Képzett jelölteket keresnek

A Magyar Koalíció Pártja Országos Tanácsa (OT) szombaton elfogadta a képviselőjelöltek nevezésének feltételeit, a listaállítás szabályait, és jóváhagyta a választási program munkaváltozatát. Az ülés után Farkas Pállal, a tanács elnökével beszélgettünk.

A regionális elv érvényesül majdSomogyi Tibor felvételeA párton belül eddig gyakori feszültség forrása volt a nyugat-szlovákiai képviselők túlsúlya a pártlista választható helyein. Hogyan szabályozza a képviselőjelöltek regionális megoszlását a tanács határozata?

A választási lista összeállításánál egyértelműen a regionális elv érvényesül, hiszen a 150 képviselőjelölt közül 135-öt az egyes régiók, járási szervezetek jelölnek majd, és csak 15-öt az országos elnökség. Az elnökségnek azért hagytuk meg a jelölés jogát, mert vannak olyan régiók, olyan területek, mint például Pozsony, ahol sok értékes, a közéletben és a politikai életben aktív ember él. Ha csak a regionális elv érvényesülne, akkor nem tudnánk őket indítani a választásokon. A jelöltek végső sorrendjét az OT hagyja jóvá.

Milyen feltételeket határozott meg az OT a leendő képviselőjelöltek számára?

Minden jelöltünknek szakembernek kell lennie a saját területén, és egyben ismernie kell őt a szlovákiai magyar közvéleménynek. Nehezen képzelhető el, hogy előkelő helyet kapjon a pártlistán az, aki eddig nem kapcsolódott be a közéletbe. Valamennyi jelöltnek feddhetetlen, tiszta múlttal kell rendelkeznie, politikailag és szakmailag érettnek, ütőképesnek kell lennie.

A feddhetetlenség azt jelenti, hogy minden jelölttől erkölcsi bizonyítványt kérnek?

Ezt az alapfeltételt már a megyei választások során is megfogalmaztuk. Ezen túlmenően ellenőrizzük, hogy a jelölt nem szerepelt-e a régi rendszer besúgói között. Mivel a lusztrációs törvény már – sajnos – nincs érvényben, a jelölt ŠtB-vel való együttműködését csak az interneten lévő lista alapján tudjuk ellenőrizni. Az MKP egyébként is ellenőrzi minden funkció betöltésénél a jelöltet az említett lista alapján. Ez már 1994-ben és 1998-ban is alapfeltétel volt.

Született egy korlátozó jellegű szabály is, mely a funkcióhalmozást hivatott megakadályozni.

Úgy gondoljuk, hogy egy ember nem tud három fontos funkciónak is eleget tenni; egyidőben nem lehet helyi, regionális és országos szinten is választott tisztséget betölteni. A tanács döntése alapján három szintből kettőben még elképzelhetőnek tatjuk az érdemi munkát; a képviselőjelöltre bízzuk, hogy melyik két szintet választja. Nem azt mondtuk ki, hogy egyáltalán nem szerepelhetnek a listán olyanok, akik megyei és helyi szinten is képviselők vagy polgármesterek, csak az első harminc közé nem javasoljuk őket.

Hány embert érint majd ez?

Nagyon keveset, hiszen mind az országos, mind a regionális vagy helyi képviselői státus akkora elfoglaltságot jelent, hogy nem sokan mernek vállalni három tisztséget.

Sok párt esetében felmerült a nők pozitív diszkriminációja a listaállítás során. Foglalkozott ezzel a kérdéssel az OT?

Erőszakos beavatkozással ezt a problémát nem lehet megoldani. Szeretnénk, ha a hölgyek és a fiatalok is az eddiginél nagyobb számban kerülnének fel a listára. Azonban önmagában nem elég az , ha valaki nő vagy fiatal; rá is ugyanúgy vonatkoznak majd a szakmai és politikai feltételek, melyeknek a többi jelöltnek meg kell felelnie.

Felső korhatárt nem hagytak jóvá a jelöltek számára?

Nem. Az MKP képviselőire eddig sem volt jellemző a magas átlagéletkor. Mindenkinek magának kell éreznie, hogy mikor kell befejeznie parlamenti vagy szélesebb értelemben vett politikai pályafutását.

Egyes pártok már keresik azokat a népszerű, közismert embereket, akik vállalnák a szereplést a pártlistán, színészek, popzenészek neve is felmerült. Az MKP szintén számol ilyen „húzóemberek” jelölésével?

Mi nem szórakozásnak tekintjük a listaállítást, nem hangzatos neveket akarunk szerepeltetni a listánkon. Elsősorban olyan embereket akarunk indítani, akik már bizonyítottak a politikai vagy a társadalmi életben.

Szó esett a választási kampányról is az OT ülésén?

A mai ülésen erről külön pontként nem tárgyaltunk, mivel ezzel az előző tanácsülésen foglalkoztunk. Már működik a kampánystáb, amely elkezdte a kampány előkészületeit. Készül a kampányterv is, amit a következő OT vitat majd meg.

Az országos tanács a pártlista mellett a választási program munkaváltozatáról is tárgyalt. Az elfogadott anyag mely fejezetét tartja a legfontosabbnak?

Egy területet emelnék ki hangsúlyosabban, ez a kisebbségi kérdés kezelése. Nagy súlyt helyezünk az alkotmány által garantált kisebbségi jogaink érvényesítésére, a nemzetiségi szempont szerepet kap programunk több fejezetében is, említhetném a gazdasági, mezőgazdasági, oktatási vagy akár az egészségügyi részt is. Emellett egy komplex programot akarunk összeállítani, amely megoldást kínál a társadalom minden területén felmerülő problémákra, nemcsak a kisebbségek szempontjából.

Foglalkozott az OT a választási időszak hátralévő idejében a kormányra és a parlamentre váró feladatokkal is?

Természetesen, szeretnénk befejezni azt, ami az előttünk álló időben még befejezhető. A legfontosabb feladatnak az EU-csatlakozáshoz szükséges törvények elfogadását tartjuk, ami egyaránt feladata a kormánynak és a parlamentnek is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?