Karácsonyi pihenés? Csak ha szabadságot vesznek ki

Pozsony |

<p><span style="font-size: 12px;">Karácsonyra vagy húsvétra is szabadság kiírására kötelezheti a munkaadó alkalmazottját, ha a cég folyamatos üzemmódban dolgozik, erősítette meg lapunknak a Nemzeti Munkafelügyelet. Néhány olvasónk ugyanis azzal a panasszal kereste meg lapunkat, hogy munkaadójuk előírta nekik: ha karácsonykor otthon szeretnének maradni, akkor szabadságot kell kivenniük.</span></p>

A munkafelügyelet szerint a munkaadónak a munkatörvénykönyv vonatkozó paragrafusa értelmében a munkavállaló csak a törvénykönyvben felsorolt esetekben kötelezhető munkára államünnepen. A jogszabály szerint ilyen esetnek számít azonban a folyamatos üzemmód is, de elrendelhető munkavégzés sürgős javítási munkák, ki- és berakodás, leltározás, életveszély vagy egészség veszélyeztetése esetén, de ide tartozik például a gazdasági állatok etetése, gondozása és a lakosság kulturális szükségleteinek kielégítése is.

 „A leírt eset alapján folyamatos munkavégzésről van szó, ami beletartozik a törvény által felsorolt kivételek közé” – tájékoztatta lapunkat Slavěna Vorobeľová, a felügyelet igazgatóságának irodaigazgatója. – Ebben az esetben betervezett műszakról van szó, a műszakok szétírásának megfelelően, vagyis ha az alkalmazottnak szabadnapra van szüksége, akkor az éves szabadságának terhére meríthet.” Ünnepnapi munkáért pluszpénz járA karácsonyi munkáért – akárcsak minden más ünnepnapon végzett munkáért – magasabb bért kell fizetnie a munkaadónak. „Az ünnepnap végzett munkáért az alkalmazottnak az átlagos keresetének legalább 50 százalékát kell pluszban kifizetni” – magyarázta Vorobeľová. Ezzel szemben a szombati vagy vasárnapi munkavégzésért nem kell többet fizetnie a munkaadónak. „A munkatörvénykönyv előírásai alapján a hétvégén végzett munka nem jelent magasabb bért, egyetlen esetben kell a munkaadónak többet fizetnie: ha valamilyen ünnep esik az adott hétvégi napra” – állítja az irodaigazgató. A felügyelet tanácsot ad és ellenőrizA pontos tanácsadásért viszont jobb, ha a bérezésükkel vagy a műszakbeosztással elégedetlen alkalmazottak felkeresik a munkaügyi felügyelet megyei kirendeltségeit. „A munkafelügyelet alapfeladata az alkalmazottak védelme, vagyis ha az alkalmazott sértve érzi jogait, akkor a helyileg illetékes felügyelethez fordulhat” – tanácsolta Vorobeľová. A panasz alapján a felügyelet ellenőrzi a munkaadót, és ha hibát talál, akkor kötelezi a munkaadót a jogellenes állapot megszüntetésére. A felügyelet tanácsadása ingyenes, és természetesen az általa indított eljárásokért sem kell fizetni. Általában kivizsgálják az anonim beadványokat is, de ezeket a felügyelet főellenőre el is utasíthatja.Vorebeľová szerint is jobb, ha a panasztevő együttműködik a felügyelettel, mivel gyakran szükség van a panasz kiegészítésére, az információk pontosítására. A panasztevőnek egyébként sem kell tartania attól, hogy a munkaadója megtudja, ki miatt kapott ellenőrzést a felügyelettől, legalábbis az ellenőröktől nem. A felügyelet munkatársainak ugyanis törvény írja elő a panasztevők adatainak titkos kezelését.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?