Martina Lubyová oktatási miniszter (TASR-felvétel)
Két éve készül az oktatási reform, ma sem sikerült bemutatni
Martina Lubyová (SNS-jelölt) ma hozta volna nyilvánosságra a már két éve beharangozott oktatási reformot, vagyis csak annak ütemtervét. A beharangozott sajtótájékoztató viszont elmaradt.
Mégsem hozzák nyilvánosságra a Nemzeti Oktatási-nevelési Programot – tájékoztatta a tárca a TASR hírügynökséget. Az ok, hogy a javaslatok bemutatásával a parlamentben fognak foglalkozni.
„Sajnos, a törvényjavaslatokról szóló vita idejét nem tudjuk befolyásolni” – közölte Ria Feik Achbergerová, a minisztérium kommunikációs osztályának vezetője.
A Tanuló Szlovákia névre keresztelt dokumentumot eredetileg tavaly nyáron kellett volna bemutatni. Mivel az oktatási tárca éléről távozott Peter Plavčan, a folyamat elhúzódott. Lubyová szerint a Tanuló Szlovákia nevű dokumentum ősszel még nem volt olyan állapotban, hogy azt a kormány elé lehetett volna terjeszteni jóváhagyásra.
Hónapokkal a 2016-os parlamenti választások előtt sorozatosan tüntettek az elégedetlen pedagógusok, a béremelés mellett számos rendszerszintű módosítást követeltek. A harmadik Fico-kormány a kormányprogramjában leszögezi, hogy az oktatásügy aktuális helyzete a rendszer alapvető külső és belső módosításait igényli a regionális oktatásügyben és a felsőoktatásban egyaránt. „A kormány 2016 végéig kidolgozza a rendszerszintű javaslatait, a Nemzeti Oktatási-nevelési Program tartalmazni fogja Szlovákia hosszú távú, 10 évre vonatkozó fejlesztési koncepcióját az óvodai neveléstől egészen a felsőoktatási képzésig, beleértve az élethosszig tartó képzést is” – fogalmaz a kormányprogram.
Ehhez képest a Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszter által kiválasztott nyolc szakember csak 2017 márciusában hozta nyilvánosságra a Tanuló Szlovákia névre keresztelt mintegy 260 oldalas reformtervezetet. Több hónapos nyilvános véleményezést követően mintegy 4000 véleményt dolgoztak fel és építettek be a dokumentumba, melynek végleges változta 2017 szeptemberében készült el. Nem sokkal később minisztercsere volt a tárcánál. Martina Lubyová frissen kinevezett oktatási miniszter kijelentette, hogy a dokumentum abban a formájában megvalósíthatatlan. Újabb munkacsoportot alakított – tagjainak névsorát máig nem ismertette –, melyet azzal bízott meg, hogy dolgozza ki a közoktatási reform ütemtervét, s az egyes intézkedések anyagi vetületét. Októberben azt ígérte, hogy 2017 végéig bemutatja a már megvalósítható nemzeti programot. Márciusban április elejére ígérte az akciótervet, melyről gyakorlatilag még semmit nem lehet tudni.
Nem világos ugyanis, hogy az új munkacsoport megvalósítandó intézkedéseket, vagy törvénymódosításokat dolgozott-e ki. A számos módosító javaslat között szerepel például a kötelező iskolalátogatás meghosszabbítása, az osztályzatokat a szóbeli értékelés válthatná fel, nagyobb teret kaphat a jövőben az individuális oktatás és a speciális oktatást igénylő diákok is a klasszikus osztályokban tanulhatnának. Szigorítanák a pedagógusokjelöltek kiválasztását, képzését, és a jelenleginél jóval nagyobb hangsúlyt fektetnék gyakorlati képzésükre. Nem tudni, hogy lesz-e anyagi fedezete a reformtörekvések megvalósításának, amely a szakértők becslése alapján több százmillió eurót emészthet fel. (Ibos Emese, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.