Az elemzők szerint a karácsonyi bevásárlásra szánt összeg tavalyelőtti rekordszintű növekedése ezúttal nem ismétlődött meg.
Kevesebb pénzt hagytunk az üzletekben
A magas infláció, a reálbérek csökkenése és a hitelkamatok megugrása alaposan kifosztotta a szlovákiai háztartások kasszáit, amit a kereskedők is egyre jobban megéreznek. Mire számíthatnak a vásárlók az elkövetkező időszakban?
A Statisztikai Hivatal legfrissebb, hétfőn kiadott jelentése szerint a kiskereskedelmi forgalom 2023 novemberében 1,5%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. „Mindez azt jelenti, hogy a kereskedők bevételei novemberben már a tizedik egymást követő hónapban csökkentek” – mondta el Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. A visszaeséshez a legnagyobb mértékben a webáruházak forgalmának a közel 11 százalékos zsugorodása járult hozzá, nagyjából 6,5 százalékos visszaesést mértek azonban a hobbiboltok, bútorüzletek és a szórakoztatóelektronikai boltok is. Ezzel párhuzamosan folytatódott az élelmiszer-, ital- és dohányáru szaküzletek forgalmának a kétszámjegyű visszaesése is.
Gyengébb karácsony
„Hogy a kiskereskedelmi forgalom nem esett vissza a fent jelzettnél is nagyobb mértékben, az elsősorban a szuper- és hipermarketeknek köszönhető. Novemberben ugyan ezek forgalma is csökkent, azonban csupán 0,5 százalékkal. Mivel ezek adják a kiskereskedelmi ágazat forgalmának a 41 százalékát, az enyhébb visszaesés pozitívan hatott az egész ágazatra” – mondta el lapunknak Marián Kočiš, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője. Szerinte az év vége felé a legjobb teljesítményt – a közeledő karácsonyi ünnepeknek köszönhetően – a könyv-, játék-, sportáru-, textil- és cipőüzletek valamint a drogériák érték el. „A karácsonyi bevásárlásra szánt összeg tavalyelőtti rekordszintű növekedése azonban ezúttal nem ismétlődött meg, a kiskereskedők forgalma így többé-kevésbé csak a hagyományos karácsony előtti pályát követte. A háztartások megtakarításai ugyanis jelentősen csökkentek az előző évhez képest” – tette hozzá Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.
Jöhet a javulás?
Kočiš szerint a lakosság vásárlóerejének a csökkenését az egész gazdaság megérezte. „2022-ben a szlovák gazdaság növekedését még nagyrészt a lakossági fogyasztásnak köszönhettük, a háztartások ugyanis a korábban felhalmozott megtakarításaikat élték fel. A helyzet azonban 2023 elejétől megváltozott. A történelmi csúcsokat döntögető infláció és a reálbérek látványos visszaesése miatt egyre több háztartás fogyott ki a pénzéből, így az üzletekben sem költhettek annyit, mint korábban” – tette hozzá a Szlovák Takarékpénztár elemzője, aki az előttünk álló időszakban már pozitív változásra számít. „Úgy véljük, hogy a kiskereskedelmi forgalom 2024-ben – elsősorban az alacsonyabb infláció és a reálbérek növekedésének köszönhetően – újra növekedési pályára áll. A háztartások vásárlói magatartásához az energiaárak állami támogatása is hozzájárul, ennek köszönhetően ugyanis több pénz marad a lakosságnál” – állítja Kočiš. Szerinte azonban a lakossági fogyasztás növekedésével párhuzamosan a kereskedők újra bátrabban emelhetik majd az áraikat, ami átmenetileg az infláció ütemének az újabb növekedését hozhatja magával.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.