Kezdődik a nézettségmérés

Pozsony. Három hét múlva kezdődhet az elektronikus nézettségmérés Szlovákiában, 800 háztartásba már betelepítették az úgynevezett peoplemetereket. Az első eredmény ősszel várható, és sokan kulcsfontosságúnak tartják, hiszen a műszer segítségével végre hiteles adatokat kaphatunk az egyes műsorok és adók népszerűségéről, és kiderülhet: a kisebb, regionális tévéket is nézik.

Eddig a már elavult, úgynevezett újságos felméréssel mérték az egyes műsorok és csatornák nézettségét. Ez abból áll, hogy egy bizonyos csoportot leültetnek a tévéújsághoz, és a megkérdezettek megpróbálnak visszaemlékezni, mikor mit néztek.

„A peoplemeterek nagyon pontosak, s ez elősegíti a reklámpiac bővítését: pontos reklámárjegyzéket lehet készíteni. A Szlovák Televízió már nem igényel állami költségvetést, az előfizetési díjakból és reklámbevételekből él, ezért nagyon fontos számára, hogy minden lehetséges anyagi forrást – köztük a reklámpiacot is – tudja biztosítani, úgyhogy a tévé gazdasági működése szempontjából ennek óriási a jelentősége” – mondta lapunknak Somogyi Alfréd, a tévétanács tagja, hozzátéve: a közszolgálati tévé kizárólag nézettségi mutatókra nem hagyatkozhat, hiszen a közszolgálat nem a reklámidők közötti műsoridő kitöltéséről szól.

Egyesek szerint a műszeres nézőmérő segítségével a déli országrészekben élők, főleg a magyar nemzetiségűek tévénézési szokásairól is sok mindent megtudhatunk. „A TV2, az RTL Klub, a Duna TV, az M1 és az M2 nézettségéről jelenleg is vannak bizonyos adataink, kérdéses, mennyire reprezentatívak. Dél-Szlovákiában biztosan nagyobb a nézettségük, mint amennyit az országos szintű felmérések mutatnak. Sajnos régiókra lebontott, például külön dél-szlovákiai adatokat még nem láttam, és nem hiszem, hogy a peoplemeterek segítségével ez a probléma megoldódna – magyarázta lapunknak Somogyi. – Amíg a regionális sugárzás nem erősödik, addig az ilyen adatoknak alig van kereskedelmi értékük. Ha a szponzorok pontosan kiválasztanák célközönségüket, a tévéknek is szükségük lenne régiókra lebontott adatokra. A nézettség a szponzori és reklámszerződések kötése, a reklámárak, valamint a tévék közötti egészséges versengés szempontjából fontos.”

Egyesek szerint az egyes műsorok népszerűsége alapján a nézők igényeit is jobban ki lehet majd elégíteni. Somogyi azonban úgy véli, a műsorszerkezet összeállítói ugyan figyelembe veszik majd a peoplemeteres adatokat, ám nem elsősorban a műsortípusok, hanem a műsoridők a meghatározóak. „Ha egy közkedvelt műsort hétköznap délután egykor sugároznak, közkedveltsége ellenére sem fogják nézni” – tette hozzá a tévétanács tagja. (sza)

Mit néznek a szomszédok?

Magyarországon és Csehországban már bevezették a peoplemetert. Déli szomszédainknál például a műsorokra és idősávokra vonatkozó adatokat már az adást követő első, a reklámok mutatóit pedig az adás utáni második munkanapon kaphatják kézhez az adatmegrendelők. Magyarországon a televíziós társaságok, ügynökségek és hirdetők pozitívan fogadták a peoplemeter bevezetését és állandó tökéletesítését. Az AGB Hungary társaság az ország területén egyenletesen elosztott, 840 háztartásba telepített berendezéssel mér folyamatosan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?