Idén is tavalyi áron síelhetünk, de aki hosszabb szabadságot tervez, és szállodai szobát is szeretne, annak érdemes igyekezni. Karácsony környékére és szilveszterre már szinte lehetetlen szállást foglalni az ismertebb hazai síközpontokban levő hotelek legtöbbjében.
Idén is a tavalyi árakon síelhetünk
Mit vigyünk magunkkal?
Sícipőt, sílécet és síbotot minden nagyobb város sportüzletében vásárolhatunk, kötéssel, és kötés nélkül is. Saját érdekünkben kerüljük a bevásárlóközpontokat, sport- vagy túraboltban vásároljunk, ahol a szakképzett eladók kvalifikált választ tudnak adni felmerülő kérdéseinkre, s így biztosak lehetünk benne, hogy a megfelelő felszerelést választjuk. Síruházat vásárlásakor részesítsük előnyben a lélegző anyagból készült ruházatot, így elkerülhetjük, hogy sportolás közben megizzadjunk. A membrános kabátnak és nadrágnak ugyan megkérik az árát, de ezek lényegesen nagyobb komfortfokozatot biztosítanak viselőjüknek, ha technikai alsóruházatot viselnek alatta.
Ne feledkezzünk meg az olyan elengedhetetlen kiegészítőkről sem, mint a kesztyű, fejpánt, sapka, sál, síszemüveg, síbérlettartó. Sapkából érdemes windstopperes bélésűt választani. Síléceinket az autó tetőcsomagtartójában a legpraktikusabb szállítani. Ha tömegközlekedési eszközzel közelítjük meg célpontunkat, akkor tokban szállítsuk síléceinket, és számoljunk a kényelmetlenségekkel, és azzal, hogy az autóbuszon pogygyászdíjat kell fizetnünk.
Aki csak ismerkedik a sízéssel, az inkább kölcsönözze a felszerelést, vagy síbörzéken vásároljon olcsóbb, használt léceket és cipőt; ugyanis egy új, középkategóriás léc ára 6-8000 ezer korona körül mozog, az alapkategóriás cipők ára pedig 3000–3500 korona körül kezdődik. A nem lélegző anyagból készült sínadrág, kabáttal már 5000 koronából kihozható, ha viszont lélegző anyagból készült felszerelést vásárolunk, akkor az ár ennek két–két és félszerese is lehet.
Biztosítással vagy anélkül?
Mivel a téli sportok közben akár saját tapasztalatlanságunkból fakadóan, akár a minden sípályán megtalálható, magukat lesiklóbajnoknak képzelő, felelőtlenül száguldozó „őrültek” miatt könnyen érhet bennünket baleset. Emiatt érdemes balesetbiztosítást kötnünk a sítúra idejére. Ugyancsak megéri biztosítani felszerelésünket. A különböző biztosítási lehetőségekről az egyes biztosítók honlapjain tájékozódhatunk. A legtöbb biztosító nem vállal felelősséget a sípályák menti büfék elől ellopott sílécekért. Ha külföldre utazunk, semmiképp ne tegyük ezt biztosítás nélkül, ugyanis a külföldi orvosi ellátás és gyógykezelés költségei – különösen súlyosabb sportsérülés, például törés esetében – a hazainál lényegesen magasabbak. Érdemes olyan konstrukciót választani, mely az esetleges hazaszállítás költségeit is fedezi.
Gond szobát foglalni
Nem fog a hegyekben karácsonyozni vagy szilveszterezni az, aki ez idáig nem foglalt szállást. A síközpontokhoz közeli magánkézben levő hétvégi házak, turistaszállók, szállodák többségére ki lehetne tenni a megtelt táblát. Csak akkor juthatunk szabad szobához, ha valaki lemondja a szobafoglalását. Nagyobb eséllyel foglalhatunk alacsonyabb komfortfokozatú szobát, olyant, amelyben nincs vécé és zuhanyzó, bár ezek hiánya egy jól sikerült szilveszteri buli után nyomasztó lehet... A valós helyzet azonban nem ennyire kétségbe ejtő: a szállodai szobák jó része ugyan valóban le van foglalva, de a kapacitások egy részét nem magánszemélyek, hanem utazási irodák kötik le. Ám előfordulhat, hogy ügyfeleik közül valaki megbetegszik, vagy lemondja az utazást. Ilyenkor a szállodák akár áron alul is értékesítik a hirtelen felszabadult szálláshely-kapacitást. Az intézmények többségében van várólista, ha megürül egy-egy szoba, a hotel értesíti a soron következő érdeklődőt.
A szabadság „költségvetésének” megtervezésekor ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy a szállodák árai 10–30 százalékkal magasabbak lehetnek az egyébként szokásosnál. A szilveszteri árak pedig még a karácsonyiaknál is magasabbak. Elképzelhető ugyanis, hogy a szilveszteri vacsorát és a bulit külön kell fizetnünk, ennek ára néhány ezer korona is lehet, a hotel minősítésétől függően. Az interneten általunk találomra kiválasztott ótátrafüredi Grand Hotelban például szeptember 25. és december 26. között 2900 koronát fizetünk egy kétágyas szobáért. Ugyanebben a szobában december 26-tól január 8-ig 3900 koronáért lakhatunk, ezt követően pedig 3500-ért. Hasonló árképzési mechanizmus figyelhető meg a síbérletek esetében is. (kcr, trend, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.