Itt a legkeresettebb szakmák 2022-ben

munka
Pozsony |

A szlovákiai cégek részéről idén a gyártósoron dolgozó betanított munkások iránt mutatkozott a legnagyobb kereslet. Míg az energiaintenzív vállalatok elbocsátásokkal fenyegetnek, egyes szolgáltatásokban és az IT-ágazatban továbbra is rengeteg új állást kínálnak. Milyen volt a 2022-es év a munkát keresők számára?

A szlovákiai munkáltatók tavaly ilyenkor még jóval derűlátóbbak voltak a jövőt illetően, mint manapság.

„Az akkor elvégzett felmérések szerint a szlovákiai vállalatok 99%-a stabil helyzetre, pozitív fejlődésre számított, a vállalatok harmada béremelést tervezett”

– derül ki a Grafton Slovakia személyzeti tanácsadó és munkaerő-közvetítő ügynökség felméréséből, amely szerint azonban az ukrajnai háború, a kapcsolódó energiaválság és a magas infláció miatt fordult a kocka. „A magánszektorban elkezdtek csökkenni a reálbérek. Mindez idén és jövőre is elsősorban az úgynevezett kékgallérosoknak, azaz a gyártásban, kereskedelemben dolgozó egyszerű munkavállalóknak, valamint más, az átlagosnál alacsonyabb bérekkel rendelkező alkalmazottaknak okozza majd a legnagyobb érvágást” – állítja Martin Malo, a Grafton Slovakia és a Gi Group ügynökség igazgatója.

Keresett dolgozók

A munkaerő-közvetítő ügynökség felmérései szerint a munkáltatók idén leginkább gyártósoron dolgozó betanított munkásokat, mérnököket és informatikusokat kerestek. A gépiparban, autóiparban és az elektrotechnikai ágazatban továbbra is nagy az igény a szakképzett munkaerő iránt. A legnagyobb kereslet a folyamatmérnökök, karbantartó technikusok, szerszámkészítők, szakképzett villamosmérnökök, minőségmérnökök és IT-szakemberek – például PLC programozók – iránt mutatkozott. Ezekben az munkakörökben – leginkább a vezető beosztású szakemberek esetében – a bérek idén átlagosan 100–200 euróval nőttek. A munkáltatók elsősorban 3–5 éves tapasztalattal rendelkező, szakképzett jelölteket keresnek. A munkaerőhiányt a kevesebb tapasztalattal rendelkezőkkel, az iskolákból frissen kikerült pályakezdőkkel és a külföldi munkavállalókkal pótolták.

Csökkenő reálbér

„Az állásajánlatokra jelentkezők fizetéssel kapcsolatos elvárásai idén jóval magasabbak voltak, mint a munkáltatók által jelenleg kínált valós fizetés” – mondta el Malo. Az általa vezetett munkaerő-közvetítő ügynökség az egy évvel korábbihoz képest azt tapasztalta, hogy a jelentkezők részéről nagyobb nyomás nehezedik a nem pénzügyi juttatások folyósítására is, ami nemcsak a munkaerőhiánnyal, hanem az egyre magasabb inflációval is magyarázható.

Mire számíthatunk 2023-ban? „Szlovákia az idei év második felében minden idők egyik legalacsonyabb munkanélküliségi rátáját érte el, ami azonban az energiaválság miatt jövőre már nőni fog, vagy legfeljebb stagnálni, ha elegendő új beruházás indul be” – figyelmeztet Malo. Szerinte a fizetések jövőre is nőnek majd, mivel a szakképzett munkaerő hiánya miatt a munkáltatóknak nincs más választásuk, mint a bérek emelése.

„Az átlagos bérnövekedés azonban jövőre sem éri majd el az infláció mértékét, vagyis a reálbérek tovább csökkenhetnek. Ráadásul, a fizetésemelés sem érint majd mindenkit, inkább egyéni, nem pedig általános béremelésről beszélhetünk”

– tette hozzá a Grafton Slovakia igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?