<p>Az államfőjelöltek Szlovákiában elsősorban a választókkal való találkozókra és az óriásplakátokra összpontosítanak, igyekezetük viszont egy vitaműsorban való rossz fellépés után romokba dőlhet - véli az MVK közvélemény-kutató ügynökség igazgatója, Pavel Haulík.</p>
Jó kampánnyal sem lehet nyerni
* Azt állítja, hogy az elnökjelöltek kampánya unalmas. Ennek ellenére befolyásolhatja a szavazókat?
Van egy általánosan elfogadott elképzelés, mely szerint az államfőválasztást a kampány dönti el. Ez viszont Szlovákiában még véletlenül sem igaz. A kampányok elsősorban a választók mozgósításáról szólnak. Kampány nélkül ugyanis a feltételezettnél sokkal kisebb lenne a részvétel. Ezért a jelöltek megpróbálják a lehető legtöbb embert az urnákhoz csábítani, s ezzel is figyelmeztetik a közvéleményt, hogy olyan esemény készül, amire oda kell figyelni. Kampány nélkül a polgárok többsége nem is venné észre, hogy választások lesznek.
* Mekkora azoknak az aránya, akik a kampány alapján döntik el, hogy elmennek szavazni?
Ez a százalék elhanyagolható. Elég megnézni a 2007 nyarától készített közvélemény-kutatásainkat, amikor még nem is volt biztos, kik indulnak. A népszerűségi listák alapján kiválasztott jelöltjeink viszont máig az élvonalban maradtak, s a különbség köztük érdemben nem változott. Ez is jelzi, hogy a kampánynak nincs különösen jelentős szerepe. Természetesen ki kell várni az eredményeket. A második forduló már sokkal érdekesebb lesz - ott szó szerint minden szavazat számít. A továbbjutó jelölteknek nagy erőfeszítéseket kell tenniük, hogy választóik másodszor is az urnákhoz járuljanak.
* A polgárok megszólítása szempontjából a személyes találkozók, vagy a médiában folytatott kampány a fontosabb?
Különösebben semmi sem befolyásolja őket. Kevés idő van a kampányolásra, s a jelölteknek ehhez kell igazítaniuk taktikájukat. Alig két hét alatt nem lehet sok mindent véghez vinni, s ezzel a lehetőségek is korlátozva vannak. A személyes találkozók során ugyan sok szimpatizánst szerezhet egy jelölt, a nagy erőfeszítést viszont pillanatok alatt tönkreteheti egy rossz fellépés valamilyen vitaműsorban. Az internet adta lehetőségeket is felhasználják már, viszont csak a választások után lehet értékelni ennek a módszernek az eredményességét. Egy biztos, a világháló idén senkinek sem nyeri meg a választásokat.
* A vitaműsorban bukott meg Magda Vášáryová is, aki 1999-ben indult a választásokon.
Igen, a műsor során számtalan fölösleges, kezdőkre jellemző hibát követett el, amelyek után már gyakorlatilag feladhatta a harcot. Véleményem szerint a jelenlegi jelöltek nem követnének el ilyen félrelépéseket, mivel tapasztaltabb politikusok. Vásáryovánál is sokkal gyakrabban szerepeltek vitaműsorokban. Talán tapasztaltabb emberek is állnak mögöttük, akik felkészítik őket arra, mit lehet mondani és mit nem. Meggyőződésem, hogy a választások első fordulója még nem okoz meglepetést, az igazi harc a második forduló előtt éleződik ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.