<p>Május 21-én népszámlálás lesz Szlovákiában, és egyebek mellett az is kiderül, hány magyar él az országban. A nemzetiség mellett egy sor egyéb jellegű kérdésre is válaszolnunk kell, a kérdőívek kitöltése kötelező, és a mi érdekünk is, hogy komolyan vegyük a felmérést.</p>
Két hónap múlva megszámláltatunk
Népszámlálásokat a 19. század óta rendszeresen, tízévente tartanak a világ fejlett országaiban. Magyarországon (beleértve a mai Szlovákia területét is) az első, mai értelemben véve is komplex népszámlálás 1869-ben volt – ekkor indult a tízévenkénti ciklus –, az első csehszlovákiai népszámlálásra pedig 1921-ben került sor. Utoljára 2001-ben tartottak nálunk népszámlálást, akkor 5 379 455 lakosa volt az országnak, és 9,7 százalék volt a magyar nemzetiségűek aránya.
Két hónap múlva
A népszámlálás eszmei időpontja május 20-a, 24 óra. Ez azt jelenti, hogy az íveket az akkor fennálló állapotok szerint kell kitöltenünk. Ha tehát május 20-án születik gyermekünk, szerepelnie kell a népszámlálási íven, de ha május 21-én születik, akkormárcsakakövetkezőalkalommal, tíz év múlva számláltatik meg – annak ellenére is, ha a kérdőívet például május 25-én töltjük ki. Ugyanez vonatkozik az esetleges halálozásra, házasságkötésre, munkahely-változtatásravagyköltözésre is.
Az ország 19 756 számlálókörzetre van felosztva, minden körzetben egy számlálóbiztos látogatja a háztartásokat május 13-ától. Az ő feladata, hogy átadja a kérdőíveket és elmagyarázza kitöltésüket. A számlálóbiztosok igazolványt kapnak, amelyet fel kell mutatniuk. A közhiedelemmel ellentétben nem vagyunk kötelesek őket beengedniaházba,lakásba.
Önkitöltős módszer
A számlálóbiztos legalább két, legfeljebb három kérdőívet ad át: a személyi, a lakással, illetve a házzal kapcsolatos kérdőívet. Személyi kérdőívet mindenki kap, a gyerekek helyett szüleik töltik ki. A lakással kapcsolatos kérdőívet a tömbházak lakói kapják, minden háztartás egyet. A házzal kapcsolatos kérdőívet a családi házak lakói mellett a lakóházak tulajdonosai vagy kezelői kapják. Fontos információ, hogy a magyarlakta területeken a számlálóbiztosoknál a szlovák mellett magyar kérdőívek is lesznek – így mindenki olyan nyelvű íveket kap, amilyet kér.
A népszámlálás önkitöltős módszerrel zajlik – ez azt jelenti, hogy mindenki saját maga tölti ki az íveket, a számlálóbiztos csak abban az esetben segíthet, jelölhet be valamit, ha erre megkérjük. Szakemberek szerint a népszámlálások esetében az önkitöltős módszer a legmegfelelőbb, ugyanis így lehet a leginkább biztosítani, hogy a polgárok valós adatokat adjanak meg. Hátránya ugyanakkor, hogy a lakosok egy kis csoportja szeret viccet csinálni az összeírásból – például eszkimó nemzetiségűnek vagy hindu vallásúnak tünteti fel magát –, és ezeket az eseteket nem lehet kiszűrni.
Elektronikus kérdőívek
Idén először elektronikus úton is kitölthetjük a népszámlálási kérdőíveket, ez főként a külföldön tartózkodóknak jó hír. Az elektronikus kitöltéshez egy azonosító számra és a hozzá tartozó kódra van szükség, ezt a számlálóbiztostól kapjuk meg – leragasztott borítékban. Az azonosítót a hozzátartozók is átvehetik. A népszámlálási biztost csak arról kell informálnunk, hogy biztosan elektronikus úton szeretnénk-e kitölteni az íveket. Az interneten május 21-e és május 29-e között adhatjuk meg adatainkat – szlovák mellett magyar kérdőíven is, ha akarjuk.
A kérdőívek gyűjtése június 6-ig tart. A számlálóbiztos első látogatása alkalmával tudakolja meg tőlünk, hogy mikor veheti át a kitöltött íveket. Ha valamit nem tudtunk helyesen kitölteni, a számlálóbiztostól ekkor kérhetünk tanácsot. A biztos emellett át is futja kérdőívünket, s ha valamit elfelejtettünk volna kitölteni, figyelmeztet minket. Az általunk megadott adatokat viszont nem kérdőjelezheti meg, tehát ha magyarnak vallottuk magunkat, nem „ajánlhatja” azt, hogy ezt javítsuk át szlovákra.
Aki május 29-ig elfelejtené kitölteni az elektronikus kérdőívet, pedig előzetesen ez volt a szándéka, annak nyomtatott kérdőívet kell kitöltenie. A népszámlálást lebonyolító statisztikai hivatal ugyanis az azonosítók alapján informálja a számlálóbiztost arról, ha valaki elmulasztotta kitölteni kérdőívét az interneten. A hivatal csak azt fogja tudni, hogy ki nem töltötte ki az íveket, azt nem, hogy abban milyen adatok szerepelnek.
Anonim számlálás
Az idei népszámlálás is anonim. Nevet egyetlen kérdőíven sem kell, nem is lehet megadni. A népszámlálás során közölt adatok miatt senkit sem lehet felelősségre vonni – ezt törvény tiltja, a statisztikai hivatal sem tudja majd, ki milyen adatot adott meg magáról.
Az íveket a feldolgozás után bezúzzák. A népszámlálás első, összefoglaló adatsorait várhatóan hetekkel az összeírás után teszik közzé, az egészen részletes adatok csak jövőre várhatóak.
A magyarságnak különösen fontos
A népszámlás számunkra, kisebbségi magyarok számára kiemelten fontos. Ettől függ ugyanis, hogy a kisebbségi jogokat mely településeken lehet alkalmazni, emellett pedig egyfajta pszichológiai hatása is van. Demográfusok szerint várhatóan csökkenni fog a hazai magyarság számaránya és abszolút száma is, ám a végeredmény a mi kezünkben van. Ezért kiemelten fontos, hogy mindenki valós adatokat adjon meg magáról és komolyan vegye az összeírást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.