Az elmúlt időszakban akadozott a közös fellépés, az ellenzéki pártok azonban leszámoltak ellentéteikkel
Fico kormányfői székébe kerülhet, ha nem hagy fel a külpolitikai bukfencekkel
Bár az ellenzék az elmúlt hetekben nehezen rendezte sorait, mivel vélt vagy valós ellentéteik miatt akadozott a közös fellépés, a Progresszív Szlovákia, a KDH, az SaS, a Szlovákia mozgalom által tömörített pártok és a Demokraták hivatalosan is bejelentették, készek meneszteni Robert Fico (Smer) kormányát, ha a miniszterelnök folytatja a külpolitikai irányváltás levezénylését.
Annak ellenére, hogy a Progresszív Szlovákia, a KDH és az SaS által indítványozott rendkívüli parlamenti ülés meghiúsult, az ellenzék nem adja fel.
Meghiúsult rendkívüli ülés
Robert Fico még január 7-én egy új, közös állásfoglalás elfogadását javasolta a három legfőbb közjogi méltóságnak és a kormánypártok elnökeinek, amelyben az ország külpolitikai irányultságát szerette volna újra lefektetni. Mivel Ficóék alig néhány hónappal ezelőtt írtak alá egy hasonló nyilatkozatot, az ellenzék aggódni kezdett, hogy az új dokumentum is része lehet a miniszterelnök által óhajtott külpolitikai irányváltás végrehajtásának.
A Progresszív Szlovákia, a KDH és az SaS emiatt egy rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte, amire kedden került sor. Mivel azonban az ülésteremben először mindössze 66, majd 65 képviselő jelent meg, a plénum határozatképtelen maradt. A honatyák legközelebb szerdán délelőtt 10 órakor futhatnak neki újra az ülés megnyitásának.
Az indítványt benyújtó pártok célja egyébként az lett volna, hogy az ülésen fogadjanak el egy határozatot, amellyel a parlament megerősíti Szlovákia elkötelezettségét az EU-ban és a NATO-ban.
A kormányfő az ország Európából való kivezetését készíti elő. (...) Szlovákia helyét a világban egyértelműen rögzíti EU- és NATO-tagságunk, az aláírt stratégiai dokumentumok és a legfőbb közjogi méltóságok által elfogadott memorandum
– jelentette ki Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke, aki arra is rámutatott, hogy a kormányfő nem kapott felhatalmazást sem a parlamenttől, sem a választóktól, hogy megváltoztassa az ország külpolitikai irányvonalát.
Eljött az összefogás ideje
Az ellenzéki pártok a kútba esett tanácskozást követően együtt álltak a kamerák elé, hogy bejelentsék, összefognak Robert Fico és kormánya menesztése érdekében.
Pártjaink sok tekintetben különböznek egymástól, de fontosnak tartjuk, hogy ezt az üzenetet közösen küldjük el
– ismerte be Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke, aki szerint jelzésértékű, hogy egy a mostanihoz hasonló, kritikusban pillanatban képesek voltak leküzdeni az ellentéteket, és betemették az egyes tömörülések között húzódó árkokat.
Az ellenzék az elmúlt időszakban kifejezetten nehezen rendezte a sorait. Még az egyébként együttműködő Progresszív Szlovákia, KDH és az SaS közös fellépése is akadozott, Szlovákia mozgalmat pedig korábban gyakorlatilag minden kezdeményezésükből kizárták a pártelnök, Igor Matovič gyakran kifogásolható viselkedése miatt.
Az egyszerű embereket azonban most sem Matovič, hanem a párt frakcióvezetője, Michal Šipoš képviselte. Šipoš pozitívan értékelte az ellenzék gesztusát.
Végre együtt vagyunk, egyesültünk, és elindítottuk Robert Fico leváltásának folyamatát
– közölte, majd hozzátette, erre égető szükség van, mivel az állam a teljes összeomlás szélén áll, és semmi sem működik az országban.
A KDH elnöke, Milan Majerský szerint Robert Fico nem foglalkozik az emberek problémáival, diktátorok előtt hajlong, és az önkényuralom felé tolja az országot. Branislav Gröhling, az SaS vezetője maga is arra figyelmeztetett, hogy az ellenzék „nem nézheti tovább, amit a kormány az utóbbi egy évben művel”, mivel Szlovákia minden partnere elfordul az országtól, ez pedig az állam renoméja mellett a gazdasági fejlődésre is negatív hatással lehet.
„Soha nem fogjuk megengedni, hogy Robert Fico miniszterelnök Moszkva felé terelje Szlovákiát. Nincs erre felhatalmazása, és ez ellentétes az ország állampolgárainak érdekeivel. Közösen elkötelezettek vagyunk amellett, hogy követeljük a kormánytól az EU- és NATO-tagságunk tiszteletben tartását, a partnereinkkel és szomszédainkkal való együttműködést, valamint az orosz agresszió egyértelmű elutasítását Ukrajnában” – áll a pártok által bemutatott közös nyilatkozatban.
Moszkva igen, Kijev nem
Az ellenzék aggodalmainak fő forrása a miniszterelnök korábbi moszkvai útja. Mostanra azonban nem Robert Fico az egyetlen kormánytag, aki önként és dalolva Oroszországba ment. A parlament két alelnöke, Andrej Danko (SNS) és Tibor Gašpar (Smer) a törvényhozás több másik képviselőjével együtt jelenleg is Moszkvában tartózkodnak.
Gašpar a külföldi kiruccanásuk alkalmával még arra is időt szakított, hogy elmondja a véleményét Pozsony és Kijev hetek óta tartó, éles szópárbajáról. Robert Fico és az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij pengeváltása a hét elején abban csúcsosodott ki, hogy Fico nyílt levélben üzent Zelenszkijnek, és tárgyalóasztalhoz hívta az ukrán elnököt. Zelenszkij ezt követően Kijevbe invitálta a szlovák miniszterelnököt.
Maga Robert Fico eddig nem reagált Volodimir Zelenszkij meghívására, Tibor Gašpar azonban Moszkvában úgy nyilatkozott, Fico biztosan nem utazik pénteken Kijevbe.
A fő ok, amiért valószínűleg nem találkoznak Kijevben, a biztonság. Úgy vélem, a miniszterelnök élete veszélyben lenne
- jelentette ki Gašpar, aki ennek ellenére abban bízik, hogy találnak egy megfelelő helyszínt a tárgyalásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.