<p>A lévai Juhász Gyula Alapiskola és az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola is a legjobb tíz hazai alapiskola között van. Legalábbis az Ineko ügynökség rangsora szerint. Az összesítésben egy besztercebányai, és két kiszucai falusi iskola szerzett dobogós helyet, a lévai magyar alapiskola az ötödik, az érsekújvári a nyolcadik helyre került.<br /> </p>
Két magyar alapiskola a legjobb tízben
Mivel a fő kiindulópont a Tesztelés 9 és az érettségi eredményei voltak, nagyrészt ugyanazok a magyar intézmények végeztek a legjobb helyeken, mint a tudásszintfelmérőkön. Az összesítés jelentősége tehát leginkább abban van, hogy az érdeklődők az interneten (a skoly.ineko.sk honlapon) többféle paraméter alapján kaphatnak áttekintést az egyes iskolák eredményeiről. Sorbaállíthatjuk az iskolákat például aszerint, mennyire volt velük elégedett a tanfelügyelet. Ha azt a paramétert állítjuk be, három alapiskolát is találunk az országos első tízben: a gímesit (Nyitrai járás), a hegysúrit (Szenci járás) és a tornagörgőit (Rozsnyói járás). Ez a mutató viszont érdekes módon nem képezi részét az együttes értékelésnek. „Azért nem, mivel vannak iskolák, ahol az adott időszakban nem járt ellenőrzés” – magyarázta lapunk kérdésére Peter Goliáš, az ügynökség elemzője.
A rangosrból hiányozhat néhány kisiskola, amely a tesztelésen kimagasló eredményt ért el. Az Ineko ugyanis csak azokat az iskolákat vizsgálta, ahol a tesztelésben vagy az érettségin részt vevő diákok az elmúlt négy évben legalább nyolcvanan voltak, magyarázta Goliáš. „Kilencven százalékban a Monitor eredményeit vettük figyelembe. Magyar tannyelvű iskoláknál a magyar és a szlovák nyelvet, valamint matematikát is beleértve” – mondta Goliáš. Az említett két alapiksola után egyébként az országos összesítésben csak messze lemaradva találunk magyar intézményeket: a nagymegyeri alapiskolát a 16., a dunaszerdahelyi Vámbéryt a 19. helyen. Ez a két gimnázium egyébként az idei érettségi teszteken is kimagasló eredményt ért el.
A középiskoláknál a diákok egyéni eredményei és az érettségi mellett számba vették például a végzősök foglalkoztatottsági mutatóit is. Az Ineko külön rangsorolta a gimnáziumokat, a szakközépiskolákat is (utóbbiakat fajtáik szerint). Az összesített mutatók szerint országos szinten a magyar gimnáziumok közül a dunaszerdahelyi Vámbéry (38.) és a királyhelmeci gimnázium (41.) végzett a legjobb eredménnyel.
A végzősök foglalkoztatottságának szempontjából a legjobb eredményekkel bíró iskolák közt az első harmincban egy kivétellel csak gimnáziumokat találunk – itt egy magyar intézmény van, a komáromi Selye János Gimnázium (23.). A diákok egyéni eredményei szerinti összesítésben az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium a hazai középiskolák közt a 14. legeredményesebb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.