A Legfelsőbb Bíróság (NS SR) szerdán hat év szabadságvesztésre ítélte Milan Jurkot, a tőketerebesi Járási Bíróság (OS) bíróját megvesztegethetőség és hivatali visszaélés bűntette miatt. A bírónak a büntetését egy minimálisan őrzött intézetben kell letöltenie.
Hat évet kapott egy korrupt tőketerebesi bíró
Ezenkívül a Legfelsőbb Bíróság 3000 eurós pénzbüntetést is kiszabott a számára. Abban az esetben, ha ezt nem fizeti ki, három hónappal meghosszabbítják a büntetését. Az ítélet jogerős. „A bíró szégyent hozott a bíróságokra. A büntetés megfelelő mértékű” – közölte a Legfelsőbb Bíróság szenátusának elnöke.
A Legfelsőbb Bíróság ezzel megerősítette a bazini (Pezinok) Specializált Büntetőbíróság (ŠTS) tavalyi döntését, amellyel Jurkót hat év szabadságvesztésre ítélték. Az ügyben négy további személyt is megvesztegethetőséggel gyanúsítottak. A bíróság két év börtönre ítélte István Lukáčot, négy év felfüggesztett szabadságvesztéssel. Bohács Atilla 5000 eurós pénzbüntetést kapott, Ondrej Tkáčot 30 hónap szabadságvesztésre ítélték, Miroslav Makot pedig felmentették a vád alól.
Az ügyész három tettel vádolta meg a bírót, amelyek még 2013-ban történtek. Az első esetben a megvádolt bíró a másik vádlottól egy 16 000 cseh korona (632 euró) értékű vadásztőrt kapott a vádalku elfogadásáért, és az amnesztia elsőbbségi elbírálásának biztosításáért. A tőrrel a bíró az ismerőseinek dicsekedett.
A második ügyben a megvádolt bírónak egy ismeretlen nagyságú összegért kellett a pénzbüntetést előnyben részesítenie más büntetésekkel szemben. A harmadik vád szerint 1500 eurót ígértek neki egy enyhébb büntetés kiszabásáért. A Specializált Büntetőbíróság (ŠTS) ítélete nem volt jogerős.
A Specializált Büntetőbíróság (ŠTS), illetve elődje, a Speciális Bíróság korábban több bírót, ügyészt és ügyvédet is elítélt megvesztegethetőség miatt. A legemlékezetesebb a pozsonyligetfalui bíró, Igor Škultéty esete volt, aki az első olyan bíró volt, akit megvesztegethetőségért ítéltek el. Tettéért két év feltételes szabadságvesztésre ítélték, valamint 2320 euró pénzbírságot kapott azzal együtt, hogy négy évre eltiltották szakmája gyakorlásától. A volt bíró kenőpénzt kért Jozef K. főiskolai tanártól azért, hogy enyhítse a fiára kiszabott büntetést.
A Legfelsőbb Bíróság 2010-ben megerősítette az egykori bazini (Pezinok) Speciális Bíróság 2009-ben meghozott ítéletét, amelyben a csacai (Čadca) Járási Bíróság bíróját, Štefan Marťákot három év hat hónap szabadságvesztésre ítélte kenőpénz elfogadásáért.
Ez volt az első eset Szlovákia történetében, hogy jogerősen elítéltek egy bírót kenőpénz elfogadása miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.