Peter Visolajský
Kényszermunka ide vagy oda, az orvosok nem hátrálnak meg
A Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) felszólította Peter Pellegrini köztársasági elnököt, ne írja alá az orvosokat munkába kényszerítő törvényjavaslatot. Az LOZ hangsúlyozta, a törvény elfogadása ellenére sem vonják vissza a felmondásokat.
A koalíció szerda este szokatlan körülmények között szavazta meg a javaslatot, mellyel olyan formában módosítják a lakosság polgári védelméről szóló jogszabályt, hogy a rendkívüli helyzet kihirdetése esetén az orvosoknak a felmondásuk ellenére is munkába kelljen állniuk. Ha ezt nem teszik meg, akár egy éves börtönbüntetést is kaphatnak.
Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter javaslata mögé azonban nem volt hajlandó beállni két párttársa, Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš. A parlamentben viszonylag ritkán fordul elő, hogy a képviselők nem támogatnak egy olyan javaslatot, melyet a pártjuk által jelölt miniszter terjeszt be, különösen a kulcsfontosságú javaslatok esetében. Az orvosok felmondási ideje december végén lejár, és a tárcavezető továbbra sem tudott megállapodni a szakszervezet képviselőivel.
Az orvosok nem vonják vissza a felmondásukat
Dalibor Fedák, az orvosszakszervezet tagja a törvény megszavazása után felhívást intézett Peter Pellegrinihez.
Szeretném megkérni az államfőt, ne írja alá a törvényjavaslatot, mert ez kifejezetten diszkriminatív az orvosokkal szemben, és meglehetősen sértő is
– jelentette ki.
Hozzátette, a kormány nem várhatja el, hogy az orvosok hozzáállása emiatt most megváltozik.
Ezeket a felmondásokat főként azért adtuk be, mert a kormány már nem tartja be a memorandumot, nem tartja be a velünk kötött megállapodásokat, tehát tényleg nem várhatják el, hogy ettől bármilyen módon megváltozik a véleményünk. Sőt, épp ellenkezőleg
– magyarázta.
Továbbá elmondta, az orvosszakszervezetet egyáltalán nem lepte meg a parlament döntése, mert ez a koalíció is pontosan azt a sablont követi, amit az elődei 2011-ben és 2022-ben. Ezekben az években az orvosok szintén benyújtották a felmondásokat.
Nem sokkal később az LOZ nyílt levelet is küldött a köztársasági elnöknek, melyben személyes találkozót kértek, melyen elmondhatják azokat az alternatív megoldásokat, melyek segíthetnek rendezni a helyzetet.
Ha az egyéneket arra kényszerítjük, hogy dolgozzanak, miközben szabadon döntöttek a távozás mellett, az átlépi a demokrácia határait, és aláássa a demokratikus elveket
– üzente Peter Visolajský, az LOZ vezetője.
A parlament döntésével a Szlovák Orvoskamara sem elégedett és bízik abban, hogy a jogszabályt sosem kell majd átültetni a gyakorlatba.
Bár a törvényt elfogadták, reméljük, hogy az egészségügyi minisztérium és az LOZ közötti tárgyalások folytatódnak, és hogy megállapodás születik az egészségügyi ágazatban kialakult feszült helyzet megoldására
– olvasható a kamara közösségi oldalán. Hangsúlyozták, továbbra is hajlandóak segítő kezet nyújtani a tárgyaló feleknek.
Újabb elutasított ajánlat
Šaško csütörtöki kijelentései alapján azonban úgy tűnik, az egyeztetés nem halad jó irányba. A miniszter a Rádio Expres déli vitaműsorában elmondta, az LOZ tagjai lemondták a csütörtöki közös tárgyalást, állítólag azért, mert nem szeretnék, ha a tárgyalóasztalnál más egészségügyi szakszervezetek is jelen lennének. Šaško továbbá elmondta, Peter Visolajskýnak és csapatának felajánlotta, hogy azok az orvosok, akik csak a kórházakban dolgoznak, megkaphatják az eredetileg tervezett, 9,7 százalékos emelést. Csak azok kapnák a csökkentett, 6,4 százalékos béremelést, akik a kórházi munkájuk mellett magánpraxist is működtetnek. A miniszter elmondása alapján azonban az LOZ vezetője visszautasította ezt a megoldást.
Szerinte ez is bizonyítja, hogy az orvosok tömeges felmondási akciója főként a fizetésekről szól, nem pedig a rendszerszintű megoldásokról. A tárcavezető nemrégiben arra szólította fel a szakszervezetet, készítsenek egy listát azon intézkedésekről, amelyeket a kormány még nem teljesített a memorandumból, de elmondása szerint egyelőre nem kapott kézhez semmilyen dokumentumot.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.