<p>A szakember szerint a szünidő megszervezésekor egyeztetni kell a gyerekkel, felejthetetlen élményt nem csak a drága táborok és kirándulások nyújthatnak. Arra is figyelmeztet, hogy 12 évnél fiatalabb gyereket ne hagyjunk hosszabb ideig felügyelet nélkül.</p>
Kapjon élményt a gyerek – népszerűek a szünidei táborok
A vakáció közeledtével számos családban központi témává válik, hogy mi legyen a gyerekekkel. A forgatókönyv jobbára azonos: a szülők felváltva töltik szabadságukat, csatasorba állnak a nagyszülők, az idősebb testvérek, a rokonok. A család anyagi helyzetétől függően különböző nyári táborok, tanfolyamok, közös kirándulások kerülnek programra. Van, ahol az alapiskola a vakáció első hetére tábort szervez az alsó tagozatos nebulóknak.
Štefan Miho, a Zlavomat közösségi vásárló portál menedzsere szerint idén 18%-kal több tábort értékesítettek, mint tavaly. A táborok iránti érdeklődés június közepén tetőzött, de a kínálatot már tavasztól böngészték a szülők. „A legtöbben az aktuális filmek köré szervezett, a különböző sport- és kreatívtáborokat keresték. Egy új jelenségre is felfigyeltünk, sok szülő a nyári táborral egy időben kétfős nyaralást is lefoglalt” – mondta Štefan Miho. Nagy érdeklődésnek örvendtek az indián és a kalóz tematikájú, valamint az agroturisztikai táborok. Sokan döntöttek az egynapos foglalkozások mellett is, ezek közül idén a Lego kockás építőtábor volt a toplistás. Az egyhetes táborok ára átlag 129 eurónál, az egynapos foglalkozásoké pedig átlag 19 eurónál kezdődnek.
Strédl Terézia pszichológus szerint a legfontosabb az, hogy a gyerek a vakáció alatt élményeket gyűjtsön. Ez pedig nem jelenti egyértelműen azt, hogy csak a drága, különleges kirándulások, táborok tudnak feledhetetlen élményt nyújtani. „Sok kicsinek a kertészkedés vagy a nagyapa műhelyének kitakarítása, a házi állatok etetése, gondozása is különlegességszámba megy, mivel a mai gyerekek többsége »steril«, hiányzik az életükből az az ösztönös tanulás, amit az előző korosztályok a természetben megéltek, számukra mindaz ismeretlen” – magyarázza a pszichológus.
Ugyanakkor adódhatnak váratlan helyzetek, amikor a szülő nem tud felügyeletet biztosítani gyermeke mellé. Strédl Terézia szerint az, hogy hány éves kortól hagyható egy gyerek felügyelet nélkül egy lakásban, mindig a gyermek érettségétől függ. „Ha mindenképpen korhoz kellene kötni, akkor a 10-12 évet határoznám meg. Viszont a párórás, félnapos egyedüllétre fel kell készíteni a gyereket, részletesen meg kell beszélni vele a dolgot. A folyamatos telefonkapcsolattal növelhetjük a biztonságérzetét, de egy hétnél hosszabb időre semmiképpen nem maradhat egyedül” – magyarázza a szakember.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.