Kiégve

<p>Kiégett föld. Víz nélküli medrek, zöld nélküli völgyek, izzó parázsfészkek. A levegő kormos, égett szagú, belélegezve nehezen szűri meg a tüdő – fojtó a lélegzet (ez utóbbi megállapítás csupán érzékasszociáció). Fekete gyász, fekete rombolás, fekete romlás, amerre a szem ellát. Front, háború hengerelte le a természet saját, teremtett és épített kincseit. Ember épít, ember pusztítva végez – mit tehet ilyen helyzetben a felsőbb, elrendező hatalom. Erőt, lehetőséget, talán megtisztult, átszűrt, megszabadított energiákat ad az újrakezdéshez.</p>

TALLÓSI BÉLA

A budapesti Műcsarnok mutatta be a Mi Vida – Menny és pokol című kiállításán a svájci születésű, de Párizsban élő és alkotó Thomas Hirschhorn ENSZ-miniatúrák című vegyes technikájú installációját, amely a spanyolországi MUSAC gyűjteményének része (a MUSAC – Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León –, A Jelen Múzeuma 21. századi nemzetközi kortárs művészeti gyűjteménnyel).

Hirschhorn monumentális installációs makettje hatalmas teret foglal el a művészi valóság számára kialakított térben (akik ismerik: a Műcsarnok teljes belső körcsarnokát befedte a kiégett táj). A szétroncsolt, megégetett, elkormozott hulladéktárgyakból, elszenesedett maradványokból felépített dimbes-dombos installációs makett felöleli, egy alkotásba koncentrálja földünk háborús és konfliktusövezeteit, amelyeket kacskaringós ösvényeken, feljárókon, hidakon lehet bebarangolni – a nyomott hangulatú séta a borzalom, a káosz érzetét kelti, lehangoltsággal sújt, döbbenetet vált ki, vészterhes sugallatoktól vibráló rossz közérzetet eredményez.

Az elpusztított, (ENSZ)-missziókkal (utó)segélyezett világ szemléje során helyszíni tudósításokat olvashatunk.

Arról, hogy:

Ilyen kiégve létezünk.

Ilyen kiégve élünk.

Ilyen kiégetten égetjük ki az életet.

Ilyen kiégetten kénytelenek létezni a kiégettek.

Ilyen kiégetten kénytelenek újrakezdeni a kiégett áldozatok.

Ezt mutatja meg Thomas Hirschhorn.

Hogy megkérdezze:

Miért? Mik az okok?

S hogy a kiégés, a pusztulás látványán keresztül megtalált okokat átgondolva „felrázza a katasztrófadömpingben immúnissá edzett, szunnyadó lelkiismeretünket”.

Azért, hogy ne égjünk tovább.

Amíg már nem képes regenerálódni a kiégés.

Thomas Hirschhorn installációs makettje közelebb hozza a kortárs művészetet a nézőhöz, mivel – értékelői szerint – az új évezred művészetének egy olyan darabja, amely életünk tükre, szerves része.

Nem lehet elmenni mellette hidegen.

Nem lehet kilépni belőle érintetlenül.

(Somogyi Tibor felvételei)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?