<p>Idén sem emelkedik a közjogi méltóságok fizetése. A köztársasági elnök, a kormány tagjai, a parlamenti képviselők, az egyéb államigazgatási szervek vezetői ‒ mint például a főügyész ‒ jövőre is ugyanolyan fizetést kapnak, mint idén. Ezek a bérek valójában a 2011-es szinten állnak, amikor Iveta Radičová kormánya befagyasztotta azokat, és azóta sem emelkedtek.</p>
Jövőre sem nő a képviselők fizetése
A pénzügyminiszter az intézkedéstől 8,2 millió euró megtakarítást vár a kedden elfogadott törvénymódosítás hatására a jövő évben.
A bérbefagyasztás ellen tiltakoztak a bírák, az ő fizetéseik 2012 óta változatlanok. Azt állítják azonban, hogy őket sokkal jobban sújtja a bérek reálértékének csökkenése, mivel a többi közjogi méltóságtól eltérően semmilyen más bevételük nem lehet, és nem is vállalkozhatnak a bírói funkció mellett. Igaz, a bírák 13. és 14. fizetést is kapnak. „Mi csak azt kérdezzük, hogy miért nem valorizálják a fizetésünket, ha a GDP emelkedik” – magyarázta a bírák elégedetlenkedésének okát Dana Bystrianská, a Szlovákiai Bírák Szövetségének elnöke.
Az ellenzék a parlamenti képviselők fizetésének új módszerrel történő kiszámítását javasolta. A KDH például azt szerette volna elérni, hogy a képviselők csak egy állami fizetést kaphassanak, jelenleg ugyanis több képviselő egyben valamilyen állami intézmény vagy önkormányzati szerv vezetője is. Jozef Valocký (Smer) például a Nyitrai Egyetemi Kórház igazgatója, Dušan Muňko (Smer) a Szociális Biztosító igazgatója, Pavol Frešo SDKÚ-elnök pedig Pozsony megye elnöke. Jelenleg a képviselői fizetések az átlagkereset háromszorosát teszik ki. (lpj, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.