<p>Rendszerint idősebb polgárokat vagy olyan földtulajdonosokat választ ki a telekmaffia, akiknek állandó lakhelyük máshol van, mint az általuk birtokolt földterület. Ilyen esetben ugyanis sokkal nagyobb esélyük van arra, hogy a tulajdonosnem veszi észre: földjeit csalással más személyekre vagy cégekre írták át.</p>
A földekkel összefüggő csalások ellen ugyan nehéz védekezni, de némi odafigyeléssel és elővigyázatossággal megnehezíthetik a bűnözők dolgát.
A Dunaszerdahelyi járásban történt csalások, melyekről néhány hete lapunkban is tájékoztattunk, új szabályok bevezetésére kényszerítették a kataszteri hivatalokat. Aprólékosabban kezdték ellenőrizni a benyújtott szerződéseket és szerződés-módosításokat, s mindezt annak ellenére, hogy a hatályos jogszabály ilyen kötelességet nem ír elő. Viszont nem ártana, ha a tulajdonosok is figyelmesebbek lennének a megszokottnál. Főleg akkor, ha nem élnek tulajdonuk közelében, és nem tudják meg, hogy valaki érdeklődik telkeik iránt.
Pofonegyszerű csalások
Mint ahogy arról lapunk korábban tájékoztatott, a Dunaszerdahelyi járásban 12, nagyrészt idősebb földtulajdonost fosztottak meg összesen 217 hektár földtől. A kataszteri hivatalon hamis aláírások és pecsétek alapján jegyezték be az új tulajdonost, a pozsonyi Ballor céget, melynek ügyvivője a magyarországi Dombi György.
A hivatal utána jóváhagyta, hogy a Ballor magyarországi személyekre írja át a telkeket. A hatályos jogszabályok szerint viszont külföldiek csak abban az esetben juthatnak földtulajdonhoz Szlovákiában, ha állandó lakhelyük van itt, vagy ha legalább három évig gondozták az adott földterületet. Mint kiderült, a magyarországi személyek nem léteznek, vagy hajléktalanok voltak.
Az ügyészség utasítására ezért a földek visszakerültek a Ballor társasághoz, a rendőrség pedig azt vizsgálja, hogy a cég törvényes módon jutott-e hozzájuk. Hogy az eredeti tulajdonosok mikor kapják vissza végérvényesen saját földjeiket, azt egyelőre nem tudni. Bár a hasonló machinációk elleni védekezés nagyon nehéz, mégis van néhány módszer arra, hogyan lehet megnehezíteni a csalók dolgát. Azon kívül, hogy minden szükséges dokumentumot biztonságos helyen őriznek, az idősebb tulajdonosoknak ügyelniük kell arra, hogy ne írjanak alá olyan dokumentumot, amellyel kapcsolatban kételyeik merültek fel. Szintén nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzék tulajdonlapjukat.
Internet nélkül bonyolult
az ellenőrzés A csalók nem véletlenül tippelnek ki olyan tulajdonosokat, akik távol laknak földjeiktől, nem ellenőrzik a tulajdonlapot, s abban a tévhitben élnek, hogy telkeik körül minden a legnagyobb rendben van. Ha nincs internetes hozzáférhetőségük és gyermekeik sincsenek, akik leellenőriznék a tulajdonlapokat a kataszter internetes portálján, akkor nincs sok lehetőségük a az ellenőrzésére. Ilyenkor nincs más hátra, mint személyesen ellátogatni a hivatalba. A kataszterről szóló törvény legújabb módosítása viszont tovább nehezíti dolgukat. A jogszabály célja ugyan az volt, hogy egyszerűsítse a tulajdonlapok ellenőrzését, s az ügyintézést a világhálón is hozzáférhetővé tegye, viszont a paragrafusok alkotói megfeledkeztek az idősebb polgárokról. Ők ugyanis ritkán dolgoznak számítógéppel, s vidéken gyakran az internetes hozzáférhetőséggel is gondok vannak.
Ha időről időre személyesen is le akarják ellenőrizni tulajdonlapjukat, a kataszter már nem állít ki úgynevezett informatív jellegű tulajdonlevelet, amely nyár végéig csak 3 euróba került. Ha valamilyen igazolást akarnak, már csak jogi ügyintézésben is felhasználható tulajdonlapot állítanak ki, amiért a hivatal 8 eurót kér.
Vigyázzanak a plombákra!
Akinek van internetes hozzáférhetősége, annak jogászok szerint legalább egyszer le kellene ellenőriznie a tulajdonlapon feltüntetett adatok pontosságát a kataszter honlapján.
Ha az elektronikus tulajdonlapra felkerül az úgynevezett biztonsági plomba, akkor jobb lenne, ha az érintett tulajdonos azonnal kapcsolatba lépne a kataszterrel, ugyanis a hivatal ezzel jelzi, hogy a tulajdonlapba változások kerülnek. A kataszter ezt legkésőbb egy nappal a beérkezett módosítási javaslat után helyezi fel az internetre. Plombával jelzik, ha bármilyen módosítást hajtanak végre a tulajdonlapban, vagy ha valamilyen hibát javítanak ki a dokumentumban. Ha úgy gondolják, hogy a tulajdonlapon valami nem úgy szerepel, ahogy kellene, akkor azonnal lépjenek kapcsolatba a kataszteri hivatallal, és kérjenek magyarázatot.
Bíróság dönt a földek sorsáról
Ha már bekövetkezett a csalás, meg kell találni a bűnöst. Törvénytelen átíratásokra leggyakrabban olyan szerződések esetében kerül sor, amelyeket a kataszteren kívül írtak alá.
Ha bármilyen gyanús információt észlelnek, a kataszter munkatársai automatikusan kapcsolatba lépnek az ügyészséggel.
A sértett tulajdonos nem csak polgárjogi, de büntetőjogi per keretein belül is kérvényezheti a kártérítést. Pert kezdeményezhetnek a törvénytelen jogi eljárás miatt - ebben az esetben visszakaphatják azt a tulajdont, amit elveszítettek. Ha kiderül, hogy a kataszter is hibázott, kártérítést kérhetnek a törvénytelen hivatali eljárás okozta károk miatt. Ilyenkor pénzbeli kártérítést kapnak, tehát nem ingatlanjukat, amelytől megfosztották. Ha fény derülne arra, hogy a törvénytelen földátíratást közjegyző vagy jogász által hitelesített szerződés alapján végezték el, akkor az új szabályok szerint a keletkezett kárt az ő biztosításukból térítenék.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.