Jogom van megtagadni a szerződésmódosítást?

<p>2012. december 1-től újságkézbesítőként dolgozom, szerződésem határozatlan időre szól. A munkáltató viszont bejelentette, hogy az eddigi 7,5 órás munkaidőmet 5,5 órára csökkenti, mert ezt a munkát ennyi idő alatt is el lehet végezni. Ezzel a fizetésem is csökkenne kb. 150 euróval.&nbsp;<span style="font-size: 12px;">A kérdésem az, hogy megtagadhatom-e az ilyen jellegű szerződés-kiegészítés aláírását, illetve milyen következményekkel járna ez rám nézve.</span></p>

 

A munkáltató a munkaidő csökkentését csak a munkaszerződés módosításával érheti el. Ez a Munka törvénykönyvének 54. paragrafusa szerint csak mindkét szerződő fél beleegyezésével történhet meg. A szerződésmódosítást írásba kell foglalni, és mindkét félnek alá kell írnia. Ahhoz, hogy választ kapjunk olvasónk kérdésére, hogy milyen következményekkel számolhat, ha nem lenne hajlandó elfogadni a munkaidő (és a munkabér) csökkentéséről szóló szerződésmódosítást, elsősorban a következő szempontokat kell megvizsgálni. Valóban rendesen elvégezhető a munka 5,5 óra alatt? Minek következtében változott meg a munkáltató szerint az újságkézbesítésre szükséges időtartam: arányosan csökkent a kézbesítendő újság mennyisége, vagy talán hatékonyabb kihordási módszert vezetett be a munkáltató? A munkaidő módosítása több újságkézbesítőt érint vagy csak olvasónkat? Olvasónk – a fenti kérdésekre adott válaszoktól függően – legrosszabb esetben akár el is veszítheti a munkahelyét. A munkáltató ugyan csak a Munka törvénykönyének 63. paragrafusában felsorolt felmondási okok valamelyikére hivatkozva mondhat fel neki, a körülményektől függően közülük mégis a következő okok jöhetnek számításba:(i) a munkavállaló feleslegessé válása átszervezés, munkaköri összevonás – racionalizációs intézkedés vagy létszámcsökkentés miatt vagy(ii) a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával vagy képességeivel összefüggő okok. Az első csoport (výpoveď z organizačných dôvodov) viszonylag széles körű használatnak „örvend”. Először azonban a munkáltatónak írásba kell foglalnia az átszervezésről szóló döntését, melynek következtében a munkavállaló munkahelye megszűnik. Bírósági per esetén a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a munkavállaló épp ennek a döntésnek a következtében vált feleslegessé. A bíróság azonban nem bírálhatja felül a munkáltató azon döntését, miért épp arra a konkrét alkalmazottra esett a választása. Csak azután bocsáthatja el a létszámon felülivé vált alkalmazottat, ha felkínált neki (ha erre volt lehetősége) egy másik alkalmas munkát, és ő nem fogadta el. A második csoportba tartoznak azon esetek, ha nem kielégítő az alkalmazott teljesítménye. A szabályszerű felmondás feltételei, hogy a munkáltató a felmondást megelőző két hónapban írásban felszólította és megfelelő teret és időt adott az alkalmazottnak a teljesítménye javítására, illetve a hibák kiküszöbölésére, és ő nem élt vele.Veszelei Viktória jogász(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?