Így harcolnának a pártok a korrupció ellen

Pozsony |

<p>Nincs könnyű dolga annak, aki megpróbálja kideríteni, milyen megoldásokat kínálnak a választásokon induló pártok az egyes szakterületeken.&nbsp;</p>

Néhány párt nem is hozott nyilvánosságra programot, mások néhány mondatban összefoglalták elképzeléseiket. Megnéztük, hogyan akarják pártjaink visszaszorítani a korrupciót. 

Bár nem a választási programok fogják eldönteni a márciusi parlamenti választásokat, a pártok programja a politikai harc fontos része. A politikusok abban egyetértenek, hogy az ország legégetőbb problémája jelenleg a korrupció, viszont nem minden nyilvánosságra hozott program tükrözi ezt. 

A választásokon induló pártok közül a Híd foglalkozik programjában a legrészletesebben azzal, milyen lépésekkel lehetne visszaszorítani a korrupciót. Bugár Béla pártelnök szerint az országban az emberek 95 százalékának meggyőződése, ahhoz, hogy sikeresek legyenek, elkerülhetetlenek a megfelelő kapcsolatok. „Ez pedig arra utal, hogy a jogállam nem működik” – mondta Bugár.

A Híd korrupcióellenes csomagját a párt alelnöke és volt igazságügyi miniszter, Lucia Žitňanská dolgozta ki. A dokumentum 20 konkrét pontot tartalmaz. A Híd a korrupcióellenes harc alapjának tartja a politikai hatalomtól független rendőrséget, ügyészséget és bíróságokat.

„Míg a hatóságok nem végzik el munkájukat, nem vizsgálják ki az egyes ügyeket, s nem ítélik el a tetteseket, addig az új törvények vagy előírások fölöslegesek lesznek” – állítja Žitňanská, aki szerint korrupciós viselkedésre elsősorban ott kerül sor, ahol nincs egyértelmű és számon kérhető szabályrendszer.

A párt által javasolt változtatások célja ezért a közigazgatás minőségének javítása, a pártpolitikai befolyás korlátozása a szakmaiságot igénylő posztok esetében. A jogszabályalkotás terén a Híd elfogadná a lobbitörvényt és egy, az offshore cégek ellen irányuló hatékony jogszabályt. 

A Híd alelnöke a rendőrség munkáját ellenőrző független szerv létrehozását javasolja, hogy ne kollégák ellenőrizzék egymást. A párt fontosnak tartja, hogy minden rendőrségi beavatkozásról vagy kihallgatásról kamerafelvétel készüljön, s hogy az országos rendőrfőkapitány menesztésének oka a jövőben ne lehessen az, hogy a belügyminisztérium élére új politikus került.

„Az országos rendőrfőkapitányt csak szakmai okok miatt lehetne meneszteni. Az új rendőrkapitány-jelölteknek pedig az érintett parlamenti bizottság előtt kellene nyilvános meghallgatást abszolválniuk. Azt akarjuk, ha egy miniszter valakit jelölni akar a posztra, akkor köteles legyen a bizottság előtt bemutatnia a jelöltet, akit csak azután lehetne kinevezni, hogy ezt a bizottság is jóváhagyta” – mondta Žitňanská. 

Ami az ügyészséget illeti, a Híd szerint úgy kellene módosítani a főügyész kompetenciáit, hogy ne legyen abszolút hatalma az ügyészek döntései felett. „Ha a főügyész nem tud ellenállni a hatalom csábításának, ne befolyásolhassa az ügyésznek egy konkrét büntetőeljárás során végzett munkáját” – olvasható a párt a korrupcióellenes csomagjában. 

Žitňanská szerint fontos lenne, hogy a parlament nyilvános szavazáson válassza meg az alkotmánybírójelölteket, és hogy a bírók tevékenységének értékelése nyilvános legyen, hogy a közvélemény is képet alkothasson munkájukról. 

Az MKP 34 oldalas választási programjában viszonylag kevés helyet kapott a korrupció elleni harc. A korrupció szó a dokumentumban csak kétszer szerepel. „A közbeszerzéseknél és az Európai Unió fejlesztési alapjai felhasználásánál Szlovákiában jelentős a korrupció. Az igazságszolgáltatás alapvető átalakításával, a karhatalmi erők politikamentessé tételével meg kell szüntetni a politikai klientelizmust, a súlyos korrupciót” – olvasható a párt választási programjában, amely főként a 2009-ben elfogadott hosszú távú program téziseire épít. Ebben a 2009–2029-es időszakra szóló dokumentumban két mondatban foglalkoznak a korrupcióellenes harccal. Az egyikben az olvasható, hogy a párt képviselői fontos elemnek tartják „a jogérvényesítés szintjének emelését és a korrupcióelleni küzdelmet”. A másikban pedig az áll, hogy a párt fontosnak tartja a fekete- és a szürkegazdaság, illetve a korrupció elleni határozott fellépést. 

Berényi József, az MKP elnöke a program ismertetésekor kijelentette, az elmúlt négy évben az ország legnagyobb problémája a korrupció lett. „A következő időszakban ezért részletesen foglalkozunk majd ezzel a negatív jelenséggel. Kizárnánk az offshore cégeket a gazdasági versenyekből. Azt is támogatjuk, hogy a politikusok vagyonbevallásai transzparensek legyenek” – részletezte Berényi a párt elképzeléseit a korrupcióellenes intézkedésekről. 

A Sieť elnöke, Radoslav Procházka csak tegnap mutatta be pártja következő négy évre szóló programját. A 89 oldalas dokumentumban a Sieť minimális terjedelmet szentel a korrupcióellenes harcnak. A párt kötelezettséget vállalt, hogy ha kormányra kerül, az első száz napon belül megteremti a politikusok anyagi felelősségre vonásának feltételeit, illetve kizárja az offshore cégeket a közszférából. A hosszabb távú tervek közt szerepel a korrupció kiszorítása az uniós alapok elosztásánál. A választásokon induló pártok közül egyedüliként említi, hogy egyértelmű szabályokhoz kötné azoknak az uniós forrásoknak az elosztását, amelyek egyes projektek népszerűsítésére szolgálnak a médiában. Mindezt azért, hogy kiszűrje a hirdetések és reklámok elosztása során felmerülő korrupciót. 

Az utolsó párt, amely nagyobb teret adott programjában a korrupciónak, a KDH. A kereszténydemokraták programja tartozik a legterjedelmesebbek közé. A 87 oldalból másfelet szenteltek a korrupcióellenes intézkedéseknek. Az általános téziseken kívül csupán néhány konkrét intézkedést találni a programban. A KDH például szigorítaná a jogi személyek büntetőjogi felelősségre vonását, más pártokhoz hasonlóan kitiltaná a közbeszerzésekből az offshore cégeket s azokat a cégeket, amelyek nem fizetnek a beszállító cégeknek az elvégzett munkáért. 
A Smer csak múlt héten hozta nyilvánosságra programját, pontosabban a 2016–2020-as időszakra szóló öt tézist, amelyek összegezve még egy fél oldalt sem töltenének be. A program a párt képviselői által gyakran hangoztatott szlogeneket tartalmaz, mint a biztonságos állam, kiegyensúlyozott gazdaság vagy a munkanélküliség csökkentése. A korrupcióellenes harc ebbe a rövid összefoglalóba nem került be. Az előző választásokon a Smer programja 43 oldalt tett ki. 

A többiek 

Igor Matovič pártjának, az OĽaNO-nak még programja sincs, a pártelnök szerint a kampány során fokozatosan akarják bemutatni alaptéziseiket, elképzeléseiket az egyes területeken. A Daniel Lipšic vezette NOVA nyolc pontban összegezte a korrupcióellenes intézkedéseket. A párt nagyobb függetlenséget biztosítana a rendőrségnek és az ügyészségnek, a vagyon eredetének igazolásáról szóló törvényt fogadnának el, s egyetlen portálon hoznák nyilvánosságra az állami intézmények, politikai pártok, önkormányzatok közpénzekkel való gazdálkodását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?