egy részét. Ehhez persze elengedhetetlen egy gyorsvasút kiépítése, mely az osztrák fővárosba szállítaná az utasokat. A 2003-ban átadott oslói reptér is hasonló távolságra van a fővárostól, mint Pozsony Bécstől, ott a repülővel érkező 19 perc alatt jut el az 50 km-re lévő norvég fővárosba. Ezért a M. R. Štefánik reptér esetében várható a leglátványosabb fejlesztés. A pozsonyi reptér sajátos helyzetben van, hiszen – némi túlzással – akár Bécs reptereként is működhetne. Nincs még két olyan főváros a világon, amelyeknek ennyire közel feküdne egymáshoz a repülőtere. Ezért nem csoda, hogy a Flughafen Wien is érdeklődik a M. R. Štefánik repülőtér iránt. De nemcsak ők, az érdeklődők között megtalálható a Coppenhagen Airport is, és várhatóan a napokban újabb jelentkezők neve is felmerül.
A napokban Ferihegyen sok gond volt, hiszen az 1-es terminál (amely várhatóan fapados gépek otthona lesz) nem készült el időben, így a Ferihegy 2-n óriási tumultusokat okoz az utastömeg, mely várhatóan idén eléri a magyar reptér kapacitásának maximumát, azaz az évi 7,5 millió utast. A tarthatatlan állapot a napokban felgyorsította a fejlesztési tárgyalásokat, így most született döntés arról is, hogy 2007-ben megindulhat a vasúti összeköttetés a főváros és annak légikikötője között. Budapest azon ritka városok egyike, ahol nincs közvetlen kötöttpályás összeköttetés a reptér és a város között.
Ferihegy esetében az egyik legkomolyabb érdeklődő a British Airport Authority (BAA), amely sok egyéb mellett a londoni Heartrow, a Standsted és a Gatwick reptereket is üzemelteti. A privatizációban felmerült Európa második számú repülőtér-üzemeltetője, a frankfurti Fraport és esseni riválisa, a Hochtief Airport neve is. A magyar privatizálási ügynökség szóvivője szerint 75 százalék mínusz egy részvényt ajánlanak megvételre, sajtóértesülés szerint a részvénycsomag legalább 400 millió eurót ér.
Az ugyancsak érdekelt Hochtiefnek részesedése van a düsseldorfi, a hamburgi, az athéni és a sydney-i repülőtérben. Az ajánlattevők között akar lenni a bécsi repülőteret üzemeltető Flughafen Wien AG, valamint a Copenhagen Airport és a spanyol Ferrovial.
Budapesten az idén 18 százalékos növekedést várnak, 7,7 millió utassal számolnak. A szabályok értelmében csak azok az ajánlattevők jönnek számításba, akik legalább tízmilliós évi utasforgalommal kalkulálnak.
Előnyök, hátrányok
Bár még nem ismert teljesen a versenypályázat szövege, annyi azonban kiszivárgott, hogy a budapesti reptér esetében kizáró ok lehet, ha a társaság a pozsonyi légikikötő magánosításában is részt vesz. A pozsonyi reptér esetében pedig az a pályázó, amely mindkét privatizálni kívánt légikikötőt megvásárolja, előnyben lesz azon versenytársaival szemben, akik csak az egyiket szeretném megvásárolni (az állam 34százalékos tulajdonrészt hagy meg magának). (szl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.