Lisszabon. EU-statisztikák szerint a közúti baleseteknek csupán a 2 százalékát lehet egyértelműen az ittas vezetők számlájára írni.
Ihat az is, aki vezet
Lisszabon. EU-statisztikák szerint a közúti baleseteknek csupán a 2 százalékát lehet egyértelműen az ittas vezetők számlájára írni. Az okok főként a túlzott sebességben, a helytelen előzésben és általában a közlekedési szabályok figyelmen kívül hagyásában keresendők, de a nem megfelelő infrastruktúra, az elhanyagolt utak, a hiányzó jelzések is jelentős szerepet játszanak.
A portugálok – évi fejenkénti 11 literrel – Luxemburg és ĺrország mögött a harmadik helyen állnak az alkoholfogyasztásban az EU-n belül. Az alkohollal kapcsolatba hozható halálesetek a negyedik helyet foglalják el az elhalálozási okok sorában.
A hagyományaihoz, a fő étkezéseket kísérő borfogyasztáshoz ragaszkodó portugálok többsége a kormány ellen fordult, mert az megpróbálta elérni, hogy az autóvezetők kevesebb alkoholt fogyasszanak. A nép úgy vélte, ahelyett hogy megfosztaná őket a mérsékelt borozgatás örömeitől, a kormánynak inkább a szabályokat figyelmen kívül hagyó vezetők átnevelésével, az utak és a közlekedési jelzések felújításával kéne foglalkoznia.
A december 16-ra kitűzött helyhatósági választások előtt kirobbant polémia nem sok jóval bíztatta az egyébként is vesztésre álló kormányzó szocialista pártot. Jelöltjeik attól tartottak, a borral együtt őket is „kiöntik a pohárból”, ezért kezdeményezték az új rendelet felfüggesztését. Az ellenzéki pártoknak sem állt érdekükben Bacchus híveivel szembeszállni, így az országgyűlés elfogadta a magasabb értékhez való visszatérést. (A módosítás tíz hónapig lesz érvényes, amíg egy bizottság kivizsgálja, milyen határérték lenne tudományosan indokolt.)
Az alkoholszint körüli vita többek szerint nem vet jó fényt Portugáliára. Mint egy olvasói levél szerzője írja, szégyenletesnek tartja, hogy az ország népe azért vonul ki az utcára, mert az ittas vezetéshez való jogot követeli magának, s egy kormányzó párt enged e nyomásnak. Ellenkező példaként a cseheket hozza fel, akik egy független közszolgálati televízió érdekében mozdultak meg tömegesen. Egy közíró úgyszintén a nagy népi megmozdulás miatti értetlenségét fejtette ki. Senki nem akarta megtiltani a gépkocsivezetőknek, írta José Malheiros, hogy szeszes italt igyanak. Mindenkinek saját, egyéni joga, hogy annyit fogyasszon, amennyit akar, olyan mértékben részegedjék le, ahogy csak tud. Csupán azt kérjük tőlük, hogy ne üljenek ilyen állapotban a volán mögé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.