A kormány járványügyi és munkapiaci intézkedései jelentős érvágást okoznak a pékségeknek, miközben az ágazatnak nyújtott állami támogatás a nullával egyenlő. A pékek szakmai szervezete szerint állami támogatás híján jövőre kénytelenek lesznek megemelni a kenyér árát.
Jövőre még tovább drágulhat a kenyér
A pékségek már tavaly figyelmeztettek arra, hogy az előző kormány szociális csomagjai miatt megugrottak a bérköltségeik, amit egyre nehezebben képesek kezelni, az idén tavasszal kirobbant koronavírus- járvány miatt azonban az eddigieknél is nehezebb helyzetbe kerültek. „Egyre nagyobb a nyomás a pékeken, hogy a járvánnyal kapcsolatos kormányzati intézkedések miatt megemeljék a kenyér és a péksütemények árát. A növekvő bérköltségeken kívül most ugyanis a járványügyi intézkedések is egyre nagyobb tehertételt jelentenek” – nyilatkozta Milan Lapšanský, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének az ügyvezető igazgatója. Szerinte a higiéniai szabályok szigorítása, az alkalmazottak tesztelése és a logisztikai költségek növekedése több százezer eurós többletköltséget jelent az ágazatban vállalkozó cégeknek.
„Míg azonban külföldön kisegítik az ágazatot, Szlovákiában az állami támogatás összege a nullával egyenlő. Annak ellenére, hogy a járvány során a pékek mindent megtettek az ország biztonságos ellátásáért, még csak a járványügyi segélyeket sem igényelhették. Épp ellenkezőleg, egyes cégeknek még növelik is az adóterheiket” – tette hozzá a szakmai szervezet vezetője. Lapšanský szerint így nem marad más hátra számukra, mint az áremelés.
„Ha az ágazatban vállalkozók szeretnék elkerülni a csődöt, akkor olyan mértékű áremelésre lenne szükség, hogy a pékek bevételei legalább a gyártási költségeiket fedezzék” – vallja a pékek szakmai szervezetének az ügyvezető igazgatója, aki azonban az áremeléssel kapcsolatban pontos összeggel egyelőre nem szolgált. Szerinte szeretnének még az idei év végéig megegyezni a földművelésügyi tárcával az ágazat hatékony támogatásáról. A szakmai szervezet képviselőit az ígéretek szerint már e héten fogadják a minisztériumban, megvitatva az ezzel kapcsolatos részleteket.
„Állami segítség nélkül fennáll a veszélye annak, hogy a pékipar csődbe megy” – mondta el Lapšanský. A tét nem kicsi, hiszen Szlovákiában jelenleg nagyjából 500 pékség működik, és az ágazat 12 ezer embernek ad munkát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.