Pozsony. Sok szülőnek fő emiatt a feje ezekben a hetekben. Míg a gyerekek kitörő örömmel fogadták a nyári szünidőt, a szülőknek gondot okoz.
Ki fog vigyázni a gyerekre?
A kulcsos gyerek fogalmát azokra a többnyire alapiskolás diákokra használják, akik a nyári szünidő két hosszú hónapja alatt, (de akár a tanév hétköznapjain is) napközben felügyelet nélkül maradnak. Ahol „kéznél van” a nagyi, nem lehet gond, a nagyszülők azonban nem minden családban „vethetők be”, például, mert egy más településen élnek. Régebben a szomszédokkal ápolt barátság is növelte a védettség érzését. A „kulcsos” probléma a hagyományos családmodell átalakulásával is összefügg, a nők foglalkoztatottsága ma már jóval nagyobb, mint szüleink, nagyszüleink idejében.
A vakáció különösen veszélyes időszak a nemkívánatos hatások szempontjából is. A szülői felügyelet, a megfelelő közösségek, ifjúsági klubok hiányában az utcán csavargó „kulcsos gyerekek” sokszor bizony csak unalmukban mennek bele olyan dolgokba, melyek negatívan befolyásolhatják életüket, komolyan veszélyeztethetik biztonságukat. Szakértők figyelmeztetnek, az utcán kóborló gyerekek nem törvényszerűen, de jó eséllyel sodródnak a devianciák felé, könnyen válhatnak áldozatokká.
A szülő alapvetően négy dolgot tehet. Egyrészt szabadságot vesz ki (bár nem fedheti le a teljes nyári szünidőt), a nagyszülőknél helyezi el csemetéjét, nyári táborokba küldi (ehhez persze pénz kell, és nem is kevés), és segíthet az úgynevezett kalákamódszer. Ha több szülő összefog, akkor már elég lehet a szabadság, és a gyerekek mindig más és más családban jöhetnek össze, és biztosítva van a környezetváltás is. (-cz-e)
TANÁCSOK GYEREKEKNEK
Sötétedés után ne járj egyedül az utcán!
Szüleid tudta nélkül ne menj sehova, mert ha baj van, így nem tudnak segíteni.
Olyan helyen közlekedj, ahol sok ember jár! A rövidebb út sokszor veszélyesebb.
Ne viselj és vigyél magaddal feltűnő és drága dolgokat, mert megtámadhatnak érte!
Lakáskulcsodat ne tartsd feltűnő helyen (nyakban, övön), mert kifigyelhetik, és a lakás ajtajánál is megtámadhatnak.
Figyelj értékeidre, gyakori a zsebtolvajlás a bevásárló központokban, pályaudvarokon.
Ne fogadj el semmit idegenektől! Ne kóstolj meg semmi bizonytalan eredetű anyagot! Lehet, hogy kábítószer.
Soha ne szállj be idegen autójába! Ne stoppolj!
Ha egyedül vagy otthon, ne engedj be idegent a lakásba!
TANÁCSOK SZÜLŐKNEK
Soha ne mulassza el felhívni gyermeke figyelmét, hogy értéktárgyait, pénzét biztonságos helyen tartsa! (zárható belső zsebben, táska mélyén)
Gondoskodjon arról, hogy legyen a gyereknél olyan irat (ellenőrző), amelyből azonosítható kiléte és a szülők elérhetősége. Természetesen itt is figyelni kell arra, hogy „túl sok” információt ne közöljünk, mert illetéktelen kézbe is kerülhetnek az adatok!
Ha tehetik, ne hagyják felügyelet nélkül csellengeni a kiskorú gyerekeket az utcán!
Ha gyanús személyre figyel fel a környéken, jelezzék a rendőrségnek!
Mindig beszélje meg a gyermekével, hogy ha baja történne, kihez, hová fordulhat segítségért!
Ismertesse meg gyermekével a legfontosabb közlekedési szabályokat (úttesten való átkelés, kerékpározás, stb.).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.