<p>A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala számára az alapvető szabadságjogok kiemelt jelentőséggel bírnak, ezért határozottan tiltakozik a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás (ACTA) érvénybe lépése ellen. A Kerekasztal nyilatkozatát az alábbiakban teljes terjedelmében közüljük.</p>
Kerekasztal: az ACTA szabadságjogainkat veszélyezteti
A Kerekasztal úgy gondolja, a dokumentum elfogadásával súlyos mértékben sérülnének a már egyébként is sok helyütt hiányos szabadságjogaink.
Maga az egyezmény egy olyan nemzetközi keretet szándékozik létrehozni, amely segítségével az Európai Unió és a Kereskedelmi Világszervezet fellépne a szellemitulajdon-jogok megsértői ellen. Lehetővé teszi, hogy az aláíró országok hatóságai olyan személyeket kötelezhessenek a jogsértésről való tartózkodásra, akik magát a jogsértést el sem követték. Bárkit eltilthatnak a dokumentumok megosztásától, vagy a megosztásra szolgáló oldalak használatától, aránytalan módon léphetnek fel a szellemi tulajdonjogok vélt megsértői ellen.
A Kerekasztal által egyik legfontosabbnak tartott érték a véleményszabadság és az információk szabad áramlása. A magyar közösség fennmaradásáért tett erőfeszítéseink napi szinten mutatnak rá arra is, mennyire fontos az egyének jogbiztonsága, valamint a magánszféra védelme. Az ACTA léte ezeket a vívmányokat sodorja veszélybe, annak ellenére is, hogy tiszteletben tartjuk a szerzői jog és a szellemi magántulajdon védelmét.
Az ACTA jelenlegi formájában példa arra, hogy a törvények és egyezmények, íródjanak bár valós problémák elleni fellépés céljából, mekkora veszélybe sodorhatják a felhasználókat, sérthetik jogbiztonságukat. Az egyezmény végső soron nem a köz javát szolgálja, hanem egy szűk körű rétegét. Aggályosnak tartjuk, hogy az egyezmény titokban, zárt ajtók mögött született, megalkotásának folyamatában éppen maguk az érintettek nem vehettek részt.
A Kerekasztal aggasztónak találja, hogy a tervezet túl nagy teret ad magánszemélyek elektronikus kommunikációjának ellenőrzésére, amit nem ellensúlyoz kellő biztosítékokkal. Ez egyrészt indokolatlan beavatkozást jelent az Európai Emberi Jogi Egyezmény 8. cikke alapján a védett magánélethez és levelezéshez való jogba, valamint az Egyezmény 10. cikke alapján garantált szólásszabadság megsértéséhez is vezethet. A Kerekasztal teljességgel elfogadhatatlannak tartja, hogy a gazdasági érdekek védelme az alapvető emberi jogok sérelmén keresztül valósuljon meg.
A szerzői jogok védelme rendkívül fontos kérdés, mely a közeljövőben szabályozásra szorul. De ennek a szabályozásnak az összes érintett közös konszenzusával kell megszületnie. Addig pedig nem marad más hátra, mint minden lehetséges eszközzel védeni az egyének szabadságjogainak kérdését – legyen szó globális jelentőségű problémákról, mint az ACTA, vagy regionális fontosságú témákról, mint amilyen a szlovákiai magyarság fennmaradásának ügye.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.