<p>A magyar fiatalok nem tudják, milyen szakorvoshoz kell fordulniuk szexuális úton terjedő fertőzéssel, a fesztiválozók kétharmada pedig nem a megfelelő szakorvoshoz fordulna szexuális úton terjedő fertőzés gyanúja esetén.</p>
Kevesebb a nemi fertőzés, de több a tripper
Ez derült ki a Körúti Orvosi Centrum STOP STD! Felelős szex társadalmi felelősségvállalási prevenciós, edukációs célú kampánya során végzett kérdőíves kutatás eredményeiből.
A kutatást az intézmény önkéntes orvosai a Volt fesztiválon és a Balaton Soundon végezték ismeretterjesztő tevékenységgel egybekötve, jelenleg pedig a Művészetek Völgyében folytatják. „Egyik célunk, hogy az STD fogalmát bevigyük a köztudatba a dehonesztáló és negatív jelentéstartalmú nemi betegségek megnevezés helyett” – tájékoztatta lapunkat Dr. Tisza Tímea a STOP STD! Felelős szex kampány elindítója.
A válaszadók 60%-a még nem hallotta az STD kifejezést (szexuális úton terjedő nemi betegségek), és csupán 8%-uk volt eddig STD-szűrésen. STD-tünetek gyanújával a nők 78%-a fordulna nőgyógyászhoz, a férfiak 40%-a pedig urológushoz menne nemigyógyász helyett. A megkérdezettek csupán 13,5%-a választaná a bőr- és nemibeteg-gondozót, holott az STD ellátására a nemigyógyászok vannak igazán felkészülve. Az általános nőgyógyászati szűrővizsgálatok nem derítenek fényt az STD-fertőzésekre, STD-szűrést nemigyógyászok végeznek, azért rendkívül fontos, hogy az emberek tudatosítsák az STD-szűrés fontosságát, mert számos fertőzés tünetmenetesen lehet jelen a szervezetben, amelyekkel megfertőzhetnek másokat, és amelyek kezeletlenül akár meddőséghez is vezethetnek.
A tavalyelőtti helyzethez képest 2013-ban csökkent a nemi betegségekkel fertőzött személyek száma Szlovákiában. Összesen 1055 esetről tudnak, tájékoztatott az Országos Egészségügyi Információs Központ (NCZI). A fertőzöttek többsége (683 személy) férfi volt. A csökkenés főként a szifilisszel fertőzöttek alacsonyabb számának tulajdonítható: tavaly 252 esetet jegyeztek, ami 50-nel kevesebb a 2012-es adatnál. 64 esetben a 25–34 éveseknél diagnosztizálták a szifiliszt, de négy 15 év alatti lány is elkapta.
Emelkedett viszont a kankóval, más nevén tripperrel (hivatalos nevén gonorrheával) fertőzöttek száma: 243 esetet jegyeztek, míg 2012-ben csak 176-ot. Többségük (192) ismét férfi volt, a 243-ból 110-en pedig itt is a 25–34 év közti korcsoporthoz tartoztak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.