A FUEN múlt héten jelentette be, hogy 600 ezer aláírás már összegyűlt
Hosszú út áll az uniós kisebbségvédelmi kezdeményezés előtt
Lehet eredményt elérni aláírásgyűjtéssel az unióban, de az út hosszú. Ezt példázza egy 2012-es polgári kezdeményezés, melynek ügyében múlt héten lépett az Európai Bizottság. A Minority SafePack kisebbségi jogi kezdeményezés sem számíthat gyorsabb elbírálásra.
2012-ben indult az a kezdeményezés, amelynek célja az ivóvíz minőségének javítása és a hozzáférés biztosítása mindenki számára. A Right2Water (Jog a vízhez) kezdeményezést az év májusában regisztrálták be, és a szervezők összesen 1,6 millió aláírást – a kezdeményezés honlapja szerint 1,884 milliót – gyűjtöttek az unió 28 tagállamában, Szlovákiából csaknem 21 ezer érvényes aláírás érkezett, összesen 35 ezren írták alá.
Az érvényes aláírások száma Magyarországon több mint 18 ezer volt. Ez volt az első kezdeményezés, amelynek sikerült öszszegyűjtenie a Lisszaboni Szerződésben lefektetett polgári kezdeményezés elindításához szükséges számú aláírást.
Right2Water
A kezdeményezőknek három követelésük volt: a tagállamok és az uniós intézmények mindenkinek biztosítsák az ivóvizet és a személyes higiéniához szükséges vizet, a vízellátás és a források kezelése ne a belső piac szabályai alá essen, ne legyen liberalizálható, és az unió igyekezzen biztosítani a vízhez való hozzájutás egyetemes jogát.
Az Európai Bizottság a 2013 decemberében leadott szavazatok alapján idén február elsején kezdeményezte a belső uniós szabályozás módosítását. Ennek célja egyrészt az ivóvíz minőségének javítása, a hozzáférés biztosítása, és egyben az ivóvízre vonatkozó információk eljuttatása a lakossághoz.
Új szabályok
Az Európai Bizottság szerint az új szabályok alapján a tagállamoknak jobb hozzáférést kell biztosítaniuk az ivóvízhez, elsősorban a legszegényebb, marginalizált csoportok számára. A gyakorlatban biztosítani kell a vízhez való hozzáférést közkutakból, kampányt kell indítani az ivóvízről való tájékoztatás érdekében. Javítani kell az emberek tájékoztatását a lakóhelyükön elérhető ivóvíz minőségéről. Mindez várhatóan a jelenlegi 4-ről 1 százalékra csökkentik az ivóvíz okozta egészségi problémákat, és csökkenthetik a palackozott víz felhasználását.
Minority SafePack
Hasonló út vár az őshonos kisebbségek jogaiért indított Minority SafePack kezdeményezésre is, amely esetében az aláírásgyűjtés április 3-án zárul. A legfrissebb információk szerint 600 ezer aláírás gyűlt össze, és ha a szervezők biztonságosan teljesíteni akarják az egymilliós határt, akkor legalább még egyszer ennyit össze kell gyűjteni. Ha ez sikerül, következhet az eljárás az Európai Parlamentben, majd az Európai Bizottság előtt. Ha a bizottságot is sikerül meggyőzni, akkor – a Right2Water tapasztalatai alapján, ahol az aláírásgyűjtés 2013 szeptemberében zárult – mintegy 4 év múlva juthat el az ügy olyan szakaszba, amikor már konkrét jogszabályjavaslatokról lehet tárgyalni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.