Szlovákia a jövő év tavaszán (2025 márciusában) államkötvényeket kíván kibocsátani a lakosság számára, amely kétféle futamidejű lesz: 2 és 4 év, a hozam pedig körülbelül 3%-os lesz.
Jövőre érkezhetnek a lakossági államkötvények
Az államkötvények hozama közvetlenül az értékesítés előtt kerül meghatározásra, amely várhatóan márciusban vagy áprilisban indul. A hozam fix lesz, és a kötvény teljes élettartama alatt változatlan marad. Előzetesen kétféle kötvény lesz, 2 és 4 éves futamidővel, és bizonyos bankokban lesznek megvásárolhatók. A hozam valószínűleg valamivel alacsonyabb lesz, mint amit az állam a nagy befektetőknek kínál a piacon, de a különbség nem lesz jelentős.
"Az a célunk, hogy minél szélesebb közönséget, minél több szlovák állampolgárt érjünk el. A kamatot úgy fogjuk beállítani, hogy vonzó legyen az állampolgárok számára"
- hangsúlyozta Daniel Bytčánek, az adósságkezelő ügynökség (ARDAL) igazgatója, kiemelve, hogy az államkötvények legfőbb előnye a biztonság. Minden állampolgár 100%-os garanciát kap arra, hogy visszakapja a kötvénybe fektetett pénzt, valamint a megállapított hozamot is. A pénzügyminisztérium emellett előkészíti a jogszabályi változásokat annak érdekében, hogy ezeket a kötvényeket adómentessé tegyék.
Az ARDAL arra számít, hogy ez a lehetőség 20-30 ezer szlovákot fog megszólítani, és 250-300 millió eurót kívánnak így bevonni az állam számára. Az államkötvények minimális értéke 1000 euró lesz. Az első lépésben kijelölt kereskedelmi bankokon keresztül lehet majd megvásárolni őket. A vásárlásra valószínűleg egy hónap lesz a forgalmazás megkezdése után.
"Együttműködünk a legnagyobb szlovákiai bankokkal, és arra számítunk, hogy ezek a kötvények körülbelül 500 kereskedelmi helyen lesznek elérhetők, hogy minden állampolgár legalább a járási székhelyeken megvásárolhassa ezeket" - magyarázta Bytčánek.
A konkrét bankok neveit még nem hozták nyilvánosságra, de szerinte ez a következő napokban történik meg, amikor az ügynökség aláírja a megfelelő dokumentumokat velük.
Ezután azok a tulajdonosok, akik a kötvények lejárata előtt szeretnék pénzüket megkapni, eladhatják kötvényeiket a pozsonyi értéktőzsdén (BCPB) egy tőzsdén működő bróker közreműködésével.
"Az előrehozott eladás esetén a polgár nem veszíti el a kamatot. A kötvény eladásának napjáig elért úgynevezett részkamatot kapja meg" - pontosította Bytčánek.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az államkötvényekből származó bevételeket kizárólag az államadósság fedezésére használják fel.
"Az államkötvények lakossági kínálata a környező országokban jól megalapozott, és bár az állam szempontjából kiegészítő finanszírozási eszköz lesz, a háztartások számára egy új lehetőséget jelenthet a befektetési piacra való belépéshez. Szlovákia pedig a háztartások pénzügyi eszközeinek befektetési termékekben való elhelyezését tekintve a konzervatív országok közé tartozik" - mondta Marián Kočiš pénzügyi elemző.
"A bejelentett feltételek teljesen megfelelnek a korábbi várakozásainknak. A lakossági államkötvények kibocsátásának lehetősége már a kormányprogramban is megjelent, így számítottunk rá. Az összeg szempontjából ez kiegészítő finanszírozási forrás lesz, és a szlovákiai háztartások pénzügyi vagyonának nagysága tekintetében a középtávú várakozások szerint az államkötvények a lakosság számára csak kis részét képezik majd az állam teljes adósságának. A háztartások pénzügyi vagyona mintegy 100 milliárd euró, ennek körülbelül fele betéti számlákon van. A várt eladási volumen így a pénzügyi piac méretéhez képest átlagos" - tette hozzá Kočiš.
Hozzátette, hogy a bemutatott paraméterek alapján feltételezhető, hogy a hozam a hároméves lekötött betét szintje körül lesz, illetve kissé felette és alatta, az adómentesség pedig prémiumot nyújt a lekötött betétekkel szemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.