Pozsony. Már csak néhány hetük van azoknak, akik idén még nem voltak megelőző kezelésen fogorvosuknál. Ha év végéig ezt nem pótolják, akkor jövőre az egészségbiztosító nem fizet hozzá a kezeléshez, vagyis azt teljes egészében a páciensnek kell állnia.
Keressük fel a fogorvost év végéig!
Roham a rendelőkben
„Érezhető a megnövekedett érdeklődés, jóval nagyobb a forgalom, mint általában – mondta lapunknak Jozef Fábry, a Szlovák Fogorvosi Kamara (SKZL) alelnöke. – Egy átlagos évben a betegek 40–50 százaléka jön el ellenőrzésre, idén lehet, hogy akár 80 százalékuk is bejelentkezik.” Mindenkire azonban már biztosan nem jut idő, a fogorvosok szerint azonban nem is akar, vagy nem is tud mindenki ellátogatni a fogorvoshoz. Nekik jövőre gyakorlatilag mindenért fizetniük kell majd.
A biztosítók felkészültek arra, hogy minden elvégzett kezelésért fizessenek az orvosoknak, de az Általános Egészségbiztosító például megszabja, hogy napi 9 ellenőrzésnél többet nem végezhet egy orvos. „Naponta ennél több ellenőrzés már a minőség rovására menne” – véli Petra Kafúnová, a biztosító szóvivője. Az egészségbiztosító féléves adatai szerint a fogászok 2005-ben 385 642 ellenőrzést végeztek el, míg 2004 első félévében csaknem 100 ezerrel kevesebbet, mindössze 292 523-at.
Ma sem ingyenes
A fogászati kezelés ma sem ingyenes, az egészségbiztosító csak bizonyos beavatkozások árát téríti teljes egészében, a legtöbb kezelésért a betegnek is fizetnie kell. Ugyanez vonatkozik a felhasznált anyagokra, például a biztosító csak a legolcsóbb, amalgám fogtömés teljes árát fizeti ki, a jobb minőségű tömőanyag felhasználásának költségeit részben a beteg állja.
Januártól azonban a kezelés és a felhasznált anyag árát teljes egészében a beteg fizeti abban az esetben, ha idén nem vett részt megelőző kezelésen. „Az érdeklődés mintegy 15-20 százalékkal magasabb az előző évekhez képest” – mondta lapunknak Ján Vančo, a Szlovák Fogorvosi Kamara (SKZL) szóvivője. Az érdeklődés azonban régiónként eltérő, a fogorvosok maguk is igyekeznek figyelmeztetni pácienseiket a törvény által előírt kötelezettségükre.
Az egészségügyi reform eredeti elképzelése a mainál sokkal szigorúbb szabályozással számolt: Rudolf Zajac egészségügyi miniszter javaslata szerint a 15 évnél idősebbek teljes mértékben maguk térítették volna a fogászati kezelés költségeit. Ez az elképzelés odáig finomodott, hogy aki előző évben részt vett ellenőrző kezelésen, akkor az egészségbiztosító a korábbi szabályozással azonos szinten továbbra is téríti a költségek egy részét.
Mindnyájunknak el kell menni
Az ellenőrzés mindenkire vonatkozik, tehát a kisgyermekeket – akár a 6 évnél fiatalabbakat – is el kellene vinni ellenőrzésre. „A gyerekek évente kétszer járnak fogorvoshoz, a hat évnél fiatalabbak ellenőrzéseit azonban nem vesszük majd olyan szigorúan – állítja Fábry. – Tervezzük a gyermekigazolvány bevezetését, mely már 1 éves kortól tartalmazná az elvégzett ellenőrzéseket.”
Az egészségügyi miniszter szerint azonban a fogak épsége megőrizhető, elég csak rendszeresen fogat mosni. „A fogszuvasodás, mely a betegségek túlnyomó többségét teszi ki, megelőzhető, csak a foghigiénés előírások betartásán múlik, hogy elromlik-e valakinek a foga, vagy kitart egész életén keresztül” – jelentette ki Rudolf Zajac egészségügyi miniszter.
Zajac szerint pénzkidobás azok kezelését a közös pénzalapból fizetni, akik csak a fogorvos rendelőjében lévő plakáton láttak fogkefét. Állítását az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérésével is alátámasztotta a szaktárca vezetője, mely szerint az embereknek sokkal több rossz foguk van azokban az országokban, ahol teljesen ingyenes a fogászati kezelés, és javul a fogsor állapota azokban az országokba, ahol a kezelést részben vagy teljes egészében a beteg fizeti.
Nem tartjuk fontosnak
A fogászati kezeléseket a lakosság túlnyomó többsége a kevésbé fontos betegségek közé sorolja. A Focus közvélemény-kutató ügynökség tavalyi felmérése szerint a lakosságnak mindössze 1,4 százaléka tartja fontosnak, hogy ezeket is fedezze az általános biztosítás. A legtöbben, a megkérdezettek 74,2 százaléka a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógyítását tartja a legfontosabbnak, a második helyen a rák kezelése szerepel 68,8 százalékkal, a harmadik pedig a cukorbetegség lett 26,2 százalékkal. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.